Hicri Yılbaşı ne zaman 2017 ?

0 oy
431 gösterim
16 Nisan 2017 Dini Günler kategorisinde misafir sordu

Dünyadaki tüm Müslüman âleminin yılbaşı olarak kabul ettiği hicri takvimin başlangıcı olarak kabul edilen günde Hz. Ömer’in halifeliği döneminde Hz. Ali’nin teklifi ile hicret gerçekleşmiştir. O günden beri tüm Müslümanlar 1 Muharrem’i hicri takvimin başlangıcı olarak kabul etmişlerdir. Hicret, İslam âleminin Allah u Teâlâ’ya ve Allah’ın kulu ve elçisi olan rahmet peygamberi Hz. Muhammed’e yürekten bağlılığın ifadesi ve Allah’ın insanlığa gönderdiği son din olan kutsal dinimiz İslamiyet’in rahmet yüklü mesajlarını dünyadaki tüm insanlara ulaştırmak için çıkılmış bir yolculuktur. Hicri Yılbaşı ne zaman 2017 ? Hicri Yılbaşı 21 Eylül 2017 Perşembe günü kutlanacak.

Hicri Yılbaşı 2018 Ne Zaman ?

2018 yılında ise 11 Eylül Salı günü

Hicri Yılbaşı 2019 Ne Zaman ?

2019 yılında ise 31 Ağustos Cumartesi günü

Hicri Yılbaşı 2020 Ne Zaman ?

2020 yılında ise 19 Ağustos Çarşamba günü


5 Cevap

0 oy
16 Nisan 2017 misafir cevapladıHicri Yılbaşı Nedir?

Miladi takvimin kabulünden önce kullanılmakta olan ve halk diliyle de eski takvim olarak kabul edilen takvim Hicri Takvimdi. Miladi takvim kullanımına geçmeden önce kullanılmakta olan Hicri Takvimin başlangıcı, Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed Mustafa (sav)’ın Mekke’den Medine’ye olan göçünü yani hicret olayını baz almaktadır. Hicretin başlangıcı kabul edilen Hicri Takvime göre ise, Hicri Yılbaşı belirlenmektedir. Günümüzde hala miladi Takvimlerin bir köşesinde Hicri tarihler ve zamanlar belirlenmektedir. Bunun en belirgin ve geçerli sebebi ise öncelikle Hicri Yılbaşı zamanını takip etmektedir. Hicri Yılbaşı, Müslümanların yeni yıla girişini kabul eden ve gösteren bir tarihtir. Bu tarihin geldiği zaman ise, ayın hilâl şeklinde göründüğü andan itibaren belli kabul edilmektedir.

Hicri Yılbaşı Müslümanlar için büyük bir öneme sahiptir. Çünkü Noel olarak bilinen normal yılbaşı yerine, Müslümanların yeni yıl başlangıcı Hicri Yılbaşı olarak kabul edilmektedir. Ay, hilâl şekline girdikten sonra başlayan Hicri Yılbaşı ile bir sene toplamda 12 ay olarak kabul edilmektedir. Hicri Yılbaşını göstermekte olan Hicri Takvim ise günleri 29 buçuk gün olarak saymaktadır. Hicri Yılbaşına göre aylar şu şekilde sıralanmaktadır.

 • Öncelikle Muharrem ayı ile başlamakta olan Hicri Yılbaşı yani takvimi, Safer ve Rebiyülevvel ayları ile devam etmektedir.
 • Bu ayları izleyenler ise Rebiyülâhır, Cemaziyülevvel ve Cemaziyelâhir olarak bilinmektedir.
 • Daha sonra ise herkes tarafından bilinen ve coşkuyla karşılanan, üç aylar olarak adlandırılan Recep, Şaban ve Ramazan ayları girmektedir.
 • Son üçlü sırada ise, Şevval, Zilkade ve Zilhicce ayları yer almaktadır.

Hicri Yılbaşı’nın Önemi Nedir?

