Kuduz aşısı ne zaman yapılmalı ?

0 oy
65 gösterim
1 Nisan 2017 Sağlık kategorisinde misafir sordu

Kuduz mikrobu insana kuduz hastalığını taşıyan hayvanın ısırması şeklinde bulaşır. Nadir de olsa ısırmanın dışında hayvanın tırmığı, salyası gibi yollarla da kuduz mikrobu bulaşabilmektedir. Örneğin: kuduz olan bir köpek çevreye karşı oldukça saldırgan davranışlarda bulunacağı için yolda geçen bir insana saldırması ve onu ısırması kaçınılmazdır. Isırma ile birlikte kuduz mikrobu bulaşan kişinin acilen en yakın sağlık kuruluşuna başvurması hayati önem taşımaktadır. Bununla birlikte kuduz mikrobu taşıyan hayvanın yakalanıp karantinaya alınması da hastalığın seyri açısından gereklidir. Kuduz aşısı ne zaman yapılmalı ? Kuduz mikrobunu alan kişiye kuduz aşısı hemen ısırıldığı günden başlanıp 3. 7. 14. ve 28. günlerde beş doz olarak yapılmalıdır.


Cevabınız

Adınız (isteğe bağlı):
Gizlilik: E-posta adresiniz yalnızca bu bildirimlerin gönderilmesi için kullanılacak.
Spam Koruması:
Gelecekte bu doğrulamadan kurtulmak için, lütfen giriş yapınız veya üye olunuz.

İlgili sorular

0 oy
0 cevap 27 gösterim

Çok sancılı geçen hamilelik sürecinde anne adaylarını etkileyen nedenlerin bebeklerini de doğrudan ... olduğu tıp dünyası tarafından bilinmektedir.

21 Şubat 2017 Sağlık kategorisinde misafir sordu
0 oy
0 cevap 109 gösterim

Hepatit B nedir ? Hepatit'in A'dan E'ye kadar birçok çeşidi bulunmaktadır. Bunlardan ... doz şekilnde aşı uygulanarak tedavi süreci tamamlanmaktadır.

5 Temmuz 2017 Sağlık kategorisinde misafir sordu
0 oy
0 cevap 116 gösterim

Çiçek hastalığı nedir ? Çiçek hastalığı : tıp literatüründe Variola diye bilinen vücutta halsizlik, ... karşı çiçek aşısını 18.yy.da yapmıştır.

5 Temmuz 2017 Sağlık kategorisinde misafir sordu
0 oy
0 cevap 104 gösterim

HIV virüsü nedir ? İnsanın bağışıklık sistemini adeta felç eden HIV virüsü, cinsel ve ... 2018 yılının ortalarına doğru piyasaya sürülmesi bekleniyor.

4 Temmuz 2017 Sağlık kategorisinde misafir sordu
0 oy
0 cevap 152 gösterim

Verem nedir ? Tıp literatüründeki ismiyle Koch mikrobunun akciğere yerleşerek yol açtığı ... gibi yetişkinlere de bulaşabileceği unutulmamalıdır.

1 Temmuz 2017 Sağlık kategorisinde misafir sordu
Aradığınız soruya cevap bulduysanız lütfen beğenerek bize destek olunuz!
...