Kadir Gecesi 2017 ne zaman ?

+1 oy
649 gösterim
16 Nisan 2017 Dini Günler kategorisinde misafir sordu

Maddi ve manevi birçok hikmeti, rahmeti ve bereketi içinde barındıran ve Ramazan ayının en güzel en mübarek gecesi olan Kadir Gecesi Kur’an’ın indirilmeye başlandığı gündür. Kadir Gecesi, Allah’a yürekten inanan ve ona ibadet eden Müslümanların dualarının ve tövbelerinin kabul olduğu bir gündür. Bu mübarek gecede Allah’ın bize verdiği nimetlere ve lütuflara şükredip onların kıymetini bilmek için ibadet etmeliyiz. Allah ü Teâla, Kur’an-ı Kerim’i Kadir gecesinde indirdiğini ve Kadir Gecesi’nin bin aydan daha hayırlı olduğunu bildirmiştir. Kadir Gecesi 2017 ne zaman ? Kadir Gecesi 21 Haziran Çarşamba gününe denk gelmektedir.

Kadir Gecesi 2018 ne zaman ? 

2018 yılında ise 10 Haziran Pazar günü

Kadir Gecesi 2019 Ne Zaman ?

2019 yılında ise 31 Mayıs Cuma günü 

Kadir Gecesi 2020 Ne Zaman ?

2020 yılında ise 19 Mayıs Salı günü 
 


5 Cevap

0 oy
17 Nisan 2017 misafir cevapladıKutlu Gün

İslam'da 5 tane kandilden bir tanesi de Kadir Gecesi'dir. Bu gece için kandil olarak düşünmedikleri de olabilmektedir fakat Kadir Gecesi peygamber Efendimize Kur'an- ı Kerim'in indirilmeye başlandığı tarihtir . Müslümanlar için ve İslam için peygamber efendimiz çok önemlidir. Onun doğduğu gün, dünyaya geldiği gün de çok iyi değerlendirilmiştir. Her şeyden önce onun yaptıklarını ve bize yapmamızı söylediği şeyleri yapmalıyız.

Peygamber Efendimiz

Peygamber efendimiz 561'de Mekke'de dünyaya gelmiştir. Dünyaya gelmesiyle birlikte mucizeler de baş göstermeye başlamıştır. Mekke için daha günler yaşanmaya başlamıştır. Annesi Amine, babası da Abdullah'tır. Peygamber efendimiz babasını doğmadan önce kaybetmiştir. Annesi de onu bir sütanneye vermiştir onun da adı Halime'dir. Halime normalde fakir, zor geçinen bir insandır. O gün de Mekke'ye sütanneliği yapmak için giden son insanlardandır. Fakat geriye çocuklardan bir tek peygamber efendimiz kalmıştır. Onu ilk görür görmez istemiştir Halime. Eve getirme süresi boyunca peygamber efendimizi bir bulut güneşten korumak için takip etmiştir. Bu ilk mucizelerdendir. Bunların yanı sıra durumları çok kötü olan Halime ve ailesi peygamber efendimiz evlerine geldikten sonra durumları düzelmiş ve zenginleşmiştir. Bunlar peygamber efendimizin mucizeleri ve bereketlerindendir. Bu mucizelerle peygamber efendimizin hayatı boyunca karşılaşılmıştır, peygamberlik geldikten sonra da birçok mucize yaşanmıştır.

Bu nedenlerden ötürü Kadir Gecesi çok önemli bir gecedir. İslam'ın son peygamberine kitabının bahşedildiği kutlu gün herkes tarafından dolu dolu geçirilmelidir. Bu gün içinde peygamber efendimize bolca salat-ı şerif okunmalıdır, selam gönderilmelidir. Çünkü bugün onun günüdür ve her an hatırladığımızı da göstermeliyiz. Onun ruhuna ve tüm ölmüşlerin ruhuna Kur'an-ı Kerim okunabilir, kaza namazları kılınabilir. Genel yapılan tüm ibadetler bu gün de yapılabilmektedir. Ekstralarını yapmak ise daha fazla sevaptır. Bu tarz özel günleri unutmamamız gerekmektedir. Bu nedenle bu tarihleri takip edebileceğimiz siteleri, evrakları yakından takip etmeli ve aktif olarak kullanmalıyız. Bunlardan bir tanesi de https://www.nezaman.com.tr adresidir. Bu adresten istenilen her tarihe ulaşmak mümkündür. Sadece dini olan günlere de merak edilen her güne ulaşabilirsiniz. Dini günlerin takibini yapmak ise günümüzde hicri takvim kullanılmamasından dolayıdır. Biz ülke olarak miladi takvim kullandığımız ve hicri takvimi sadece dini günleri hesaplamak için kullandığımız için bu tarz sitelere her zaman ihtiyaç duymaktayız.