Hicri yılbaşı, Müslümanlar için yeni bir yılın başlangıcı olarak kabul edildiğinden dolayı, yeni yıla günahlara tövbe edilmiş bir şekilde girmek de büyük önem taşımaktadır. Hicri Yılbaşını fırsat bilen Müslümanlar, yeni yıla Allah’a sığınarak, günahlarından arınarak, Allah’ın helal kılmadığı tüm haramlardan uzak durarak yeni yıla başlamaya Müslümanlar kendilerine söz vermelidir. Müslümanlar için hicret olayı ve hicri yılbaşı bu sebeplerden ötürü son derece önem taşımaktadır ve en geniş bilgiler için www.nezaman.com.tr sizlere yardımcı olacaktır.
0 oy
16 Nisan 2017 misafir cevapladıHicri Yılbaşı Ne Zaman?

Türkiye’de şu an miladi aylar kullanılmakta olsa bile, hicri kameri ayların da bilinmesi gerekir. Zira dini anlamda bütün ibadetlerde, mübarek olan günler ve ayların belirtilmesinde, hep hicri kameri aylar kullanılır. Bu hicri kameri aylar ise şu şekildedir:

 • Muharrem
 • Safer
 • Rebiulevvel
 • Rabiulahir
 • Cemaziyülevvel
 • Cemaziyülahir
 • Receb
 • Şaban
 • Ramazan
 • Şevval
 • Zilkade
 • Zilhicce

Görüldüğü üzere hicri ayların başlangıcı Muharrem ayıdır. Ve Muharrem ayının başlangıcı da Hicri yılbaşıdır. Peki bu nereden gelmektedir? Hz. Muhammed (SAV) 622’de Mekke’den Medine’ye hicret etmiştir. 20 Eylül Pazartesi, Medine’de yer alan Kuba isimli köye gelmiştir. Bu nedenle de Hicri senenin başlangıcı bu yıla denk gelmektedir.

Muharrem ayının ilk gecesi olan, hicri yılbaşı gecesini değerlendirmek gerekir. Bu gecenin önemi bilinmeli, güzel bir şekilde ihya edebilmek için elden gelen yapılmalıdır. Hicri ayların sonu olan Zilhicce ayının son günüyle birlikte Muharrem ayının ilk günü oruç tutan kişi, bütün yıl oruç tutmuş gibi sevap kazanacaktır.

 • Sadece Yılbaşında Değil, Muharrem Ayı İçerisinde de Oruç Tutmalı  
 • Muharrem ayında oruç tutmak çok sevaptır. Bu konuyla ilgili Hadis-i Şerif’ler de mevcuttur:
 • “Ramazandan sonra en faziletli oruç, Muharrem ayında tutulan oruçtur.”
 • “Nafile oruç tutacaksan, Muharrem ayında tut, çünkü o, Alla-u Teâlâ’nın ayıdır.”

Hicri Yılbaşı’nda Bol Bol Dua Etmeli

Hicri yılbaşı gecesinin içerisinde yer aldığı Muharrem ayı, kıymet verilen dört ay arasındadır. Receb, Zilkade ve Zilhicce ayları ile birlikte Muharrem ayının da; Kur’an-ı Kerim’de kıymet verilen aylar arasında olduğu bildirilmiştir. Hatta bir Hadis-i Şerif’te şöyle belirtilmiştir: “Ayların efendisi Muharrem, günlerin efendisi Cuma’dır.” Mübarek aylarda, mübarek gün ve gecelerde; Allah-u Teâlâ’nın affına sığınmak, ona bol bol dua etmek gerekir. İbadetler yapılmalı, kaza namazlar kılınmalıdır. Farzlar dururken nafile ibadetler yapmamak daha doğru olacaktır. Fakat nafile ibadetlerin de sevabını alabilmek için; itikadın sağlam olması, günahlara tövbe edilmesi, farzların kusursuz yapılması gerekir. En azından kusursuz yapılmaya çalışılması gerekir.

Yılbaşı gecesinde yapılacak duada, öncelikle Allah-u Teâlâ’ya her şey için şükretmek gerekir. Ardından da; yeni yıl boyunca kötü yola sapmamak için, şeytanın şerrinden korunmak için Allah’a sığınıldığının belirtilmesi iyi olacaktır. Hicri yılbaşı ve Muharrem ayı hakkında daha detaylı bilgi için; https://www.nezaman.com.tr/ adresini inceleyebilirsiniz.


