Berat Kandili ne zaman 2017 ?

0 oy
645 gösterim
14 Mart 2017 Dini Günler kategorisinde misafir sordu

Berat Kandili, Ramazan ayının gelişinin müjdecisidir. Şaban ayının yarısı, yani bu ayın on dördüncü gününü on beşinci gününe bağlayan gecedir. Berat Gecesine Berat Kandili denilmesinin sebebi Osmanlı İmparatorluğu'nda II. Selim'den itibaren minarelerde kandil yakılmasıdır. Böylece mübarek geceler kandil adıyla anılmaktadır.

Berat sözcüğünün anlamı borçtan, hastalıktan, suç ve cezadan beraat etmek, kurtulmaktır. Yani bu mübarek gecedeki anlamı günahlardan arınmak, temize çıkmak, ilâhî af ve rahmete nâil olmaktır. Berat Kandili gecesi de diğer tüm mübarek gecelerimiz gibi müminler için birer tefekkür, tezekkür ve yenilenme gecesidir. Allah’ın rahmeti ile kulların bağışlanma, kapılarını ardına kadar araladığı bir gece olan Berat gecesinde müminler bol bol dua etmelidir. Çünkü günahların affedildiği, yapılan tüm ibadetlerin normal günlere nazaran çok daha sevap olduğu günde Allah kullarının sesini duyar ve mükâfatlandırır.

Berat gecesi; insanların kırılan kalplerini onarma, kişiler arasındaki dargınlık duvarlarını yıkma, kin, nefret ve intikam duygularını aşma günüdür. Yüce Yaratanımız Allah ü Teâlâ’nın affına erebilmek için yaratılanı yaratandan ötürü affetme günüdür.

Bunlara ek olarak Berat gecesi, Kur'an-ı Kerim'in Levh-i Mahfûz'dan dünya semasına toptan indirildiği gecedir. Buna "inzâl" denir. Kadir Gecesi'nde ise Peygamber Efendimize ilk kez ve parça parça indirilmeye başlanmıştır. Buna ise "tenzîl" denir.

Berat gecesi maneviyatı; biz müminlere her türlü şer, kötülük, zulüm, haksızlık ve adaletsizlikten geri durmayı ve onlardan uzak kalmayı öğretir.

Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed şöyle buyurmaktadır:

“Şaban ayının 15. gecesini ibadetle geçirin, gündüzünde de oruç tutun. Çünkü Yüce Allah, bu gece dünya semasına rahmetiyle tecelli eder ve 'Yok mu tövbe eden, tövbesini kabul edeyim! Yok mu rızık isteyen, rızık vereyim! Yok mu şifa isteyen, şifa vereyim! Yok mu başka isteği olan ona da istediğini vereyim" (İbn Mâce, Sünen, "İkâmetü's-salât", 191.)

Mübarek Berat Kandili gecesini ibadetle geçirmenin pek çok sevabı vardır. Berat Kandili ile ilgili Peygamber Efendimiz Hz.Muhammed (s.a.v) hadisi şeriflerinde şöyle buyurmuştur;
 “Şaban ayının on beşinci gecesi olduğu zaman, gecesinde ibadete kalkın. Ve o gecenin gündüzünde (kandilden sonraki gün) oruç tutunuz. Çünkü o gece güneş batınca Allah'u Teâlâ o andan fecir oluncaya kadar: "Benden mağfiret dileyen yok mu, onu mağfiret edeyim. Benden rızık isteyen yok mu, onu rızıklandırayım. (Bir belâ ile) müptelâ olan yok mu, ona kurtuluş vereyim" diye buyurur.' (İbn Mâce)

Berat Gecesi'nin mübarekliğini bilen tüm müminler, Yüce Allah'ın Kur'an-ı Kerim'deki; “De ki: “Ey kendilerinin aleyhine aşırı giden kullarım! Allah'ın rahmetinden ümidinizi kesmeyin. Şüphesiz Allah bütün günahları affeder. Çünkü O, çok bağışlayan, çok merhamet edendir' müjdesinin farkına vararak kendi özüne dönmeli, ümitlerini canlandırmalı, bağışlama ve bağışlanma duygularını güçlendirmelidir.” ayetinden bu gecenin önemini anlamaktadır. Berat Kandili ne zaman kutlanacak 2017 ? Berat Kandili 11 Mayıs Perşembe akşamı başlayacak olup 12 Mayıs Cuma akşamı son bulacaktır.


Cevabınız

Adınız (isteğe bağlı):
Gizlilik: E-posta adresiniz yalnızca bu bildirimlerin gönderilmesi için kullanılacak.
Spam Koruması:
Gelecekte bu doğrulamadan kurtulmak için, lütfen giriş yapınız veya üye olunuz.

İlgili sorular

+1 oy
5 cevap 776 gösterim

Ramazan ayının gelişinin en güzel müjdecilerinden biridir. Berat kelimesi ise borçtan, hastalıktan, ... 2019 yılında ise 8 Nisan Çarşamba günü

16 Nisan 2017 Dini Günler kategorisinde misafir sordu
0 oy
0 cevap 51 gösterim

Mübarek ayların sonuncu kandili olan Berat Kandilinden sonra artık On bir ayın sultanı Ramazan daha da ... 11 Mayıs 2017 akşamına kadar devam edecek.

22 Ocak 2017 Dini Günler kategorisinde misafir sordu
0 oy
5 cevap 348 gösterim

Miraç Kandili gecesi, tüm alemlere rahmet olarak gönderilen Allah'ın resulü ve elçisi olan Peygamber ... ? 2020 yılında ise 20 Mart Cuma günü

17 Nisan 2017 Dini Günler kategorisinde misafir sordu
0 oy
5 cevap 434 gösterim

Mevlid Kandili gecesi, İslam âleminin rahmet peygamberi olan Hz. Muhammed'in doğum gecesi olarak bilinen ... ? 2020 yılında ise 28 Ekim Çarşamba günü

17 Nisan 2017 Dini Günler kategorisinde misafir sordu
0 oy
0 cevap 316 gösterim

Miraç Kandili, mübarek aylardan olan Recep ayının 27.gecesidir. Tüm âlemlere rahmet olan gönderilen ... 2020 yılında ise 21 Mart tarihinde kutlanacak.

7 Mart 2017 Dini Günler kategorisinde misafir sordu
Aradığınız soruya cevap bulduysanız lütfen beğenerek bize destek olunuz!
...