Berat Kandili 2017 ne zaman ?

+1 oy
776 gösterim
16 Nisan 2017 Dini Günler kategorisinde misafir sordu

Ramazan ayının gelişinin en güzel müjdecilerinden biridir. Berat kelimesi ise borçtan, hastalıktan, suçlardan ve cezalardan kurtulmaktır. Yani Berat Kandilinin anlamı insanın günahlardan arınması, ruhunun temize çıkması, Allah’ın affına ve rahmetine sığınmaktır. Berat Kandili Allah’a inananlar için bir yenilenme gecesidir. Allah’ın kapılarını ardına kadar araladığı bir gece olan Berat Kandilinde Allah’a inananlar samimi bir şekilde dua etmelidir. Berat Kandili; insanlar arasında küslüğün bitirilmesi, kırılan insanların kalplerinin onarılması, nefret duygularının yerini sevginin alması gerektiği bir gündür. Berat Kandili 2017 ne zaman ? Berat Kandili 11 Mayıs 2017 tarihinde kutlanacak.

Berat Kandili 2018 ne zaman ? 

2018 yılında ise 30 Nisan Pazartesi günü

Berat Kandili 2019 Ne Zaman ?

2019 yılında ise 20 Nisan Cumartesi günü 

Berat Kandili 2020 Ne Zaman ?

2019 yılında ise 8 Nisan Çarşamba günü 

 


5 Cevap

0 oy
16 Nisan 2017 misafir cevapladıRahmetin Bol Olduğu Gece

 
Müslümanların ve İslam alemine saygı duyan herkesin ilgi gösterdiği kandil geceleri, herkes tarafından önemi bilinen ve gerekli özenin gösterildiği zamanlar olarak tarih sayfalarındaki yerlerini alıyor. İslamiyet’ten sonra mezheplerin oluşumu ile birlikte ortaya atılan ve herkes tarafından beğenilen fikirlerin biri de kandil geceleri olarak gösteriliyor. Peygamber tarafından ve Kuranda önemi belirtilmiş gecelerin kutsal geceler olarak kabul edilmesi ile sürekliliği sağlanan kandillerin, zamanla önemli günlerin unutulmasının  da dönemin alimleri ve din adamları sayesinde önüne geçilmiş bulunuyor. İnsanların saygıyla karşıladığı  kutsal gecelerden biri olan Berat kandili, Müslümanlar tarafından  Şaban ayının 14. Gününün 15. Güne bağlandığı gece olarak kabul ediliyor. Bir çok anlamın içinde barındıran bu kutsal geceye gerekli önem bütün çevrelerce veriliyor. Diğer kandillere oranla nitelikleri ile berat kandili son derece hassas bir konumda bulunuyor. 

Rahmetin Gecesi Berat Kandili 

İslamiyet’in peygamberi Hz. Muhammed'in bir hadisi üzerine kutsal sayılan berat kandili, bahsi geçen hadisin içeriği ile de büyük anlam taşıyor. Çok feyizli bir gece özelliği ile bilinen gece için bu anlamını karşılamak üzerine Mübarek Gece, Berat kelimesinin Arapça da temize çıkma anlamından dolayı ve Allah tarafından günahların her şekilde affedildiği gece olması özellikleri ile de Rahmet Gecesi ismi, Berat kandilinden bahsedilirken, insanların kullandığı diğer sıfatları olarak göze çarpıyor. Kişilerin yaptıkları hatalarına gönülden tövbe ettikleri, ibadet ve gönülden ettikleri dualar ile Allah'a sığındıkları bu gece de, sabahın ilk ışıklarına kadar devam eden Allah'a yakınlaşma etkinlikleri devam ediyor.

Peygamberin hadisinde bahsettiği diğer konu olarak kandilin ertesi günü oruç tutularak, dinin gereklilikleri yerine getiriliyor ve gönülleri rahatlayan insanlar hayatlarına daha çok sarılmayı başarıyor.  


0 oy
16 Nisan 2017 misafir cevapladıEn Mübarek Gece Berat Kandili

Şaban aynın 14. Gününü 15. Gününe bağlayan geceye Berat gecesidir. Kutsal kabul edilen gecelerden biridir. Arapça’ da anlamı temize çıkmak demektir. İslam inancına göre bereketli bir gece olması sebebi ile kulların günahlarından temizlenmesi olarak bilinmektedir. Mübarek gece, rahmet gecesi gibi adlarda verilmektedir. Kandilin anlamı ise mübarek gün anlamına gelmektedir. Peygamber Efendimiz özellikle Şaban ayına özel bir itimat  gösterir, başka zamanlarda görülmemiş bir derecede ibadete ve âhiret işlerine yönelirdi. Daha fazla dua ederdi. Bu ayın çoğu günlerini oruçlu geçirirken, geceleri de diğer gecelerden çok farklı geçirirdi. Bu gecede Müslümanlar ibadet ederler. Namazlar kılınır, dualar okunur, Kuran-ı Kerim ve bolca Allah’ın bize verdiği nimetler için şükredilir.