0 oy
17 Nisan 2017 misafir cevapladıKadir Gecesi’nin Önemi

Öncelikle Kadir gecesi ne zaman, sorusunun cevabını vermek gerekir. Kadir gecesi, Ramazan ayının 27. gecesi olarak söylenir. Fakat bu kesin değildir. Ramazan ayı içerisinde olduğu bilinmekle beraber, hangi gecesi olduğu kesin olarak bilinmemektedir. Bu konuyla ilgili birkaç Hadis-i Şerif mealine bakacak olursak:

 “Kadir gecesini Ramazan’ın son on gününde arayın.”

 “Kadir gecesini Ramazan’ın son on gününün 21, 23, 25, 27 ve 29 gibi tek gecelerinde veya Ramazan’ın son gecesinde arayın. Sevabını umarak Kadir gecesini ibadetle geçirenin günahları affolur.”

İmam-ı Azam tarafından, Kadir gecesinin 27. geceye fazla denk geldiği bildirilmiştir. Bu nedenle, o gece olmasa bile, o gecenin Kadir gecesi olduğu düşünülerek yapılan ibadetler sayesinde büyük sevaba kavuşulur.

Kadir gecesi, Ramazan ayı içerisinde yer alan en kıymetli gecedir. Ve sadece Hz. Muhammed’in ümmetine özeldir. Diğer peygamberlere böyle kıymetli bir gece verilmemiştir.

Kadir Gecesini Nasıl Anlarız, Belirtileri Nelerdir?

Konu hakkında Hadis-i Şerifler vardır. Onlardan yola çıkılarak;

 • Kadir gecesinin açık olacağı,
 • Sıcak veya soğuk olmayacağı,
 • Havada bulut olmayacağı,
 • Yağmur ve rüzgâr olmayacağı,
 • Ertesi sabahında ise güneşin şuasız doğacağı söylenebilir.  

Kadir Gecesi’ni Nasıl Değerlendirmek Gerekir?

Ramazan ayının içerisinde Kadir gecesini aramadan, her geceyi Kadir gecesi gibi bilip ibadet edilirse, Kadir gecesi ihya edilmiş olur. Her gece Kadir suresi okunmalı. Kaza namazları kılınmalı. Bol bol tövbe etmeli. Birkaç sayfa da olsa Kur’an-ı Kerim okunmalı. Gündüzleri de haramdan kaçınmalı. İlmihal kitapları okuyarak ilim öğrenmeye gayret gösterilmeli.

Kadir gecesi hakkında bazı Hadis-i Şerif’ler vardır. Bunlara bakıldığı zaman, bu gecenin kıymeti de anlaşılacaktır, bu geceyi nasıl ihya etmek gerektiği de…

 “Kadir gecesinde bir kere Kadir suresini okumak, başka zamanda Kur’an-ı Kerim’i hatim etmekten daha sevaptır. Bu gece koyun sağımı müddeti kadar (az bir zaman) namaz kılmak, ibadet etmek, bir ay bütün geceleri sabaha kadar ibadet etmekten daha hayırlıdır.”

“Kadir gecesi üç defa ‘La ilahe illallah’ söyleyen Müslüman’ın, birincisinde bütün günahları bağışlanır. İkincisinde cehennemden kurtulur, üçüncüsünde cennete girer.” Kadir gecesini en iyi şekilde ihya etmek için daha ayrıntılı bilgiyi https://www.nezaman.com.tr/ adresinden alabilirsiniz.


