Miraç Kandili ne zaman 2017 ?

0 oy
316 gösterim
7 Mart 2017 Dini Günler kategorisinde misafir sordu

Miraç Kandili, mübarek aylardan olan Recep ayının 27.gecesidir. Tüm âlemlere rahmet olan gönderilen Allah’ın resulü sevgili Peygamberimize Mekke döneminde bir gece, Allah ü Teâla’nın sonsuz kudretinin eserlerini temaşa etmesi için öncelikle Mescid-i Aksa’ya, buradan da semaya yaptırılan hikmetli bir yolculuğun olduğu gecedir Miraç.

Kâinatımızın yüce yaratıcısı, Allah ü Teala’nın daveti üzerine gerçekleşen mucizevi bir buluşmanın gecesidir Miraç. Miraç Kandili Peygamber Efendimiz Hazreti Muhammed 'in Allah'ın emriyle Burak isimli semavi bir binite binerek Cebrail ile birlikte Mekke’deki Mescid–i Haram’dan Kudüs’teki Mescid–i Aksa’ya kadar yapmış olduğu gece yolculuğudur. Oradan da bir mi’râcla (manevî asansör) yedi kat göklere yükselip tâ Sidretü’l–Müntehâ’ya ulaşmasıp Allah’ın huzuruna vardığı gecedir. Miraç gecesi bir arınma ve Allah’a yükseliştir. İnsanın bir erdem yolculuğudur ve maneviyatı yüksek bir gecedir Miraç Kandili.

Süleyman Çelebinin "Şeş cihetten ol münezzeh zül-celâl, Bîkemukeyf âna gösterdi cemâl" şeklindeki ifadesiyle "mahiyetini, nasıllık ve niceliğini bilemediğimiz bir şekilde yüce Allah ile görüşen" sevgili Peygamberimiz Hz. Muhammed’in, şirk koşmayanların affedilebileceği müjdesi, Bakara Sûresi'nin son iki ayeti ve beş vakit namaz hediyesiyle yüce âlemlerden döndüğü gece olarak bilinir Miraç Kandili.

İsra suresinin başlangıç âyetlerinde Peygamber Efendimizin bu kutlu yolculuğunun ilk aşaması şöyle anlatılmaktadır:

“Kendisine âyetlerimizden bir kısmını gösterelim diye kulunu (Muhammed’i) bir gece Mescid-i Haram’dan çevresini bereketlendirdiğimiz Mescid-i Aksa’ya götüren Allah’ın şanı yücedir. Hiç şüphesiz O, hakkıyla işitendir, hakkıyla görendir.”

Peygamber Efendimiz Hazreti Muhammed “Ben Mi’racdan daha güzel bir şey görmüş değilim.” diyerek o gecenin önemini bu sözlerle anlatmıştır. Miraç Gecesi Peygamber Efendimiz dünyaya dönerken ümmetine hediyeler getirmiştir. Bu hediyeler ise şunlardır;
Birincisi: Beş vakit farz namazı getirmiştir. İhsan şuuruyla kılınan namazlar, ümmetin mirac asansörleri olacaktır.

İkincisi: “Âmenerrasûlü” diye bilinen âyetleri getirmiştir. (Bakara, 2/285–286)

Üçüncüsü: İsra Suresi’nin 22–39. âyetlerinde bahsedilen 12 adet İslâm prensibini getirmiştir.

Dördüncüsü: Allah’a hiçbir şeyi ortak koşmadan ölen kimselerin günahlarının affedileceği ve cennete girecekleri müjdesini getirmiştir.

Beşincisi: İyi amele niyetlenen kişiye –onu yapamasa bile– bir sevap; eğer yaparsa on sevap yazılacağı; fakat kötü amele niyetlenen kişiye –onu yapmadığı müddetçe– hiçbir günahın yazılmayacağı; ancak işlediği zaman da sadece bir günah yazılacağı müjdesini getirdi.

Bir diğer hediye de, Mi’rac gecesi Allah ile karşılıklı selâmlaşma ve sohbetlerinden bazı sözleri getirmiştir ki Et–Tahiyyâtü diye meşhur olan bu sözler, bütün namazlarda otururken okunmakla Miraç 'ta Allah ile Habibi  arasındaki o kutsî sohbeti hatırlatmakta ve benzerî bir mükâlemeye namaz kılanı mazhar etmektedir.

Peygamber Efendimiz bu gecede göklere çıkartılıp yedi kat semaları bir bir dolaştırılmıştır.

1. kat semada: Hz. Adem’le,

2. kat’ta Hz. İsa ve Hz. Yahya,

3. kat’ta Hz. Yusuf,

4. kat’ta Hz. İdris,

5. kat’ta Hz. Harun,

6. kat’ta Hz. Musa

7. kat’ta Hz. İbrahim ile görüşmüştür.

Miraç Kandili; müminlerin kendi semalarına, yani kalplerine ve iç dünyalarına bir yolculuk yapmalarına, arınmalarına, tüm İslam âleminin ve bütün insanlığın yüksek değerlerle yücelmesine vesile olması temennisiyle. 2017 Miraç Kandili ne zaman kutlanacak ? 23 Nisan 2017 tarihinde Müslüman alemi Miraç gecesini kutlayacak.

Miraç Kandili 2018 ne zaman  ?

2018 yılında 23 Nisan 

Miraç Kandili 2019 ne zaman ?

2019 yılında 2 Nisan

Miraç Kandili 2020 ne zaman ?

2020 yılında ise 21 Mart tarihinde kutlanacak.

 


Cevabınız

Adınız (isteğe bağlı):
Gizlilik: E-posta adresiniz yalnızca bu bildirimlerin gönderilmesi için kullanılacak.
Spam Koruması:
Gelecekte bu doğrulamadan kurtulmak için, lütfen giriş yapınız veya üye olunuz.

İlgili sorular

0 oy
5 cevap 348 gösterim

Miraç Kandili gecesi, tüm alemlere rahmet olarak gönderilen Allah'ın resulü ve elçisi olan Peygamber ... ? 2020 yılında ise 20 Mart Cuma günü

17 Nisan 2017 Dini Günler kategorisinde misafir sordu
0 oy
0 cevap 96 gösterim

Müslümanlar açısından Miraç Kandilinin önemi büyüktür. Miraç Kandili Hz. Muhammed (S.A.V.)' ... başlayacak olan 24 Nisan akşamına kadar devam edecek.

22 Ocak 2017 Dini Günler kategorisinde misafir sordu
0 oy
5 cevap 434 gösterim

Mevlid Kandili gecesi, İslam âleminin rahmet peygamberi olan Hz. Muhammed'in doğum gecesi olarak bilinen ... ? 2020 yılında ise 28 Ekim Çarşamba günü

17 Nisan 2017 Dini Günler kategorisinde misafir sordu
+1 oy
5 cevap 776 gösterim

Ramazan ayının gelişinin en güzel müjdecilerinden biridir. Berat kelimesi ise borçtan, hastalıktan, ... 2019 yılında ise 8 Nisan Çarşamba günü

16 Nisan 2017 Dini Günler kategorisinde misafir sordu
0 oy
0 cevap 645 gösterim

Berat Kandili, Ramazan ayının gelişinin müjdecisidir. Şaban ayının yarısı, yani bu ayın on dördüncü ... olup 12 Mayıs Cuma akşamı son bulacaktır.

14 Mart 2017 Dini Günler kategorisinde misafir sordu
Aradığınız soruya cevap bulduysanız lütfen beğenerek bize destek olunuz!
...