Hicri Yılbaşı 2017 ne zaman ?

0 oy
141 gösterim
27 Mart 2017 Dini Günler kategorisinde misafir sordu

Müslümanlar için adeta bir dönüm noktasıdır hicret. Hicret ile Müslümanlar tarihte yeni bir sayfa açmışlardır. Hz. Ömer’in halifeliği döneminde hicretin gerçekleştiği gün Hz. Ali’nin teklifi ile Müslümanların yılbaşı olarak kabul ettiği hicri takvimin başlangıcı sayılmıştır. İşte bu günden itibaren tüm İslam alemi 1 Muharrem’i hicri takvimin başlangıcı olarak kabul etmişlerdir. Müslümanların miladı olan hicret; Allah’a ve Allah’ın elçisi rahmet peygamberine gönülden bağlılığın bir ifadesi, Allah ü Teâlâ’ya, ilme, irfana yapılan bir yolculuktur.

Hicret, Allah ü Teâlâ’nın rızası için; anneden, babadan, evlattan, eşten, memleketten, maldan, mülkten vazgeçmenin ibretli ve meşakkatli bir öyküsüdür. Kutsal dinimiz İslamiyet’in rahmet yüklü mesajlarını yeryüzündeki bütün insanlığa ulaştırmak için çıkılan kutlu yolculuktur hicret. Hatta şöyle de denilir: “Tebliğ hicreti doğurmuş, hicret ise tebliği yoğurmuştur.” Kısacası hicret Müslümanlar için bir milattır, İslam âleminin yılbaşıdır.

Hicret, Allah ü Teala’nın yolunda fedakârlığın, yardımlaşmanın kardeşliğin en üst düzeyde yaşanmasıdır.

Hicri Yılbaşı yani 1 Muharrem (kameri) hicri takvime göre Zilhicce ayının son gecesini Muharrem Ayının 1. gününe bağlayan zamandır. İslami takvime göre bir sonraki güne saat 00:00 da değil güneş batması ile (akşam ezanı) geçilir. Bu zaman dilimi ay takvimi esaslı olduğundan ötürü bir sonraki hicri yılbaşı 11 ya da 12 gün daha erken bir tarihe denk gelmektedir. Muharrem Ayı, Zilkade, Zilhicce ve Recep ile beraber Kur'an-ı Kerim’de de kıymet verilen dört haram aydan biridir. Bu aylarda barış içinde yaşanması, savaş yapılmaması ile ilgili İslam öncesi ve sonrası kurallar mevcuttur. Muharrem Ayı, hicrî kamerî yılın birinci ayıdır. Şii Müslümanlar tarafından ise Muharrem Ayının 10. günü Aşure Günü olarak kutlanır ve dünya bir hicri yılbaşında oluşur.

Dünyada geçerli olan ve kullanılan iki tane takvim vardır. Bunlardan birisi Miladi takvimdir. Bu takvim Hz. İsa'nın doğumunu esas alır. Diğer takvim ise Hicri takvimdir. Bu takvim de Müslümanların Mekke'den Medine'ye göçmesini esas alır. Miladi takvimine göre yılbaşı 1 Ocak'tır. Hicri takvime göre ise yılbaşı 1 Muharrem'de başlamaktadır.

Kameri olarak 1 Muharrem 1439'a girdiğimizde hicri yılbaşı miladi takvime göre 21 Eylül 2017 Perşembe günü kutlanacaktır. Muharremin başlangıcı perşembe günü olacak ve Muharremin 10. günü Aşure Günü (30 Eylül 2017 Cumartesi) günü Aşure günü olarak kutlanacaktır.

Peygamberimizin Mekke-i     Mükerreme’den, Medîne-i Münevvere’ye hicretinin başlangıç kabul edildiği tarihe, seneye “Hicrî Yıl” denir. Burada, ayın hareketi esas tutulduğu için buna, “Hicrî-Kamerî Sene” veya “Sene-i Kameriyye” de denir.

 Hicrî yıl da miladi ve rumi takvimler gibi 12 ay esasına dayanır.  Ve ilk ayı Muharrem ayı ile başlar, son ayı ise Zilhicce ile sona erer. Hicri Ayların adları ise şunlardır: Muharrem, Safer, Rebîul-evvel, Rebîül-âhir, Cemâzil-evvel, Cemâzil-âhir, Receb, Şâbân, Ramazân, Şevvâl, Zil-kâde, Zil-hicce. Hicri yılbaşı 2017 ne zaman ? 21 Eylül 2017 tarihi Hicri yılbaşına denk gelmektedir.


Cevabınız

Adınız (isteğe bağlı):
Gizlilik: E-posta adresiniz yalnızca bu bildirimlerin gönderilmesi için kullanılacak.
Spam Koruması:
Gelecekte bu doğrulamadan kurtulmak için, lütfen giriş yapınız veya üye olunuz.

İlgili sorular

0 oy
5 cevap 431 gösterim

Dünyadaki tüm Müslüman âleminin yılbaşı olarak kabul ettiği hicri takvimin başlangıcı olarak kabul ... 2020 yılında ise 19 Ağustos Çarşamba günü

16 Nisan 2017 Dini Günler kategorisinde misafir sordu
+1 oy
5 cevap 861 gösterim

Üç ayların sonuncusu olan Ramazan ayının ibadetlerle ve oruç tutularak bitmesi ile birlikte Ramazan ... yılında ise 24 Mayıs Pazar günü başlayacak.

17 Nisan 2017 Dini Günler kategorisinde misafir sordu
0 oy
5 cevap 651 gösterim

Ramazan ayı, üç ayların sonuncusu olan mübarek aylardandır. Üç mübarek aylardan Recep ve Şaban ... yılında ise 23 Nisan Perşembe günü başlayacak.

17 Nisan 2017 Dini Günler kategorisinde misafir sordu
0 oy
5 cevap 520 gösterim

Muharrem ayı, savaşmanın haram kabul edildiği dört aydan biridir. Peygamberimiz Hz. Muhammed, ... ise 20 Ağustos 2020 Perşembe günü başlayacak.

17 Nisan 2017 Dini Günler kategorisinde misafir sordu
0 oy
5 cevap 348 gösterim

Miraç Kandili gecesi, tüm alemlere rahmet olarak gönderilen Allah'ın resulü ve elçisi olan Peygamber ... ? 2020 yılında ise 20 Mart Cuma günü

17 Nisan 2017 Dini Günler kategorisinde misafir sordu
Aradığınız soruya cevap bulduysanız lütfen beğenerek bize destek olunuz!
...