0 oy
16 Nisan 2017 misafir cevapladıHicri Yılbaşının Önemi Ve Yapılması Gerekenler

Hicri Yılbaşı, muharrem aynın birinci günüdür. Hicri yılbaşında dualar okunur, namazlar kılınır. 2017 hicri yılbaşı 21 Eylül perşembe akşamı başlayıp, 22 Eylül cuma akşamı bitmektedir.  Müslümanlar için dönüm noktası olan Mekke’den Medine’ye göçü ifade etmektedir. Hicri yılbaşının belirli bir tarihi yoktur. O zamanlar zaman dilimi ay esaslı olduğu için her yıl on veya on iki gün erken olmaktadır. Müslümanlar için bir dönüm noktası olan hicret, Müslümanlar için yeni bir dönemdir. Hz. Ömer’in halifeliği döneminde hicretin gerçekleştiği gün, Hz. Ali’nin teklifiyle hicrî takvimin başlangıcı olmuştur.

O günden itibaren de İslam bünyesinde birinci olarak  Muharrem hicrî takvimin başlangıç günü olarak kabul edilmiştir. Müslümanlar için milat olan hicret; Allah’a ve O’nun Kutlu Elçisi Rahmet Peygamberine gönülden bağlılığın bir ifadesi; hakka, hakikate, ilme, irfana ve medeniyete yapılan yolculuktur. Hicret, Allah rızası için; anadan, babadan, evlattan, yardan, diyardan, maldan, mülkten hatta candan vazgeçmenin ibretli ve zorlu bir yolculuğun başlangıcıdır. Dinimizi tüm insanlığa yaymak adına yapılan bir yolculuktur. Kısaca hicret Müslümanlar için bir milattır. Hicret, Allah yolunda fedakârlığın, yardımlaşmanın, birliğin ve kardeşliğin zirvesidir. Hicri yılbaşında yapmanız gereken;

 • Hicri yılbaşı duası okumak,
 • Namaz kılmak
 • Oruç tutulmalıdır.

Muharrem yanında on gün oruç tutmak faziletli ibadetlerdendir. On gün boyunca oruç tutulabilir. Ancak on gün oruç tutamayanlar 8. 9. Veya 10. Gününde oruç tutabilirler. Bu günde namaz kılmak, tövbe etmek , yasin-i şerif okumak büyük sevaptır. Ayrıca hicri yılbaşına özel dua bulunmaktadır. İsterseniz okuyabilirsiniz.

“Bir kimse, Muharrem ayının ilk günü, aşağıdaki duayı 3 defa okursa, Allaha Teâlâ o kimseyi, gelecek Muharrem ayına kadar bütün belâlardan emîn kılar.” (Hadis)

Hicri Yılbaşı Duası

Elhamdülillâhi Rabbil-âlemîn.  Vessalâtü vesselâmü alâ seyyidinâ Muhammedin ve alâ âlihî ve sahbihî ecmaîn. Allahümme entel-ebediyyü'l-kadîm, el-hayyül-kerîm, el-hannân, el-mennân. Hâzihî senetün cedîdetün. Es'elüke fîhe'l-ısmete mineşşeytânirracîm, vel avne alâ hâzihin-nefsil-emmâreti bissûi vel-iştiğâle bimâ yukarribünî ileyke, yâ zel-celâli vel-ikrâm, birahmetike yâ erhamerrâhimîn. Ve sallallâhu ve selleme alâ seyyidinâ ve nebiyyinâ Muhammedin ve alâ âlihî ve sahbihî ve ehl-i beytihî ecmaîn.) Bu ve bunun gibi birçok bilgiye sahip olmak, dinimizin inceliklerini ve güzelliklerini öğrenmek istiyorsanız. www.nezaman.com.tr  internet sitesinden öğrenebilirsiniz. İnternet sitemizi yirmi dört saat kullanabilir, sormak istediğiniz sorular var ise buradan sorup cevap alabilirsiniz.


