Regaib Kandili Ne Zaman

0 oy
124 gösterim
6 Mart 2017 Dini Günler kategorisinde ercan sordu

Regaib Kandili Bu Yıl Ne Zaman ?

Büyük din alimleri kitaplarında da Regaib Kandili gecesini de içinde barındıran Recep ayı için “Bu ay ekim, ekme, ziraat ayıdır. Sevaplı işler, oruç tutmak, tevbe etmek gibi güzel şeyler yapılır. Bir mahsulün ekilmesi gibi ziraat, ekim ayıdır. Şaban bakım ayıdır. Ramazan biçim ayıdır, yâni mahsulün alındığı aydır.” demişlerdir. Recep ayı tevbe ayıdır. Müminler Allah’a tevbe etmeli ve Regaib gecesinde ibadet ederek Allah’a yalvarmalı O’nun rahmetine sığınmalıdır.  Regaib Kandili ne zaman kutlanacak ? Regaib Kandili 30 Mart 2017'de kutlanacak.

Regaib Kandili 2018 Ne Zaman ?

2018 yılında ise 22 Mart Perşembe günü

Regaib Kandili 2019 Ne Zaman ?

2019 yılında ise 14 Mart Perşembe günü

Regaib Kandili 2020 Ne Zaman ?

2020 yılında ise 27 şubat Perşembe günü


5 Cevap

0 oy
7 Mart 2017 misafir cevapladıR
egaip Kandili Ve Önemi

Regaip kelimesi Arapça kökenli bir kelime olup, anlamı ise; herhangi bir şeyi çok istemek ve arzulamak ve de onu elde etmek için elinden gelen bütün çabayı sarf etmektir. Dinimizde recep ayının ilk cuma gecesi Regaip kandili olarak kutlanmaktadır. Bu mübarek geceye ismi melekler tarafından verilmiştir. Tabii ki her cuma gecesinin önemi ayrıdır ancak bu iki gecenin de bir araya gelmesi ayrı bir önem arz etmektedir. Bu gecede yapılan tüm dualar kabul olmakta, bu gece hürmetine günahlar affedilmekte ve Allah bu gecede anlamından da anlaşılacağı üzere kullarına bol bol ikramlarda ve ihsanlarda bulunmaktadır. Bu gecede yapılan ibadetler kat kat sevaplandırılmaktadır. Yine bu gecede yapılan ibadetlerin kabul olacağı, duaların geri çevrilmeyeceği hadislerde bildirilmiştir. Bu yüzden de Regaip gecesini bol bol dua ve ibadetle geçirmek gerekir.

Regaip gecesini, bir gün öncesi olan perşembe gününden oruçlu olarak geçirmek gecesini de ihya etmek çok sevaptır. Çünkü recep ayında özellikle oruç tutmak çok faziletli ve çok sevaptır. Peygamber efendimiz (ASM)'ın da ramazan ayından sonra en çok oruç tuttuğu ay recep ayıdır. Ayrıyeten bu ay içerisinde yapılan ibadetler kat be kat sevaplandırıldığı için bu aya recebul esabb da denmiştir. Sabbe, Arapçada dökmek anlamına geldiği için bu ayda sevaplar bol bol dökülmekte ve adeta şarıl şarıl akmaktadır.

Regaip Kandilinde Yapılacak İbadetler

Regaip kandiline has bir ibadet olmamakla beraber, bu gecede yapılan ibadetler elbette ki kat be kat daha fazla sevaptır. Her zamanki yapılan ibadetlere devam edilmelidir fakat bu gecenin sevabı göz önüne alınarak daha fazla önem gösterilmelidir. Bol bol kuran okunmalı veya okuyanlar dinlenmeli, günahlara samimi olarak en içten duygularla tövbe edilmeli, Allah'a olan sevgi ve bağlılık daha da arttırılmalı, çok çok tefekkür etmeli, Peygamberimiz Hz. Muhammed (SAV)' e salatı selamlar getirilmeli, samimiyet duyguları tazelenmeli, müminlerle helalleşmeli, geçmişte yapılanlar muhasebe edilmeli ve ilerisi için güzel planlar yapılmalıdır.

