Kurban Bayramı Arefesi 2017 ne zaman ?

0 oy
190 gösterim
27 Mart 2017 Dini Günler kategorisinde misafir sordu

Arefe günleri tüm İslam alemine bayramın geldiğinin habercisidir. Arefe günlerinde dualar kabul olur, yapılan ibadetler daha çok mükafatlandırılır. Kurban bayramının da bir gün öncesine Arefe denilmektedir. Arefe Zilhicce ayının dokuzuncu günüdür. Haccın iki rüknünden biri olan vakfe Arefe gününde yapılır. Bu günde yani Arefe gününde Arafat’ta öğle namazının farzı ile ikindi namazının farzı öğle vaktinde art arda kılınır. Hacca giden hacılar Arefe gününde güneş battığı zaman Arafat’tan Müzdelife’ye hareket ederler. Hacılar bu günde vakitlerini Arafat’ta dua ederek, namaz kılarak, zikir çekerek, tesbih çekerek, Kur’an-ı Kerim okuyarak ve bunlar gibi ibadetler yaparak geçirirler. Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed Arefe gününün faziletiyle ilgili şöyle buyurmuşlardır: "Arefe gününden daha çok Allah'ın cehennem ateşinden insanları âzat ettiği bir gün yoktur" buyurmuş, yine "Arefe günü tutulan orucun bundan önce ve sonra birer yıllık günahları örteceği Allah'tan umulur."

Arefe günü sabah namazından itibaren Kurban Bayramı’nın dördüncü günündeki ikindi namazına kadar yirmi üç vakit farz namazların ardından, selâmdan sonra teşrik tekbiri getirmek vaciptir denilmiştir.

Teşrik tekbiri ise şöyledir: "Allâhu Ekber, Allâhu Ekber, Lâ İlahe İllallâhu Vallâhu Ekber. Allâhu Ekber Velillâhil hamd."

İster cemaatle ister yalnız namaz kılan kurban kesen veya kesmeyen yolculukta olan veya yolculukta olmayan kadın ve erkeğin, farz olan her namazın ardından Teşrik tekbirlerini yerine getirmesi gerekmektedir.

Zilhicce Ayı’nın birinden onuna kadar leyalii aşere yani on mübarek gece demektir. Zilhicce Ayı’nda tüm eksiklerin tamamlanması için İstiğfar-ı şerif, Salavat-ı şerif, diğer dualar ve tesbih namazı kılmakta hayır ve sevap vardır. Durumu elvermeyip Hac ibadetini yerine getiremeyen, Hacca gidemeyen müminlerin Zilhicce Ayı’nın bu mübarek on gününün dokuzunda oruç tutması ve onuncu gün kurban kesilinceye kadar hiçbir şey yemeyip oruçlu bulunması ve orucunu da kurbanı kestikten sonra kurban eti ile açması gerekir. Eğer mazeretli olarak oruç tutamayacak durumda olanlar var ise sekizinci gün ile beraber dokuzuncu gün yani Arefe günü oruçlu olmak lazımdır. 

Kurban Bayramı’nın Arefe günü sabah namazından bayramın dördüncü günü ikindi namazına kadar bütün farz namazlarının ardından tekbir almak kadın ve erkek her mükellefe vaciptir.
Hacca gidemeyen müminler ise Arefe günü öğle vakti ile ikindi vakti arası kendisini Arafat'ta kabul ederek Allah rızası için 2 rekât namaz kılmalıdır. 

Her rekâtta bir kez Fatiha, üç kez Kul yâ eyyühel-kâfirun, on kez İhlâs-ı şerîf okur.
Namaza ise şu niyetle başlanır: "Yâ Rabbi bugün şu saatlerde Arafat'ta binlerce Müslümanın "Lebbeyk" diye iltica ettiği zamanda âciz kulun orada bulunamadı. Bu kulunun ruhunu onlarla beraber kılıp benim ilticamı da onların ilticasına ilhak buyur. Orada afv-ı umumiye mazhar kıldığın kullarına beni de ilhak eyle Allâhü Ekber."  Kurban Bayramı Arefesi ne zaman 2017 ? Kurban Bayramı 31 Ağustos 2017 tarihine denk gelmektedir.


Cevabınız

Adınız (isteğe bağlı):
Gizlilik: E-posta adresiniz yalnızca bu bildirimlerin gönderilmesi için kullanılacak.
Spam Koruması:
Gelecekte bu doğrulamadan kurtulmak için, lütfen giriş yapınız veya üye olunuz.

İlgili sorular

0 oy
0 cevap 334 gösterim

Türkçede Ramazan Bayramı'ndan bir gün öncesi için de arefe sözcüğü kullanılmaktadır, Kurban ... Bayramı Arefe günü 24 Haziran 2017 tarihindedir.

26 Mart 2017 Dini Günler kategorisinde misafir sordu
0 oy
0 cevap 206 gösterim

Kurban Bayramı Ne Zaman Olacak Müslümanlar için mübarek günlerden biri olan kurban bayramı hayırlara ... 31 Ağustos 2017 Perşembe günü olacaktır.

19 Aralık 2016 Dini Günler kategorisinde ercan sordu
+1 oy
0 cevap 262 gösterim

Her yıl kutlanan Müslümanların iki dini bayramından biri olan Kurban Bayramında Allah'ın vacip kıldığı ... yılında ise 21 Ağustos'a denk geliyor.

17 Ocak 2017 Dini Günler kategorisinde misafir sordu
0 oy
0 cevap 32 gösterim

2017 kurban bayramı ne zaman başlayacağı hakkında dini takvim yayınlandı mı? Resmi tatil süresi hakkında ... erken gibi ama en azından fikir var mı?

26 Aralık 2016 Mehmet Fatih sordu
0 oy
1 cevap 76 gösterim

Geçen sene bayram okul açılış tarihine gelmişti. Bu da gecikmeye neden olmuştu. Bu sene yaz tatiline denk gelir zaten ama hangi günler bayram?

7 Aralık 2016 Ertuğrul Diri sordu
Aradığınız soruya cevap bulduysanız lütfen beğenerek bize destek olunuz!
...