Kadir Gecesi ne zaman 2017 ?

0 oy
710 gösterim
20 Mart 2017 Dini Günler kategorisinde misafir sordu

Hem maddi hem de manevi birçok hikmet, rahmet, bereket ve mağrifeti içinde bulunduran Ramazan ayında yer alan, Yüce Yaratan Allah ü Teâla’nın tüm insanlığa kurtuluş çağrısı olan Kur’an-ı Kerim’in indirilmeye başlandığı, esenlik ve güvenliğin kainatın her tarafına yayıldığı, duaların ve tövbelerin kabul olduğu, sema kapılarının ardına kadar açıldığı kutlu gece olan Kadir Gecesi…

Allah ü Teala’nın bize sunmuş olduğu sayısız nimetlerin ve lütufların kıymetini bilip şükretmek için, Allah’a yalvarmak, ona ibadet etmek için en güzel gecelerden biridir Kadir Gecesi. Kutsal kitabımız Kur’an-ı Kerim’de geçen şu ayete göre de Kur’an’ın Kadir Gecesi’nde indirildiğini anlamaktayız.

"Gerçek biz onu Kadir gecesinde indirdik. Kadir gecesinin (o büyük fazl-u şerefini) sana bildiren nedir? Kadir gecesi bin aydan hayırlıdır. Onda melekler ve Rûh, Rablerinin izni ile, herbir iş için iner de iner. O (gece) tan yeri ağarıncaya kadar bir selamdır". (Kadir, 97/1-5)

Ayrıca Kur'an-ı Kerim’de Kadir Gecesinden Kadir Suresi'nde de bahsedilmiştir:

1- Şüphesiz ki biz Kur’ân’ı kadir gecesinde indirdik.
2- Kadir gecesi nedir, nereden bileceksin?
3- Kadir gecesi, bin aydan hayırlıdır.
4- O gecede, Rablerinin izniyle melekler ve Ruh (Cebrail), her iş için inerler de inerler.
5- O gece, esenlik doludur. Ta fecrin doğuşuna kadar…

Kadir Gecesi gibi kutsal olan bu gecede şerefli bir kitap (Kur’an-ı Kerim),şerefli bir melek aracılığıyla (Cebrail), şerefli bir ümmetin, şerefli peygamberine (Hz. Muhammed) nazil olmuştur.

Kadir Gecemiz mübarek olsun. Bu gece, Rabbimiz katındaki kadrimizin yücelmesine vesile olsun.

Kadir Gecesi'nden Mekke devrinde nazil olan ve Kur'an'ın doksan 97. suresi olan 5 ayetlik Kadir Suresi'nde bahsedilir. Kadir Suresi’nde Kur’an-ı Kerim’in indirildiği Kadir Gecesi'nden bahsedildiği için bu sureye Kadir Suresi denilmiştir. Kadir sözcük anlamı olarak azamet ve şeref anlamına gelmektedir. Allah ü Teâla, Kur’an-ı Kerim’i Kadir gecesinde indirdiğini ve Kadir Gecesi’nin bin aydan daha hayırlı olduğunu bildirmiştir. Bakara Suresi’nin 185. ayetinde de Kur’an-ı Kerim’in Ramazan Ayı’nda indirildiği bildirildiği için Kadir gecesinin Ramazan ayının içinde bulunduğu açık bir şekilde anlaşılmaktadır.

Peygamber Efendimiz (S.A.V.) Kadir Gecesi ile ilgili şöyle buyurdular: “Kim faziletine inanarak ve mükâfatını sadece Allah'tan ümit ederek Kadir Gecesi’ni ihya ederse geçmiş günahları bağışlanır.”

Kadir Gecesi’nin Ramazan Ayı içindeki hangi gece olduğu kesin olarak bilinmemekle birlikte, Ramazan'ın 27. gününün gecesinde olma ihtimali yüksektir. Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed Kadir Gecesi’nin hangi gece olduğunu kesin şekilde belirtmemiştir. Fakat "Siz Kadir Gecesi’ni Ramazan Ayı’nın son 10 günü içerisindeki tek rakamlı gecelerde arayınız” demiştir. 

Kadir Gecesi’ni nasıl anlayacağımızı şunlardan anlayabiliriz:
 
Öncelikle denizlerin suyu bir an tatlılaşır. Kadir Gecesi, açık ve sakin olur, ne sıcak ne de soğuk olur. Bulut yoktur. Yağmur ve rüzgâr yoktur. Ertesi sabah güneş, kızıl olup, şuasız doğar. Yükselinceye kadar sanki büyük bir tabak gibidir. Kadir Gecesi’nde köpek sesi duyulmaz diyen alimler de olmuştur. Kadir gecesi ne zaman kutlanacak 2017 ? Kadir Gecesi 21 Haziran 2017 tarihinde kutlanacak.


Cevabınız

Adınız (isteğe bağlı):
Gizlilik: E-posta adresiniz yalnızca bu bildirimlerin gönderilmesi için kullanılacak.
Spam Koruması:
Gelecekte bu doğrulamadan kurtulmak için, lütfen giriş yapınız veya üye olunuz.

İlgili sorular

+1 oy
5 cevap 649 gösterim

Maddi ve manevi birçok hikmeti, rahmeti ve bereketi içinde barındıran ve Ramazan ayının en güzel en ... Zaman ? 2020 yılında ise 19 Mayıs Salı günü

16 Nisan 2017 Dini Günler kategorisinde misafir sordu
0 oy
0 cevap 80 gösterim

Bin Aydan Daha Hayırlı olduğu bilinen bu mübarek Kadir Gecesinde sevgili Peygamberimiz HZ. Muhammed ... 2017 yılında 21 Haziran günü idrak edilecek.

22 Ocak 2017 Dini Günler kategorisinde misafir sordu
0 oy
0 cevap 322 gösterim

Regaib Gecesi'nin. mübarekliği adından da anlaşılmaktadır. Regaib, Arapça bir sözcüktür. Sözcük anlamı ... Regaib Kandili 30 Mart 2017'de kutlanacak.

6 Mart 2017 Dini Günler kategorisinde misafir sordu
+1 oy
5 cevap 861 gösterim

Üç ayların sonuncusu olan Ramazan ayının ibadetlerle ve oruç tutularak bitmesi ile birlikte Ramazan ... yılında ise 24 Mayıs Pazar günü başlayacak.

17 Nisan 2017 Dini Günler kategorisinde misafir sordu
0 oy
5 cevap 651 gösterim

Ramazan ayı, üç ayların sonuncusu olan mübarek aylardandır. Üç mübarek aylardan Recep ve Şaban ... yılında ise 23 Nisan Perşembe günü başlayacak.

17 Nisan 2017 Dini Günler kategorisinde misafir sordu
Aradığınız soruya cevap bulduysanız lütfen beğenerek bize destek olunuz!
...