Bilerek veya bilmeyerek işlenilen bütün günahlara en içten duygularla ve pişmanlık duyarak tövbe edilmeli, bol bol Allah'ı zikretmeli, kus olan kimseler barıştırılmalı, gönüller alınmalı, hüzünlü olanlar güldürülmeli, varsa kaza namazları kılınmalı, kişi kendine ve mümin kardeşlerine gerekirse ismini söyleyerek dua etmeli, bu gecenin son bir fırsat olarak bilinip bu şekilde ibadet edilmeli, varsa yakınların kabirleri ziyaret edilmeli, hayatta olan anne baba veya diğer büyükler de ziyaret edilmeli ve onların duası alınmalı ve son olarak ta Peygamberimiz Hz. Muhammed (SAV)'in yaptığı gibi gündüzlerini oruçla geçirilmelidir. Daha geniş bilgi almak isteyenler https://www.nezaman.com.tr/ adresi üzerinden ulaşım sağlayabilirler. 


0 oy
7 Mart 2017 misafir cevapladıRegaib kandili, recep ayının ilk Cuma gecesi yani perşembeyi cumaya bağlayan gece Regaip kandili olarak kutlanır. Müslümanların en kutsal gecelerinden biridir. Çünkü mübarek aylar denilen üç ayların başlangıcını müjdeler. Regaib kelime anlamı olarak arzulamak, istemek, meyletmek anlamlarına gelen Arapça bir kelimedir. Bu gecenin isminin fazileti gösteriyor ki bu gecede edilen dualar kabul olur ve istekler arzular gerçekleşir. Bu nedenle bu gecenin ibadet ile geçirilmesi önerilir. Regaib kelimesi ve Regaip kandili Kuran-ı Kerim’de geçmiyor olsa da peygamberimizin hadis-i şeriflerinde bu mübarek geceyi duyup öğrenmekteyiz. Recep ayının ve üç ayların başlangıcını haber veren Regaib kandilini ibadetle geçirip af dileyenlere müjdeler vardır diyor peygamberimiz Muhammet Mustafa Hz. (s.a.v) Recep ve Şaban ayı sonrası gelen on bir ayı sultanı ramazan Müslümanların en kutsal ayıdır. Hicri takvime göre recep Şaban ramazan tarihleri miladi takvimde, yani şu an kullandığımız takvimde her yıl farklı zamanlara denk geliyor.

Regaib Kandilinde Yapılacak İbadetler Nelerdir

  • Regaib kandiline özel bir namaz yada ibadet yoktur. Ancak peygamberimiz o gün oruç tutulmasının çok sevap olacağını söylemiştir.
  • Regaib kandili gecesini uyumayıp namazla ve ibadetle geçirenlerin günahlarının affedileceğini söyleyen din alimleri, bol bol kaza namazı ve nafile namazlar kılın diyorlar.
  • Kandil gecelerinde okunan Kuran-ı Kerim çok makbuldür. Regaib kandilini de Allah’ın kelamını okuyarak geçirmek çok iyi olacaktır.
  • İhtiyacı olanlara, fakire, fukaraya, dul ve yetimlere yardım yapmakta çok güzel bir ibadet olacaktır. Bu mübarek günlerde yardımlar yapmak sizi belalardan koruyacaktır.