Berat gecesi ile ilgili birçok Hadis-i Şerif vardır. Bunlardan birkaç tanesi;

 • Berat gecesi göklerin kapıları açılır, melekler müminlere müjde verir ve ibadete teşvik ederler.
 • Berat gecesini ganimet, fırsat biliniz. Çünkü belli bir gecedir. Kadir gecesi çok büyük ise de, hangi gece olduğu belli değildir. Berat gecesinde çok ibadet ediniz. Yoksa kıyamette pişman olursunuz.
 • Dört gecenin gündüzü de gecesi gibi faziletlidir. Allahü teâlâ, o günlerde dua edenin isteğini geri çevirmez, onları mağfiret eder ve onlar bu günlerde bol ihsana nail olurlar. Bunlar: Kadir gecesi, Arefe gecesi, Berat gecesi, Cuma gecesi ve günleri.
 • Şabanın 15. gecesini ibadetle, gündüzünü de oruçla geçirin! O gece Allahü teâlâ buyurur ki: 'Af isteyen yok mu, affedeyim. Rızk isteyen yok mu, rızk vereyim. Dertli yok mu, sıhhat, afiyet vereyim. Ne isteyen varsa, istesin vereyim' Bu hâl, sabaha kadar devam eder.

Günahların Affedildiği Kandil Berat Kandili

Günahlarımızın affedileceği gecede  bolca dua ediniz.  Berat kandilinin Allah’ın günahları affedeceği, İbadetlerin diğer vakitlere oranla daha fazla sevap olması, Allah’ın affedici olması gibi özellikleri vardır. Bu gece yapılacak bütün ibadetlerin diğer günlere oranla daha fazla sevabı bulunmaktadır. 2017 Berat kandili 11 Mayıs Perşembe günü başlayıp, 12 Mayıs Cuma günü bitmektedir. Bu mübarek gecede ibadetlerinizi yapabildiğiniz kadar çokça yapın. Allahü teâlâ  affedici ve bağışlayıcıdır.  


0 oy
16 Nisan 2017 misafir cevapladıBerat Kandilinin Önemi
   

Şaban ayının 15. gecesi olarak bilinen ve İslamiyet kapsamında büyük bir öneme sahip olan Berat kandili, ibadet ve zikirler ile ihya edilmesi gereken bir gecedir. Bu gecede yapılan ibadet ve çekilen zikirlerin önemini Peygamberimiz yıllar öncesinden hadisi şerifleri ile bizlere bildirmiştir. Berat sözcüğünün anlamı temizlenme, Allah’a yalvarma, günahlardan arınma, Allah’ın rahmetine sığınma ve üzerimizde biriken borçlardan, cezalardan ve sorumluluklardan kurtulmayı kapsamaktadır. 2017 yılında 10 Mayıs Çarşamba gecesini 11 Mayıs Perşembe gününe bağlayan gece Berat Kandilinin başlangıcıdır. İnsanların 1 yıllık kaderlerinin belirlendiği bu gecede, yapılan ibadetler geçmiş günahların affı için bir kefaret olmaktadır. Berat gecesi ya da kandili aynı zamanda Leyle-i Bera olarak da bilinmektedir.

Bu gecede yapılan ibadetlerin büyük bir önemi vardır. Peygamberimiz Hz. Muhammed, yapılan ibadetlerin ve duaların önemini hadisi şeriflerinde belirterek, bu gecenin boş geçirilmemesi hakkında Müslümanları uyarmıştır. Allah’a itaat etmek ve bu geceyi boş geçirmemek, geçmiş günahların affolunması için oldukça önem taşımaktadır. Bu gecede yapılması gereken özel ibadetler yoktur. Ancak herkes dilediği şekilde uygun ibadeti yerine getirebilir.

 • Varsa kaza namazları ya da nafile namazlar kılınabilir.
 • Allah’ı hatırlatan zikirler gün boyunca çekilebilir.
 • Bol bol, günahların affolunması için dua edilmeli, gece namazına kalkılmalıdır.
 • Eğer imkân varsa, o gün oruca niyet edilmeli ve sadaka verilmelidir.