0 oy
17 Nisan 2017 misafir cevapladıKadir Gecesi Hakkında Bilgi

2017 yılında 21 Haziran Çarşamba akşamını 22 Haziran Perşembeye bağlayan gece olarak kabul edilen Kadir Gecesi, asıl zamanı tam olarak bilinmeyen bir gecedir. Ramazan ayının girmesiyle birlikte her gece aranması gereken ve ihya edilmesine son derece özen gösterilmesi gereken bir gecedir. Peygamber efendimiz Hz. Muhammed (s.a.v) hadisi şeriflerinde önemle bildirdiği Kadir Gecesi ayetler ile de belirtilen bir gecedir. İslâmın son peygamberi olan Hz. Muhammed’e indirilen Kur’an-ı Kerim’in bu mübarek gecede indirildiği ayetler ile bildirilmektedir. Tüm Müslüman aleminin büyük bir önemle araması ve ihya etmesi gereken Kadir Gecesi, Allah tarafından peygamber efendimize ve tüm Müslüman alemine hediye edilmiştir.

Peygamber efendimiz, ümmetinin ömrünün kısa olduğu ve az ibadet yapma fırsatları olduğu için üzülünce, Allah’u Tealâ peygamberimize, bu gece senin ve ümmetinindir buyurmuştur. Kadir Gecesi, her kandil gibi çok özel ve önemlidir. Kuran’ın indirilmeye başlandığı gece olan Kadir Gecesi, ibadetlerine önem verildiği takdirde, 80 yıl değeri taşımaktadır. Peygamber Efendimiz bu geceyi kim ibadetle geçirirse, geçmiş günahlarının affolunacağını hadisi şeriflerinde bildirmiştir. Bu gecede yapılması gerekenler;

 • Gece namazına kalkmak,
 • Sayılı zikirler ile gece ve gündüzü ihya etmek,
 • Gündüzünü oruçlu geçirmek ve her vakit namazının ardından bir kaza namazı kılmak,
 • Nafile namazları kılmak ve tüm günahlar için af dilemek,
 • Bol bol dua etmek olarak sıralanabilmektedir.

Kadir Gecesine Ait Özel Bir Dua Var Mıdır?

Kadir gecesinin kesin zamanı bilinmemekle beraber, Ramazan ayının son 10 gününde tek sayılı gecelerde aranması gerekmektedir. Kadir Gecesini belli eden bazı durumlar da mevcuttur. Denizler sakin görünmektedir. Denizlerin suyu tatlı hale gelmektedir. Hava ne sıcak ne de soğuk olmaktadır. Gökyüzünde bulutlar olmaz ve yağmur ya da rüzgâr gibi hava olayları da gözlenmemektedir. Kadir Gecesinin sabahına güneş de bir tabak gibi sakince doğmaktadır. Kadir Gecesine özel olan dua ya da zikirse, Kadir Suresidir. Çekilebildiği sayıda çekildiğinde, fazileti oldukça büyüktür. Anlamında ise kitabımızın bu gecede indirildiği bildirilmektedir. Daha net ve kapsamlı bilgiler ise www.nezaman.com.tr adresinde yer almaktadır.


0 oy
17 Nisan 2017 misafir cevapladıİslamiyet’in Kalbi Kadir Gecesi
 
 
İnsanlığın bilinen tarihinden beri dinler her zaman hayatlarında var olmuştur. Bütün dinlerin Allah'tan geldiğine ve çeşitli nedenlerle kaybolduğu düşünülüyor.  Dünyaya son gelen peygamber Hz. Muhammet'in aracılığı ile insanlığa gönderilmiş son din olan İslamiyet, bütün dünyada inananların sayısının her geçen an arttığı hak din olarak gösteriliyor. Her Müslüman’ın koşulsuz şartsız kabul ettiği ve önerdiği gerekliliklerini tam olarak yerine getirdikleri İslamiyet ile insanlığa indirilen son kitap olan Kur'anı Kerim, yüz yıllar boyunca insanlar için yol gösterici ve öğretici rolünü başarı ile üstleniyor. Bütün insanlığın umut ışığı olarak görülen Kur'anı kerim de yazılan bütün ayetler Allah'ın sözleri olarak kabul görüyor ve gerekli hassasiyet gösterilerek kişiler İslamiyet yaşatmaya ve yaymaya devam ediyor. İslam alemi için son derece önemli olan Kur'anı Kerim'in indirildiği gece olarak gösterilen Kadir gecesi, bilinen bütün önemli anlar içinde ilk sırayı alıyor.  

