Ramazan Bayramı Arefesi 2017 ne zaman ?

0 oy
334 gösterim
26 Mart 2017 Dini Günler kategorisinde misafir sordu

Türkçede Ramazan Bayramı’ndan bir gün öncesi için de arefe sözcüğü kullanılmaktadır, Kurban Bayramı’ndan bir gün öncesine de arefe denilmektedir. Yani Arefe, herhangi bir dini bayramdan öncesidir . Arefe Günü, bayramın geleceğinin müjdecisidir. Peygamber Efendimiz de şöyle buyurmuşlardır: “En hayırlı, kabulü şayan olan dua, Arefe günü yapılan duadır.”
 
Arefe yani diğer tabirle Arife Günü aynı zamanda bayramın ve bayramla birlikte gelecek güzel günlerin müjdecisi olarak bilinmektedir. Yani Arefe Günü bir gün sonra yaşayacağımız mutlu günlerin ve anların habercisidir.  Genel olarak bayram için hazırlık günü olarak geçirilen Arefe Günü, İslam dinine göre bayramı müjdeleyen gün olarak tanımlanıyor. İlahiyatçılar da bu önemli günün bol bol dua ve gönülden yapılan ibadetler ile geçirilmesini öneriyor. Arefe günü müminlerin tuttuğu oruç bin güne eşittir diye bilinmektedir. Bu yüzden Arefe Günü çok büyük önem arz etmektedir. Sağlık durumu uygun olan herkesin bu mübarek gecede oruç tutması ve ibadet etmesi şüphesiz ki kendisi için çok hayırlıdır.

Peygamber Efendimiz (S.A.V.) Arefe günü tutulan oruç hakkında şöyle buyurmaktadır: “Arefe Günü tutulan oruç, geçmiş bir senenin ve gelecek senenin günahlarına kefaret olur.” Yani geçmiş yılın günahı affedilir, gelecek yıl da Allah o kişiyi günahlardan korumaktadır.


Arefe Günü’nde de yapılabilecek birçok ibadet vardır. Öncelikle Arefe Günü kuşluk namazı, teşbih namazı ve şükür namazı kılarak gündüzünü ve mübarek Ramazan Ayı’nın son gününü ihyaya çalışılmalıdır. Ayrıca Arefe Günü’nde fitre veremeyecek durumda olan kişiler iki rekât namaz kılıp Allah’a iltica ederler. Arefe Günü’nde kabirleri yani ölmüş olanları ziyaret ederek merhumlara Yasin ve Kuran okumak, onlara dualar aracılığıyla Allah’ın merhametini istemek çok faziletli ibadetler arasındadır. Arefe Günü istiğfar, salavat, kelime-i tevhit okuyarak hatimler yapmak da bu mübarek günde yapılabilecek ibadetlerdendir. Ayrıca bin İhlas-ı Şerif okuyarak İhlas hatmi yapmak tavsiye edilen ve yapılması sevap olan ibadetlerdendir. Bu mübarek Arefe Günü’nün gündüzünde olduğu gibi gecesinde de ibadet etmek ve dualarla geçirmek gerekir. Çünkü Arefe Gecesi’ni ihya eden kişiye cennet vacip olur şeklinde buyrulmuştur.

Arefe Günü’nde bayram için birçok hazırlıklar yapılmaktadır. İbadetlerle birlikte tanıdık, eş dost, akraba, komşu, aile büyükleri, yaşlılar, hasta ve yardıma muhtaç kişiler aranıp ya da imkan varsa ziyaret edilip hayır duaları alınmalıdır. Bayram için eğer ihtiyaçları varsa onlar giderilmeli, üzerinde emeği olan kişilerden rızaları alınmalıdır.  Ramazan Bayramı Arefesi 2017 ne zaman ? Ramazan Bayramı Arefe günü 24 Haziran 2017 tarihindedir. 


Cevabınız

Adınız (isteğe bağlı):
Gizlilik: E-posta adresiniz yalnızca bu bildirimlerin gönderilmesi için kullanılacak.
Spam Koruması:
Gelecekte bu doğrulamadan kurtulmak için, lütfen giriş yapınız veya üye olunuz.

İlgili sorular

0 oy
0 cevap 190 gösterim

Arefe günleri tüm İslam alemine bayramın geldiğinin habercisidir. Arefe günlerinde dualar kabul olur, ... 31 Ağustos 2017 tarihine denk gelmektedir.

27 Mart 2017 Dini Günler kategorisinde misafir sordu
+1 oy
5 cevap 861 gösterim

Üç ayların sonuncusu olan Ramazan ayının ibadetlerle ve oruç tutularak bitmesi ile birlikte Ramazan ... yılında ise 24 Mayıs Pazar günü başlayacak.

17 Nisan 2017 Dini Günler kategorisinde misafir sordu
0 oy
0 cevap 169 gösterim

Mübarek Ramazan Ayı'nı oruç tutarak, teravih namazlarını kılarak, mukabeleler okuyarak, ibadet ... başlayacak olup 27 Haziran günü sona erecektir.

14 Mart 2017 Dini Günler kategorisinde misafir sordu
0 oy
0 cevap 224 gösterim

Her yıl 11 ayın sultanı olan Ramazan ayından sonra coşkuyla kutlanan Ramazan Bayramı ile ... beraber kimi özel kurumlarda hizmet vermemektedir.

25 Aralık 2016 Dini Günler kategorisinde misafir sordu
+1 oy
0 cevap 310 gösterim

Her yıl Müslümanlar tarafından geride bırakılan on bir aydan daha değerli olan On Bir Ayın Sultanı ... Bayramı 17 Haziran Pazar günü son bulacak.

17 Ocak 2017 Dini Günler kategorisinde misafir sordu
Aradığınız soruya cevap bulduysanız lütfen beğenerek bize destek olunuz!
...