Recep ayının ve üç ayların başlangıcı olan, ramazanın yaklaştığını müjdeleyen Regaib kandili en mübarek günlerden biridir. Kutsal yerlerde Kâbe de yapılan dualarla bir olup dualarınız arşa yükselir bu mübarek günlerde. Dualarınız kabul olur, günahlarınız af olunur. İnsanın iç huzuru kazanarak kendisini çok iyi hissedeceği Allah’a daha yakın olacağı gecelerden biridir Regaib kandili. Kandil gecelerinde gökler açılır ve nurlar yeryüzüne saçılır. Allah’ın nuruna kavuşmak isteyen kulların nasipleneceği güzel gecelerden biridir Regaip kandili. Mübarek günler geceler hakkında ve Regaip kandili ile ilgili ayrıntılı bilgi alacağınız yer https://www.nezaman.com.tr/  adresidir. Regaib kandili ne zamandır, Regaib kandilinin gerçek önemi nedir bu siteden öğrenebilirsiniz. 


0 oy
7 Mart 2017 misafir cevapladıRegaip Kandili

Müslümanların ortak olarak kutsal saydıkları, kimi Kuranda belirtilen kimi ise hadisler  aracılığı ve önemli olaylar sebebi ile belirlenip bir araya getirilen kandiller, İslam aleminin büyük bir kesiminde inananlar için büyük önem taşıyor. Herkesin dini anlamda farklı boyutlara geçtikleri ve günlük ibadetleri dışında gönülden yaptıkları ibadetleri ile Allah'a bir adım daha yaklaşmayı umdukları kandil geceleri sevap ve affedilme konularında da müjdelenenler nedeni ile son derece özel bir konumda bulunuyor. Bu gecelere bakıldığında Regaip Kandili de Kuran da geçmeyen fakat yüklenen niteliği ile insanlar tarafından kabul görüyor. Hicri Takvime göre Recep ayının ilk perşembeyi cumaya bağlayan gece Regaip Kandili olarak adlandırılıyor. Bu gecede özellikle insanların isteklerinin yerine getirilmesi ve alacakları sevapların büyük miktarlara çıkması durumu, Müslümanları daha fazla ibadete ve etkinliğe itiyor.  
 
Regaip Kandili Önemi

Arapça'da arzulamak anlamına gelen Regaib kelimesinden ortaya çıkan Regaip Kandili, verilen isminin niteliklerini her anlamda karşılıyor. Hz. Muhammed'in (s.av.) bir hadisinde ' Recep Allah'ın ayıdır, Şaban benim ayımdır, Ramazan ümmetimin ayıdır. ' belirttiği üzere Recep ayının ilk cuma gecesinin de önemi net bir şekilde ortaya çıkıyor.  Bu ayda yapılan ibadetin her türlüsünün Allah katıdan normalden fazlasıyla sevaplandırılacağı herkes tarafından biliniyor ve buna uygun hareket ediliyor. Hz. Muhammed'in bir diğer hadisinde bahsettiği Recep ayının İlk cuma gecesi meleklerin hepsinin yeryüzüne gelerek Kabe' de toplanmaları ve Allah'ın bu durumda meleklere dileklerini sormasının ardından, meleklerin 'Tutulan oruçlardan bizi mükafatlandır 'demeleri üzerine kabul etmesi olayına da bakılarak Regaib Kandilinin diğer bir önemi de ortaya çıkıyor.  

Kişilerin tutacakları orucun mükafatları, kılacakları namazın mükafatları bu durum incelendiğinde büyük oranda artıyor. Kuran'da belirtilmeyen bu gecede insanlar ibadetlerini nasıl yapacakları konusunda tartışmalarda bulunarak kişilerin gönülden gelen kadarını, bireysel olarak yapmaları kararlaştırılmıştır. Bu gecede yapılacak her ibadet fazlasıyla ödüllendirileceği gibi farz olarak gösterilmemesi de insanların seçimleri kendilerinin yapmasına olanak tanıyor. Her konunun zamanını, gününü ve tarihini merak ediyor, net ve doğru bir şekilde öğrenmek istiyorsanız, https://www.nezaman.com.tr/  online platformların içinde kesinlikle incelemeniz gereken bir site olarak sizlere sunuluyor. 


