Regaib Kandili Gecesi ne zaman 2017 ?

0 oy
322 gösterim
6 Mart 2017 Dini Günler kategorisinde misafir sordu

Regaib Gecesi’nin. mübarekliği adından da anlaşılmaktadır. Regaib, Arapça bir sözcüktür. Sözcük anlamı ise herhangi bir şeyi istemek, arzulamak, onu elde etmek için çaba sarf etmektir. Recep ayının ilk Cuma gecesine Regaib gecesi veya Regaib Kandili denilmektedir. Hem Cuma gecesi oluşu hem de mübarek ayın içinde olmasından dolayı Regaib Kandili Müslüman âlemi için oldukça önemli bir gecedir. Regaib gecesi ile birlikte rahmet, bereket ve mağrifeti bol olan üç ayların maneviyatına ulaşılmaya başlanılır. Bu mübarek geceye Regaib gecesi adını melekler vermişlerdir. Allah ü Teâla’nın mağrifetinin, engin lütufları ve kereminin üzerimize yağdığı bir gece olan Regaib gecesinde Allah için ibadet etmeliyiz.

Regaib Kandili 2017 ne zaman ?

Kullar rağbet ettiği değerlere göre ahirette rağbet görürler. Regaib Kandili ise her türlü arzu, istek ve rağbetlerimizi iyiye, doğruya, güzele, yararlı olana, Hakk’a, hakikate uygun hale getirmeliyiz. Rağbetimiz, dünyadaki hiçbir şeye değil yalnızca Allah ü Teâla’ya olsun ki tüm gecelerimiz Regaib olsun. Dünyadaki tüm İslam âleminin heyecanla beklediği mübarek aylar olan üç aylar Regaib Kandili ile taçlanmaya başlayacaktır. Bu mübarek gecede müminler ne yapmalıdır? Bu geceyi nasıl değerlendirmeli ve maneviyata ulaşmalılardır? Öncelikle kutsal kitabımız olan Kur’an-ı Kerim’i okumalı, varsa okuyanları dinlemeliyiz. Dinimize uygun görülen yerlerde ve vaziyetlerde Kur’an ziyafetleri verilmeli, Allah ü Teâla’ya olan sevgi, saygı ve bağlılık duyguları yenilenerek kuvvetlendirilmelidir. Varsa öncelikle kaza namazları kılınmalı, nafile namazlar kılınmalı ve mübarek geceye nakledilen namazlar da ardınca kılınmalıdır. Geçmişin muhasebesi yapılmalı, tefekkürde bulunulmalıdır. Neden dünyada olduğumuzu unutmadan bunu sorgulayarak hayati meseleler ile ilgili derin düşüncelere girmeliyiz. Küs olanlar barışmalı, helalleşmeli ve rızaları alınmalıdır. Bugüne kadar üstüne hakkı geçmiş olanlar aranıp sorulmalı, imkân varsa ziyaret edilmelidir. Yoksul, kimsesiz, öksüz, yetim, hasta, yaşlı ve sakat olan tanıdıklar, akrabalar ve yakındaki müminler ziyaret edilip sevgi, şefkat ve sadakalarla mutlu edilmelidir. Kişi kendine ve diğer tüm mümin kardeşlerine isimleri de zikredilerek dualar etmeli rahmet dilemelidir. Regaib Kandili akşam, yatsı ve sabah namazları imkân varsa cemaatle birlikte camilerde kılınmalıdır. Bu mübarek gecede oruç tutup, orucun maneviyatını hissetmek de çok büyük sevaptır. Peygamberimiz Hz. Muhammed (S.A.V)' in Ramazan ayından sonra en çok oruç tuttuğu ay Recep ayıdır. Recep ayında oruç tutmanın müminler için muazzam sevapları vardır. Ayrıca bu ayda sevaplar kullar için bol bol verilmesinden dolayı Receb-ül Esabb denilmiştir.

Regaib Kandili Ne Zaman ?

Büyük din alimleri kitaplarında da Regaib Kandili gecesini de içinde barındıran Recep ayı için “Bu ay ekim, ekme, ziraat ayıdır. Sevaplı işler, oruç tutmak, tevbe etmek gibi güzel şeyler yapılır. Bir mahsulün ekilmesi gibi ziraat, ekim ayıdır. Şaban bakım ayıdır. Ramazan biçim ayıdır, yâni mahsulün alındığı aydır.” demişlerdir. Recep ayı tevbe ayıdır. Müminler Allah’a tevbe etmeli ve Regaib gecesinde ibadet ederek Allah’a yalvarmalı O’nun rahmetine sığınmalıdır.  Regaib Kandili ne zaman kutlanacak ? Regaib Kandili 30 Mart 2017'de kutlanacak.


Cevabınız

Adınız (isteğe bağlı):
Gizlilik: E-posta adresiniz yalnızca bu bildirimlerin gönderilmesi için kullanılacak.
Spam Koruması:
Gelecekte bu doğrulamadan kurtulmak için, lütfen giriş yapınız veya üye olunuz.

İlgili sorular

0 oy
0 cevap 120 gösterim

Üç aylardan olan Recep ayının ilk cumasının gecesi Müslümanlarca Regaip kandili kutlanır. Arapça ... a bağlayan Cuma gününe bağlayan gece kutlanacak.

22 Ocak 2017 Dini Günler kategorisinde misafir sordu
0 oy
5 cevap 124 gösterim

Regaib Kandili Bu Yıl Ne Zaman ? Büyük din alimleri kitaplarında da Regaib Kandili gecesini de içinde ... ? 2020 yılında ise 27 şubat Perşembe günü

6 Mart 2017 Dini Günler kategorisinde ercan sordu
+1 oy
5 cevap 649 gösterim

Maddi ve manevi birçok hikmeti, rahmeti ve bereketi içinde barındıran ve Ramazan ayının en güzel en ... Zaman ? 2020 yılında ise 19 Mayıs Salı günü

16 Nisan 2017 Dini Günler kategorisinde misafir sordu
0 oy
0 cevap 710 gösterim

Hem maddi hem de manevi birçok hikmet, rahmet, bereket ve mağrifeti içinde bulunduran Ramazan ... Kadir Gecesi 21 Haziran 2017 tarihinde kutlanacak.

20 Mart 2017 Dini Günler kategorisinde misafir sordu
0 oy
0 cevap 80 gösterim

Bin Aydan Daha Hayırlı olduğu bilinen bu mübarek Kadir Gecesinde sevgili Peygamberimiz HZ. Muhammed ... 2017 yılında 21 Haziran günü idrak edilecek.

22 Ocak 2017 Dini Günler kategorisinde misafir sordu
Aradığınız soruya cevap bulduysanız lütfen beğenerek bize destek olunuz!
...