Berat Kandilinde Neler Meydana Gelmektedir?  

Berat kandili önümüzdeki bir yıl boyunca, hayatımızda meydana gelecek olan durumların yazıldığı gecedir. Geçmiş bir yıllık günahlar ve sevaplar bu gecede Allah’ın huzuruna çıkmaktadır. Gelecek bir yıl içinde kimlerin öleceği, kimlerin yaşamaya devam edeceği belli olmaktadır. Bir bebek dünyaya gelecekse bunlar yazılmakta, bir kişi ölecekse bunlar yazılmaktadır. Herkesin rızkının bu gecede düzenlendiği ve tertip edildiği Berat Kandili, kişilerin isimleri ile birlikte özel defterlere yazılmaktadır. Bu kadar önemli olan bir geceyi, namazla, zikirle, dualarla ve gündüzünü de oruçla geçirmek, günahların affedilmesi ve duaların da kabul edilmesi için kefaret olarak kişiye dönmektedir. Her kandilin özelliği olduğu gibi, Berat Kandilinin özelliği de bunlardır ve İslam’da büyük bir rolü vardır.  


0 oy
16 Nisan 2017 misafir cevapladıBerat Kandili Hakkında

Dinimizde birçok kandil bulunmaktadır. Bunlardan bir tanesi de Berat kandilidir. Bu kandil de yapılması gereken dualar bulunmaktadır. Bu özel günleri güzel geçirmek için ön çalışmalar yapmalı ve kendinizi hazırlamalısınız. Dinimiz bize temiz olmayı ve insanlar ile iyi geçinmeyi emreder. Ayrıca bu şekilde özel günler arınmayı ve günahlardan kurtulmayı da sağlar. Bu özel günlerde edilmesi gereken dualar vardır. Bu dualar ile yaratıcıya sığınmak gerekir. Berat kandili anlam olarak temize çıkma anlamını taşır. Bu günde günahlardan arınarak temize çıkma anlamı vardır. Bu gece ilgili bazı hadisler de bulunmaktadır. Birçok kişinin affedildiği ve günahlarından arındığına dair ilgili hadisler de yer alır. Dini günlerin boş geçirilmemesi dolu olarak geçirilmesi size huzuru da sunacaktır. Bunun için elinizden geldiğinde bu gecelere gereken özeni göstermelisiniz.

Bu geceye ait namazlarda bulunmaktadır. Namaz ve dua ile Allah’a yaklaşabilir ve tövbe edebilirsiniz. Berat gecesinin gününü isterseniz oruçlu olarak geçirebilirsiniz. Bu sayede kendinizi geceye daha huzurlu bir şekilde hazırlayabilirsiniz. Akşamında ise namaz kılabilir, tesbihat yapabilirsiniz. Tefekkür ederek Allah’ı düşünebilir ve günahlarınızdan uzaklaşabilirsiniz. Bu gece temizlenerek günahlardan sıyrılmak gerekir. Bunun için kendinizi bu geceye özenle hazırlamalısınız. Ayrıca emredilen 5 vakit namaza da gereken özeni göstermeniz gerekir. Berat kandilinde de kaza namazları kılabilir, Kuran okuyabilirsiniz. Ayrıca bunları aileniz ile birlikte yapabilirsiniz.

Diğer Müslümanlar ile herhangi bir küslük veya kırılganlık var ise mutlaka barışılmalı ve bunun için çalışılmalıdır. Böyle özel gecelerde küs kalmak Müslümanlara yakışmayan hareketlerdir. Bunun için buna gereken özeni göstermelisiniz. Ayrıca Berat gecesinin önemi hakkında araştırmalar yapmalı ve neyi ifade ettiğini daha iyi anlamalısınız. Bu sayede temize çıkma anlamı içerdiğini daha iyi kavrayabilirsiniz. Bu geceye ait hadisi şerifleri okuyabilir ve gecenizi ihya edebilirsiniz.  


+1 oy
16 Nisan 2017 misafir cevapladı Berat Gecesi’nin Fazileti

Şaban ayının on beşinci gecesi Berat gecesidir. Ve bu gecede ne olur diye soracak olursak… Her sene Berat gecesinde, o sene olacak şeyler yazılır. Herkesin ömrü, ameli, ölümü, yaşayacağı her şey bu gece yazılır. Hz. Muhammed (SAV)’in Berat gecesinde çok dua edip, çok ibadet ettiği bilinmektedir.