0 oy
7 Mart 2017 misafir cevapladıRegaib Kandili

Bildiğiniz gibi Müslüman ülkelerde dini bayramlar mübarek günler vardır. Arapça kökenli olan ve istemek, arzulamak anlamına gelen Regaib de Müslümanlarca kutsal ve mübarek sayılan günlerden birdir. Regaip kandili recep ayının ilk cuma gecesine denilir ve bu ismi yani Regaib ismini meleklerden alan mübarek bir gündür. Bu mübarek günde dua kapıları sonuna kadar açık olur edilen ibadetler kat kat sevapla ödüllendirilir ve tövbeler kabul edilir. Bu ve böyle mübarek günlerde ne kadar ibadet edersek o kadar bizim için iyidir. Çünkü Müslüman olan herkesin ahiret inancı vardır ve bu dünyada yaptıklarımız ahirette karşımıza çıkacaktır.

Böyle mübarek günler geçmişte yaptığımız pişmanlık duyduğumuz ve bir daha yapmamak üzere tövbe edeceğimiz hataların affı için en güzel değerlendirilebilecek günlerden biride Regaib Kandilidir. Regaib Kandilini ailenizle yakın çevrelerinizle toplu geçirmek daha keyifli ve daha etkili bir gece olmasını sağlayacaktır. Hep beraber kılınan gece namazları cemaat sevabından nasibi almış olacaktır. Erkekler camide vaaza gitmeli kadınlarda ise  eğer ev ortamındalarsa bilgi yönünden en doygun olan kişi ev halkına dini sohbetler verebilir onlara Regaip kandilini daha iyi değerlendirmeleri için yönlendirebilir. Böyle mübarek gecelere girmeden önce oruç tutmalı aileniz ve  sevdikleriniz bir arada iftar yapabilirsiniz.

Regaib Kandilini Güzel Değerlendirin  

Regaib kandili bahsettiğimiz gibi çok mübarek bir gece olduğu için bu geceyi boş geçirmemeye elimizden geldiğince dolu dolu geçirmeye çalışmalıyız. Bu gece de mukabele yapabilirsiniz eğer siz kuran okuyamıyorsanız okuyan birini takip etmeniz bile yeterlidir. Geçmişte kılmadığınız namazları telafi edebilirsiniz. Ayrıca ibadetten sonra eğer dargın olduğunuz yada kırıldığınız kişiler var ise onlarla bir araya gelip barışı sağlamak Regaib Kandilini taçlandırmak için yapılabilecek en güzel şeylerden biridir. Regaip Kandili ve bu gibi birçok dini gün, dini bayram, Müslümanlık adına önemli ne varsa bahseden www.nezaman.com.tr bu siteyi ziyaret edebilir. Sizde bize ait güzel ve önemli günleri en doğru ve en güzel şekilde bu siteden öğrenebilir. Mübarek günleri en güzel ve en etkin şekilde geçirebilirsiniz.


0 oy
7 Mart 2017 misafir cevapladıRegaib Kandili

Müslümanların inancı olan İslam dininde özel günler oldukça fazladır. Bunların başında kandiller gelmektedir. Müslümanlar bir yıl içinde 5 özel günü kandil olarak adlandırır ve bu günleri en iyi şekilde geçirebilmek için çaba harcarlar. Çünkü bu tarz özel günlerde yapılan ibadetlerin daha fazla kabul olacağına inanılmaktadır İslam. Bazı özel günlere de peygamber efendimizin doğumu, ilk vahiy indiği gün  gibi özelliklere sahip olması nedeniyle daha fazla önem verilmektedir. İslam'da beş kandil günü Regaib, Mevlid, Miraç ve Berat olarak adlandırılmıştır. Bunların yanında Kadir gecesi de kandil olarak sayılmaktadır. Bu kandil günlerinin ilki Regaib'tir. Recep ayının ilk cuma gecesi olarak belirlenir. 2017 yılında 29 Mart'a denk gelmektedir.