0 oy
16 Nisan 2017 misafir cevapladıYenilenme Vakti olan Hicri Yılbaşı

 
Dünya üzerinde kullanılan ve zamanlama dilimi güneş, ay gibi neye göre temel alınırsa alınsın bir döngü içerisinde kendini yenileyen takvimlerin, başlangıç ve bitiş tarihleri vardır. Bir yıllık sürecin bitimi ve yeni yıla girilen ilk geceye ise yılbaşı gecesi adı veriliyor. Yılbaşları çağlar boyunca insanların üzerinde titizlikle durdukları ve yenilenmenin sembolü gördükleri kavramlar olarak kutlanıyor. İslam âleminde de kullanılan Hicri Takvimin belirli bir döngü içerisinde hareket ettiği biliniyor. Günümüzde kullanılan miladı takvime göre 11-12 günlük bir oynama ile devam eden Hicri takvimin, bir yıllık sürecini tamamladığı, Zilhicce aynının son gününü Muharrem ayının ilk gününe bağlayan gecesi Hicri yılbaşı olarak nitelendiriliyor. Kişiler için önemi büyük olan bu günde, tutulan orucun bir yıl tutulmuş oruca denk olduğu rivayet ediliyor ve herkes tarafından kabul görüyor. Bu gece de insanlar hayatlarının zaman karşısında ki küçüklüğünü görme konusunda gerçeklerin farkına varıyorlar ve sonsuz olan Ahretin önemini daha net bir şekilde kavrıyorlar.  
 
Hicri Yılbaşı  Ve Sevap
 
İnsanların tazelendiği ve her şeye yeniden kendilerin güç bularak odakladıkları yıl başları, dini anlamda da bireyler de aynı etkiyi son derece başarılı bir şekilde yaratıyor. Hicri yılbaşında da insanların tuttukları oruç, içlerinden geldiği kadar kıldıkları namaz, çeşitli kuran okuma etkinlikleri ve ettikleri duaları ile bu durumu destekledikleri gözlemlenebiliyor. Hicri yılbaşının denk geldiği ayların dini anlamda farklı bir önemi olması da yine kişilerin bu günü kutsal saymalarını sağlama da ön ayak oluyor. Kişilere haram kılınan Zilhicce, Zilkaide, Recep ve Muharrem aylarında, insanların savaş yapmamaları ve birbirlerine hasetlik, dedikodu gibi niyetler ile yaklaşmamaları Hz. Muhammed tarafından belirtildiği, büyük günah işleyecekleri günümüzde  hatırlatılıyor. Bu mübarek aylarda tamamen dine ve ibadete yönelen bireyler, Hicri yılbaşının da Zilhicce ve Muharrem ayları bünyesinde olduğunu bildikleri için kutsallığını, gösterdikleri saygı ve ibadetleri ile pekiştirmek istiyor. Bu anlamda normal sayıda yapılan ibadetler hicri yılbaşına özel olarak artıra biliyor. Miladi takvime göre sürekli tarihi değişen Hicri yılbaşının ne zaman olduğunu öğrenmek ve diğer zamanı oynama gösteren kutsal günlerin takibini kolaylıkla sağlamak için  https://www.nezaman.com.tr/  adresine ziyaret edebilirsiniz. Beklediğinizden çok daha fazlasını bulabileceğiniz bu site sizler için kurulan ve içeriklerini merak ettiğiniz sorulara yanıt vererek aydınlanacaksınız.


0 oy
16 Nisan 2017 misafir cevapladıMüslümanların Gerçek Yılbaşı

İnsanlar 31.12 tarihinde her yıl yılbaşı kutlamaktadır. Elbette ki bir yılı bitirip diğer bir yıla girmek herkes için heyecan verici bir durumdur. Her yıl yeni beklentiler içinde olunur, bir önceki yıl ne kadar iyi geçmiş olursa olsun daha iyi bir yıl ister insanlar. Ve bunu da kutlamak isterler. Fakat bir durum var ki Müslüman bir ülke olan Türkiye'nin yılbaşı 31 Aralık değildir. Hicri takvime göre yılbaşı yani Hicri yılbaşı her yıl farklı bir tarihe denk gelmekle birlikte bu yıl 21 Eylül'dür ve Muharrem ayının son gecesi ve Zilhicce ayının ilk gününe denk gelmektedir. Fakat insanlar yabancıların da etkisinde kalarak her yıl yeni yıl olarak aralık ayının 31'inde kutlama yapmaktadırlar. Bu durum Müslüman ülkeler için doğru değildir. Günümüzde de bu konuda insanlar uyarılmaya çalışılmaktadır ve bilinç artırılmaya başlanmıştır hicri yılbaşı konusunda.