 Şaban ayında oruç tutmak çok sevaptır. Bu konuyla ilgili birkaç Hadis-i Şerif’te şöyle buyrulmuştur:

 • “Şaban öyle faziletli bir aydır ki, insanlar bundan gafildir. Bu ayda ameller âlemlerin Rabbine arz edilir. Ben de amelimin oruçluyken arz edilmesini isterim."
 • “Ramazan’dan sonra en faziletli oruç, Şaban ayında tutulan oruçtur.”
 • “Şaban ayında üç gün oruç tutana, Hak Teâlâ, cennette bir yer hazırlar.”

“Şaban’ın 15. gecesini ibadetle gündüzünü de oruçla geçirin. O gece Allah-u Teâlâ buyurur ki: ‘Af isteyen yok mu, affedeyim. Rızık isteyen yok mu, rızık vereyim. Dertli yok mu, sıhhat, afiyet vereyim. Ne isteyen varsa istesin, vereyim.’ Bu hal, sabaha kadar devam eder.”

Bir Hadis-i Şerif’e göre; dört gecenin gündüzüyle birlikte faziletli olduğu anlaşılmaktadır. Allah-u Teâlâ belirtilen o günleri ihya edenlerin, dua edenlerin isteğini geri çevirmeyecektir. Bu geceler ise Kadir gecesi, Arefe gecesi, Berat gecesi, Cuma gecesi ve günleri… Yani Berat gecesi de gündüzüyle birlikte, Müslümanlar için çok önemli bir yere sahiptir.

Berat Gecesinde Neler Yapılmalı?

Berat gecesinin kıymetini bilerek, önemini düşünerek ibadet yapmak gerekir. Kaza namazları kılınmalı, Kur’an-ı Kerim okunmalı, tövbe etmeli, ilmihal kitapları okuyarak ilim öğrenilmeli. Zira İslam dini ilim öğrenmeye çok sevap vermiştir. Bu gecede herkesin ameli yazılacağına göre; âlemlerin Rabbine bol bol dua edilmeli. Doğru yoldan sapmamak adına, kötü yola bulaşmamak adına dualar edilmeli, ibadetler yapılarak Allah-u Teâlâ’ya yalvarılmalıdır. Din büyüklerine göre gece bir-iki saat ibadet etmek kâfidir. Fakat vakti olanların az uyuyup çok ibadet etmesi de önerilmiştir. Herkes dua ederken sadece kendisi için değil, tüm Müslümanlar için dua etmelidir.

 Berat Gecesinde Kader Değişikliği Yapılmaz!

 Herkesin kaderi ezelde yazılmıştır. Sonradan değişiklik yapılmaz, tekrardan yazılmaz. Ne zaman ne yazılacağı, ne değiştirileceği de zaten ezelde belirlenmiştir. Allah-u Teâlâ ezelde ne yazmışsa, yapılan değişiklikler de ona uygun olarak yapılmaktadır.  


İlgili sorular

0 oy
0 cevap 645 gösterim

Berat Kandili, Ramazan ayının gelişinin müjdecisidir. Şaban ayının yarısı, yani bu ayın on dördüncü ... olup 12 Mayıs Cuma akşamı son bulacaktır.

14 Mart 2017 Dini Günler kategorisinde misafir sordu
0 oy
0 cevap 51 gösterim

Mübarek ayların sonuncu kandili olan Berat Kandilinden sonra artık On bir ayın sultanı Ramazan daha da ... 11 Mayıs 2017 akşamına kadar devam edecek.

22 Ocak 2017 Dini Günler kategorisinde misafir sordu
0 oy
5 cevap 348 gösterim

Miraç Kandili gecesi, tüm alemlere rahmet olarak gönderilen Allah'ın resulü ve elçisi olan Peygamber ... ? 2020 yılında ise 20 Mart Cuma günü

17 Nisan 2017 Dini Günler kategorisinde misafir sordu
0 oy
5 cevap 434 gösterim

Mevlid Kandili gecesi, İslam âleminin rahmet peygamberi olan Hz. Muhammed'in doğum gecesi olarak bilinen ... ? 2020 yılında ise 28 Ekim Çarşamba günü

17 Nisan 2017 Dini Günler kategorisinde misafir sordu
0 oy
0 cevap 316 gösterim

Miraç Kandili, mübarek aylardan olan Recep ayının 27.gecesidir. Tüm âlemlere rahmet olan gönderilen ... 2020 yılında ise 21 Mart tarihinde kutlanacak.

7 Mart 2017 Dini Günler kategorisinde misafir sordu
Aradığınız soruya cevap bulduysanız lütfen beğenerek bize destek olunuz!
...