Regaib Kandili'nin Fazileti Nedir?

Regaib Kandili, Recep ayının ilk cuma gecesi olması sebebiyle genel olarak da cuma günleri hayırlı bir gece olduğundan dolayı iki kat kıymetlidir. Kelime anlamı olarak da Regaib istemek, arzulamak, talep edilen şey demektir. Bu nedenle bu gece edilen dualar kabul olur, namaz, oruç, sadaka gibi ibadetlere de sayısız sevaplar verilir. Bu geceye özgü bir ibadet olmamasının yanı sıra normal zamanlarda yapılması gereken ibadetler yapılmalıdır. Oruç tutulabilir, namaz kılınabilir ve kazaya kalmış namazlar kılınabilir, Kuran-ı Kerim okunabilir, tesbih çekilebilir, dua edilerek Allah'tan istekte bulunulabilir, peygamber efendimize salat ve selam okunabilir. Bunların yanı sıra kültürümüzde bu günlerde akraba ziyareti ya da komşulara yiyecek dağıtmak gibi hediyeleşmeyi geliştirici adetler de vardır.   Bunların hepsi yapılabilecek ibadetlerdir. Önemli olan bu günü Allah'ı anarak, ondan isteyerek, ibadet ederek geçirmektir.

Bu özel ve dini günler insanlar için oldukça önemlidir. Yıllara göre de değişiklik göstermektedir. Bu günlerin takibini yapmak gerekmektedir. Fakat Türkiye'de miladi takvim kullanıldığından dolayı hicri takvime göre günlerin takibini yapmak oldukça zordur. Fakat bu bilgilere internetten de ulaşılabilir. Bunun için her özel günün bilgisini veren siteler vardır. Bunlardan birisine https://www.nezaman.com.tr adresinden ulaşılabilir. Bu site yıl boyunca özel günleri göstermektedir. Soru cevap şeklinde işlemektedir. Merak ettiğiniz tarihi siteye soru olarak gönderebilirsiniz. Cevabı verildiğinde de mailinize bilgi gelmektedir.


İlgili sorular

0 oy
0 cevap 322 gösterim

Regaib Gecesi'nin. mübarekliği adından da anlaşılmaktadır. Regaib, Arapça bir sözcüktür. Sözcük anlamı ... Regaib Kandili 30 Mart 2017'de kutlanacak.

6 Mart 2017 Dini Günler kategorisinde misafir sordu
0 oy
5 cevap 348 gösterim

Miraç Kandili gecesi, tüm alemlere rahmet olarak gönderilen Allah'ın resulü ve elçisi olan Peygamber ... ? 2020 yılında ise 20 Mart Cuma günü

17 Nisan 2017 Dini Günler kategorisinde misafir sordu
0 oy
5 cevap 434 gösterim

Mevlid Kandili gecesi, İslam âleminin rahmet peygamberi olan Hz. Muhammed'in doğum gecesi olarak bilinen ... ? 2020 yılında ise 28 Ekim Çarşamba günü

17 Nisan 2017 Dini Günler kategorisinde misafir sordu
+1 oy
5 cevap 776 gösterim

Ramazan ayının gelişinin en güzel müjdecilerinden biridir. Berat kelimesi ise borçtan, hastalıktan, ... 2019 yılında ise 8 Nisan Çarşamba günü

16 Nisan 2017 Dini Günler kategorisinde misafir sordu
0 oy
0 cevap 645 gösterim

Berat Kandili, Ramazan ayının gelişinin müjdecisidir. Şaban ayının yarısı, yani bu ayın on dördüncü ... olup 12 Mayıs Cuma akşamı son bulacaktır.

14 Mart 2017 Dini Günler kategorisinde misafir sordu
Aradığınız soruya cevap bulduysanız lütfen beğenerek bize destek olunuz!
...