Ramazan Bayramı ne zaman 2017 ?

0 oy
169 gösterim
14 Mart 2017 Dini Günler kategorisinde misafir sordu

Mübarek Ramazan Ayı’nı oruç tutarak, teravih namazlarını kılarak, mukabeleler okuyarak, ibadet ederek bir sonraki Ramazan’ı heyecanla ve özlemle beklemeye başlayarak geride bırakıp Ramazan Bayramı’nı coşkuyla karşılamaya tüm İslam âlemi başladı. Bu mübarek ayda hem oruç tutarak hem de ibadet edip günahlardan uzak durmaya çalışarak nefsimizi terbiye ettik. Allah’a olan bağlılığımız Ramazan Ayı’yla birlikte daha da kuvvetlendi, O’nun bize verdiği tüm nimetlerin kıymetini ve nimetlerden mahrum kalan birçok insanı çok daha iyi anlayıp onlara merhametimiz ve yardımlarımız artmıştır. Muhtaç olan insanlara soframızı, evimizi ve gönlümüzü açarak İslam ve insanlığın kardeşliğini bir kez daha anlayıp anlatmalıyız. Ramazan Bayramı’nda da bu hisleri ve ibadetleri unutmayarak bayramı geçirmeliyiz.

İnsanların en yakınında olanların elini tutup onları unutmadıklarını hatırlatmak, kapanmayacak zannedilen yaraları sarmaktır bayram. Tüm Müslümanlar kardeş gibi, dost gibi kucaklaşıp hatır sormaktır Ramazan Bayramı. Kırılan kalpleri onarmak, küskünleri barıştırmak, kırgınlıkların bitmesine vesile olmaktır bayram.
Hadis-i şeriflerde Peygamber Efendimiz şöyle buyurdu:
“Ramazan ve Kurban Bayramı’nın gecelerini ihya eden kimsenin kalbi, kalplerin öldüğü gün ölmez.”Birçok din alimi de mübarek günler için şöyle söylemişlerdir: “Rahmet kapıları dört gece açılır. O gecelerde yapılan dua, tövbe reddedilmez. Ramazan Bayramı’nın ve Kurban Bayramı’nın birinci geceleri, Berat gecesi ve Arefe gecesi” “Şu beş gecede yapılan dua geri çevrilmez. Regaib Gecesi, Berat Gecesi, Cuma gecesi, Ramazan ve Kurban Bayramı Gecesi.”

Bayramın ilk günü ve diğer günleri erkenden uyanmak, gusletmek, misvak kullanmak, güzel koku sürünmek, yeni ve temiz giysiler giymek, sevindiğini belli etmek, karşılaştığı müminlere güler yüzle selam vermek, fakirlere sadaka vermek, İslamiyet’e doğru olarak hizmet edenlere yardım etmek, dargınları barıştırmak, akrabayı, din kardeşlerini ziyaret etmek, onlara hediye götürmek sünnettir. Bayram gecelerini ihya eden, büyük saadete kavuşur. Bir hadis-i şerif meali şöyledir: “Bayram gecelerini ihya edenin kalbi, kalplerin öldüğü günde ölmez.”

Ramazan Bayramı’nda bayram namazına gitmeden önce tatlı yemek, hurma yemek, hurmayı tekli sayılarda yemek yani tek sayıya riayet etmek, sünnettir. Hadis-i Şerif’te tek sayı ile ilgili şöyle buyuruluyor: “Allah ü Teâlâ tektir, teke riayet edeni sever.” 
 

Bayramda sevinmek, mutlu olmak ve neşelenmek gerekmektedir. Bayramlar İslam alemi için sevinç günüdür, mutluluk günüdür. Bu yüzden Müslümanların bayram günlerinde sevinip mutlu olmaları, güler yüzlü davranıp bayramlaşmaları gerekir. Ayrıca Ramazan bittiği için değil, günahlarımızın affolduğu, büyük sevap ve nimete kavuştuğumuz için bayram yapmaktayız. Hadis-i şerifte buyuruldu ki: Bayram sabahı Müslümanlar, namaz için camilerde toplanınca Allah ü Teâlâ meleklere, “İşini yapıp ikmal edenin karşılığı nedir?” diye sorar. Melekler de, “Ücretini almaktır” derler. Allah ü Teâlâ da, “Siz şahit olun ki, Ramazandaki oruçların ve namazların karşılığı olarak, kullarıma kendi rızamı ve mağfiretimi verdim. Ey kullarım, bugün benden isteyin, izzet ve celâlim hakkı için istediklerinizi veririm”  Ramazan Bayramı ne zaman 2017 ? Ramazan Bayramı 25 Haziran 2017 tarihinde başlayacak olup 27 Haziran günü sona erecektir.
 


Cevabınız

Adınız (isteğe bağlı):
Gizlilik: E-posta adresiniz yalnızca bu bildirimlerin gönderilmesi için kullanılacak.
Spam Koruması:
Gelecekte bu doğrulamadan kurtulmak için, lütfen giriş yapınız veya üye olunuz.

İlgili sorular

0 oy
0 cevap 224 gösterim

Her yıl 11 ayın sultanı olan Ramazan ayından sonra coşkuyla kutlanan Ramazan Bayramı ile ... beraber kimi özel kurumlarda hizmet vermemektedir.

25 Aralık 2016 Dini Günler kategorisinde misafir sordu
+1 oy
5 cevap 861 gösterim

Üç ayların sonuncusu olan Ramazan ayının ibadetlerle ve oruç tutularak bitmesi ile birlikte Ramazan ... yılında ise 24 Mayıs Pazar günü başlayacak.

17 Nisan 2017 Dini Günler kategorisinde misafir sordu
0 oy
0 cevap 334 gösterim

Türkçede Ramazan Bayramı'ndan bir gün öncesi için de arefe sözcüğü kullanılmaktadır, Kurban ... Bayramı Arefe günü 24 Haziran 2017 tarihindedir.

26 Mart 2017 Dini Günler kategorisinde misafir sordu
+1 oy
0 cevap 310 gösterim

Her yıl Müslümanlar tarafından geride bırakılan on bir aydan daha değerli olan On Bir Ayın Sultanı ... Bayramı 17 Haziran Pazar günü son bulacak.

17 Ocak 2017 Dini Günler kategorisinde misafir sordu
0 oy
0 cevap 207 gösterim

Ramazan Bayramı Ne Zaman Kutlanacak Ramazan Bayramı 24 Haziran 2017 de arefe şeklinde ... bayramlarda mümkün olduğunca yok edilmeye çalışılır.

19 Aralık 2016 ercan sordu
Aradığınız soruya cevap bulduysanız lütfen beğenerek bize destek olunuz!
...