Hicri Yılbaşı Kutlamaları

Kutlama her zaman bütün insanlar bir araya gelerek delice eğlenmek değildir. İnsanlar yeni bir yıla girmenin mutluluğunu elbette ki yaşarlar. Bunun yanı sıra yeni yıla sağlıklı, mutlu girebilmek için dua eder geçmiş yıl için de şükürde bulunur. İslam'da bir şeyi günahla kutlamak doğru değildir. Bu nedenle bu dini günü de her zamanki gibi belki ibadetler konusunda biraz farklılaştırarak geçirmek en makbul olanıdır. Bu günde oruç tutulabilir. Yeni yılın ilk gününü Allah'a ibadet etmek amaçlı oruçla başlanabilir. Bunların da yanı sıra kaza namazları kılınabilir, adeta bir kandil gecesiymiş gibi ibadette yarışılabilir. Diğer bütün ibadetler bu günde de yapılabilir. Yeni yıl için Allah'a dua ederek istekte bulunulabilir geçmiş yılın günahlarının bağışlanması için de tövbe edilebilir. Böylece yeni yıla tamamıyla arınmış ve temizlenmiş gönül rahatlığı içinde girilebilir.

Günümüzde ülkemizde Hicri Takvim yerine Miladi Takvim kullanılmaktadır. Bu nedenle dini günlerin saptanması insanlar tarafından zorlaşmaktadır. Bunun hesaplanması için Hicri Takvim kullanılmaktadır. Bu günler çeşitli yollarla insanlara duyurulmaktadır. Bunun için sosyal hesaplar kullanılabilir, televizyon gibi teknolojik aletler kullanılabilir ve internet aracılığıyla bazı belli başlı sitelerden öğrenilebilir. Bu tarz özel günleri öğrenebileceğiniz sitelerden bir tanesi de https://www.nezaman.com.tr adresidir. Bu site aracılığıyla birçok dini ya da diğer kategorilerdeki özel günlerin tarihlerine ulaşabilirsiniz.    
İlgili sorular

0 oy
0 cevap 141 gösterim

Müslümanlar için adeta bir dönüm noktasıdır hicret. Hicret ile Müslümanlar tarihte yeni bir ... Eylül 2017 tarihi Hicri yılbaşına denk gelmektedir.

27 Mart 2017 Dini Günler kategorisinde misafir sordu
+1 oy
5 cevap 861 gösterim

Üç ayların sonuncusu olan Ramazan ayının ibadetlerle ve oruç tutularak bitmesi ile birlikte Ramazan ... yılında ise 24 Mayıs Pazar günü başlayacak.

17 Nisan 2017 Dini Günler kategorisinde misafir sordu
0 oy
5 cevap 651 gösterim

Ramazan ayı, üç ayların sonuncusu olan mübarek aylardandır. Üç mübarek aylardan Recep ve Şaban ... yılında ise 23 Nisan Perşembe günü başlayacak.

17 Nisan 2017 Dini Günler kategorisinde misafir sordu
0 oy
5 cevap 520 gösterim

Muharrem ayı, savaşmanın haram kabul edildiği dört aydan biridir. Peygamberimiz Hz. Muhammed, ... ise 20 Ağustos 2020 Perşembe günü başlayacak.

17 Nisan 2017 Dini Günler kategorisinde misafir sordu
0 oy
5 cevap 348 gösterim

Miraç Kandili gecesi, tüm alemlere rahmet olarak gönderilen Allah'ın resulü ve elçisi olan Peygamber ... ? 2020 yılında ise 20 Mart Cuma günü

17 Nisan 2017 Dini Günler kategorisinde misafir sordu
Aradığınız soruya cevap bulduysanız lütfen beğenerek bize destek olunuz!
...