Ramazan başlangıcı ne zaman 2017 ?

0 oy
289 gösterim
14 Mart 2017 Dini Günler kategorisinde misafir sordu

Ramazan ayı, mübarek üç ayların sonuncusu olan aydır. Recep ve Şaban aylarını takiben Ramazan ayı 11 ayın sultanı olarak bilinen tüm İslam âleminin heyecanla beklediği mübarek ayıdır. Ramazan ayı öncelikle oruç gibi birçok hikmeti ve maneviyatı barındıran, kulluk görevinin büyük bir huzur ve mutlulukla yerine getirildiği, her türlü hayır, rahmet ve bereketi içinde barındıran en güzel ve anlamlı aydır. Ramazan ayı ile birlikte tüm müminler geçmiş tüm ayların maddi ve manevi kirlerinden temizleneceği, insanî duyguların coştuğu, tövbe edip Allah’a yönelme ve ona ibadet etme şuurunun geliştiği hem maddî hem de manevi her şeye sahip bir terbiye ayıdır. Ramazan Ayı, öyle güzel bir aydır ki içerisinde insanlık için, “bin aydan daha hayırlı olan Kadir gecesini” taşıyan bir aydır.Ramazan Ayını değerli ve mübarek olmasının nedenlerinden birisi, Kutsal kitabımız olan Kur'an-ı Kerim’in Ramazan Ayında indirilmiş olmasıdır. Yüce Yaratanımız Allah ü Teâla Kur'an'da "Ramazan ayı insanları kurtuluş yolan götüren, doğruyu yanlıştan ayıran Kur'an'ın indiği aydır. "(Bakara suresi, ayet 185) buyurmuştur. Kur'an-ı Kerim, Allah ü Teâla tarafından insanlara öğüt vermek ve onlara doğru yolu göstermek için gönderilmiştir. Bu yüzden Kur'an müminler için çok önemlidir, kutsaldır ve kıymetlidir. Kutsal kitabımız olan Kur'an-ı Kerim’i okumak müminler için önemli bir ibadettir. Peygamberim Efendimiz Hz. Muhammed, Allah'ın kullarına bildirdiği görev ve sorumluluklarını sıkça hatırlamaları için Kur'an-ı Kerim’i okumaya müminleri çokça teşvik etmiştir. Tüm İslam âlemi, Ramazan Ayında Kur'an okumaya her zamankinden daha fazla önem verip özen gösterirler. Bu sebepten ötürü Müslümanlar evlerinde veya camilerde bir araya gelerek, her gün Kur'an-ı Kerim’den 20 sayfa okurlar. Böylelikle Ramazan ayının sonuna gelindiğinde ise Kur'an-ı Kerim’i baştan sona bir kez okumuş olurlar. Müminlerin Ramazan Ayı içinde yaptıkları bu ibadete hatim denir. Hatim edildikten daha sonra hatim duası yapılır. Müslümanlar yüzyıllardan beri gerçekleştirdikleri bu hatim geleneğini günümüze kadar devam ettirmişlerdir. Kur'an-ı Kerim, Ramazan Ayının Kadir Gecesi'nde indirilmeye başlanmıştır. Kadir gecesi ramazan ayının 27. gecesi olarak bilinir. Yüce Allah Kadir Gecesi'nin "Bin aydan daha hayırlı" olduğunu haber vermiştir. Peygamberimiz de "Kim inanarak ve sevabını Allah'tan umarak Kadir Gecesi'ni değerlendirirse geçmiş günahları bağışlanır" (Buhari) buyurarak, bu gecenin önemini belirtmiştir.

Ramazan Ayı hem Kur’an-ı Kerim ayıdır hem de oruç ayıdır. Ramazan Ayı müminler için evveli rahmet, ortası mağrifet, sonu ise cehennem ateşinden kurtuluş ayıdır.

Ramazan, yaz aylarının sonunda ve sonbaharın başında yağan ve yerdeki tozları temizleyen yağmur anlamındadır. Bu yağmur, nasıl ki yeryüzünü yıkayıp tozlardan temizliyorsa, Ramazan ayı da müminleri günahlardan öyle temizlemektedir. Müminleri hem maddi hem de manevi ibadetlere teşvik ederek onların ruhlarının arınmasına yardımcı olmaktadır. Ramazan başlangıcı ne zaman 2017 ? Ramazan 26 Mayıs Cuma tarihinde başlayacak.


Cevabınız

Adınız (isteğe bağlı):
Gizlilik: E-posta adresiniz yalnızca bu bildirimlerin gönderilmesi için kullanılacak.
Spam Koruması:
Gelecekte bu doğrulamadan kurtulmak için, lütfen giriş yapınız veya üye olunuz.

İlgili sorular

0 oy
0 cevap 82 gösterim

Ramazan ayı bu sene zorlu geçecek gibi. Gerçi geçtiğimiz sanada yaza doğruydu ama. Tam olarak tarihleri ne zaman inşallah çok sıcaklara denk gelmez.

17 Aralık 2016 Kardelen Kara sordu
0 oy
0 cevap 206 gösterim

Ramazan Bayramı Ne Zaman Kutlanacak Ramazan Bayramı 24 Haziran 2017 de arefe şeklinde ... bayramlarda mümkün olduğunca yok edilmeye çalışılır.

19 Aralık 2016 ercan sordu
+1 oy
0 cevap 3,830 gösterim

Üç ayların sonuncusu olan Ramazan ayının ibadetlerle ve oruç tutularak bitmesi ile birlikte Ramazan ... yılında ise 24 Mayıs Pazar günü başlayacak.

17 Mayıs 2018 Dini Günler kategorisinde haydar sordu
+1 oy
5 cevap 859 gösterim

Üç ayların sonuncusu olan Ramazan ayının ibadetlerle ve oruç tutularak bitmesi ile birlikte Ramazan ... yılında ise 24 Mayıs Pazar günü başlayacak.

17 Nisan 2017 Dini Günler kategorisinde misafir sordu
0 oy
5 cevap 616 gösterim

Ramazan ayı, üç ayların sonuncusu olan mübarek aylardandır. Üç mübarek aylardan Recep ve Şaban ... yılında ise 23 Nisan Perşembe günü başlayacak.

17 Nisan 2017 Dini Günler kategorisinde misafir sordu
Aradığınız soruya cevap bulduysanız lütfen beğenerek bize destek olunuz!
...