Üç Aylar ne zaman başlayacak 2017 ?

0 oy
72 gösterim
7 Mart 2017 Dini Günler kategorisinde misafir sordu

Üç Aylar; Recep, Şaban ve Ramazan ayını içine alan sonsuz rahmet ve mağrifet kapıları açık olan aylardan oluşur. Üç aylar Regaib kandiliyle başlamaktadır. Devamında Miraç Kandili ve Berat Kandili, sonra ise bin aydan daha hayırlı olan Kadir Gecesi’yle mübarek günler devam etmektedir. Ramazan Bayramı ile birlikte de hem maddi hem de manevi anlamda bayrama dönüşen Ramazan ayı manevi yükseliş ve bağışlanma ayıdır. Birbirinden mübarek olan üç ayların manevi önemine ve kıymetine değinen peygamberimiz Hz. Muhammed(S.A.V) şöyle buyurmuşlardır: “Recep Allah”ın ayı, Şaban benim ayım, Ramazan da ümmetimin ayıdır.” (Aclûnî, Keşfu’l-Hafâ, I, 423, Hadis No: 1358)

“Ey Allah’ım! Recep ve şabanı bize mübarek kıl, bizi ramazana kavuştur.” (Ahmet b. Hanbel, Müsned, I, 259)

“Allah’ım! Bizleri Regâible Sana rağbet eden, Miraç ile yücelen, Berat ile kurtuluşa eren, Kadrini idrak ederek Ramazanın sonunda cenneti hak eden kullarından eyle!” 

Peygamber efendimiz Recep, Şaban ve Ramazan ayına çok önem vermektedir.  Bu mübarek aylar için de "Ya Rabbi, Receb ve Şabanı bizler için mübarek kıl ve bizi Ramazana eriştir" diye dua ederdi.

Recep ayının içindeki ilk cuma gecesine Regaib Gecesi veya Regaib Kandili denir. Şüphesiz ki Müslümanlar için her cuma gecesi mühim ve önemlidir. Ama hem cuma gecesi hem de bu mübarek Regaib gecesi bir araya gelince çok daha kıymetli bir gün olmaktadır. Allah ü Teala bu mübarek gecede müminlere ihsan eyler. Regaib kelime olarak zaten ihsanlar, ikramlar demektir. Aynı şekilde bu geceye hürmet edip kıymet verenleri affeder. Sonsuz bağışlamasına ihsan eder. Regaib gecesi edilen dualar kabul olur. Namaz, oruç, sadaka gibi ibadetler için Allah ü Teala sonsuz sevaplar verir.

Ramazan-ı Şerifte, müminlerin oruç tutması çok sevaptır. En güzel ibadetlerden olan ve manevi duygulara erişebileceğimiz bu ayda özürsüz oruç tutmamak büyük günahtır. Hadis-i şerifte, “Özürsüz, Ramazanda bir gün oruç tutmayan, bunun yerine bütün yıl boyu oruç tutsa, Ramazandaki o bir günkü sevaba kavuşamaz.” buyuruldu. Fakat oruç tutamayacak bir mazereti olan kişiler orucu kazaya bırakırlarsa o zaman günah olmaz.

İmam-ı Rabbani hazretleri de buyuruyor ki: 
Mübarek Ramazan ayı, çok şereflidir. Ramazan ayında yapılan, nafile namazlar, zikirler, sadakalar ve bütün nafile ibadetlere verilen sevap, başka aylarda yapılan farzlar gibidir. Bu ayda yapılan bir farz, başka aylarda yapılan yetmiş farz gibidir. Bu ayda bir oruçluya iftar verenin günahları affedilir. Cehennemden azat olur. O oruçlunun sevabı kadar, ayrıca buna da sevap verilir. O oruçlunun sevabı hiç azalmaz. Ramazan ayının maneviyatına erişmeli ve elimizden geldiği kadar ibadet etmeliyiz. Allah ü Teala’nın razı olduğu her şeyi yapmaya çalışmalıyız. Bu mübarek ayı öncelikle Allah ü Teala için sonra da ahiretimiz için çalışarak geçirmeliyiz. Ramazan-ı Şerifte iftarı erken yapmak, sahuru geç yapmak sünnettir. Peygamber Efendimiz bu iki sünneti yapmaya çok önem verirdi. 2017 yılında Üç Aylar ne zaman başlıyor ? Üç aylar bu yıl 29 Mart Çarşamba günü başlayacak.

Üç Aylar ne zaman 2018 ?

2018 yılında 19 Mayıs tarihinde

Üç Aylar ne zaman 2019 ? 

2019 yılında 8 Mart tarihinde

Üç Aylar ne zaman 2020 ? 

2020 yılında ise 25 Şubat tarihinde
 


Cevabınız

Adınız (isteğe bağlı):
Gizlilik: E-posta adresiniz yalnızca bu bildirimlerin gönderilmesi için kullanılacak.
Spam Koruması:
Gelecekte bu doğrulamadan kurtulmak için, lütfen giriş yapınız veya üye olunuz.

İlgili sorular

0 oy
0 cevap 36 gösterim

Müslümanlar tarafından her yıl gelmesi merakla beklenen halk arasında üç aylar olarak bilinen recep ... verirse 29 Mart günü mübarek aylar başlayacak.

21 Ocak 2017 Dini Günler kategorisinde misafir sordu
0 oy
0 cevap 71 gösterim

Recep ayı ile başlayan ve Ramazan ayı ile sona eren Müslümanlar için oldukça önemli ... çekmeye ve bu şekilde ibadetlerini gerçekleştirmeye başlar.

30 Mart 2017 Dini Günler kategorisinde misafir sordu
+1 oy
5 cevap 861 gösterim

Üç ayların sonuncusu olan Ramazan ayının ibadetlerle ve oruç tutularak bitmesi ile birlikte Ramazan ... yılında ise 24 Mayıs Pazar günü başlayacak.

17 Nisan 2017 Dini Günler kategorisinde misafir sordu
0 oy
5 cevap 651 gösterim

Ramazan ayı, üç ayların sonuncusu olan mübarek aylardandır. Üç mübarek aylardan Recep ve Şaban ... yılında ise 23 Nisan Perşembe günü başlayacak.

17 Nisan 2017 Dini Günler kategorisinde misafir sordu
0 oy
5 cevap 520 gösterim

Muharrem ayı, savaşmanın haram kabul edildiği dört aydan biridir. Peygamberimiz Hz. Muhammed, ... ise 20 Ağustos 2020 Perşembe günü başlayacak.

17 Nisan 2017 Dini Günler kategorisinde misafir sordu
Aradığınız soruya cevap bulduysanız lütfen beğenerek bize destek olunuz!
...