Kadir Gecesi Önemi  
 
İslamiyet’in insanlığa indirildiği gün olan Kadir gecesi Kuranı Kerimde de yazdığı gibi tüm gün ve aylardan bin kat daha hayırlı bir gün olarak nitelendiriliyor. Allah'ü Teala'nın da söylediği gibi Kadir gecesinin önemi de bütün İslam alemi tarafından biliniyor ve yapılması gereken bütün ibadetler yerine getiriliyor. İslamiyet’in en değerli günü olan Kadir gecesinde dünyada rüzgârsız ve huzurlu bir hava olması, deniz sularının tatlılaşması  gibi birçok mucizenin de gerçekleştiği rivayet ediliyor. Edilen bütün duaların kabul görüldüğü ve tövbe edenlerin günahlarının Allah tarafından silindiği bu son derece önemli gece tüm İslam aleminde özlenilen ve beklenilen bir gün olma özelliği taşıyor.  
 
Kadir Gecesi'nin Zamanı  
 
 Her şeyin başlangıcı ve insanlığın doğru yola girmeleri için atılan ilk adımın gerçekleştiği bu büyük gecenin zamanı tam olarak bilinmiyor. Hz. Muhammet miraca yükselmeden önce çevresindekilere Kuran da belirtilen Kadir gecesinin zamanını tam olarak belirtmeyip, bunun yerine Ramazan ayının son on günü içerisinde tek rakamlı gecede Kadir gecesini arayınız dediği, âlimler tarafından söyleniyor. Ülkemizde insanlar  İslamiyet’in bir diğer öneme sahip olan Ramazan ayının 27 inci gecesini Kadir gecesi olarak kabul ediyor  ve gerekli bütün hassasiyet bu gecede gösteriliyor. Kadir Gecesi hakkında daha fazlasını öğrenmek ve aradığınız bütün cevapları tek bir çatı altında toplanmış şekilde incelemek isteyenlerdenseniz yorucu araştırmalara yapmanıza gerek kalmadan https://www.nezaman.com.tr/ adresine girip kadir gecesinin yanı sıra aradığınız her konu hakkında bilgi edinebilirsiniz.


0 oy
17 Nisan 2017 misafir cevapladıBin Aydan Daha Hayırlı Olan Kadir Gecesi

İslam inancına göre Kadir Gecesi, Kuran’ın, Cebrail aracılığı ile Allah tarafından Muhammed’e vahyedilmeye başlandığı gecedir. Kuran’da doksan yedinci sure olan ve beş ayetten oluşan Kadir Suresinde, bu geceden bahsedilmektedir. Zaten bu nedenle ismi Kadir Suresidir. Kadir, anlam olarak azamet ve şeref anlamına gelmektedir. Burada Kuran’ın Kadir Gecesi’nde indirildiğinden bahsedilmektedir. Ayrıca Barka Suresinin 185. ayetinde de Ramazan ayında Kuran’ın indirildiğinden bahsedilmektedir. Bu şekilde bakıldığında Kadir Gecesi’nin Ramazan ayında olduğu net olarak anlaşılmaktadır. Kadir Suresi’nde Kadir Gecesi’nden bahsedilmektedir. Kuran’ın bu gecede indiği, bu gecenin bin aydan daha hayırlı olduğu açıkça ifade edilmektedir.

Kadir Gecesinin Zamanı 

Aslında bu noktada kesin bir bilgi söz konusu değildir. Halk arasında yaygın olan Ramazan’ın 27, gecesidir. Bu tarihe ilişkin net bir bilgi yoktur. Hadislere bakıldığında görünen şey, Kadir Gecesi’nin Ramazan’ın son on gününde aranılması gerektiğidir. Özellikle de bu son on günün, tek gecelerinde aranılmalıdır. Buna göre Kadir Gecesi Ramazan’ın;

 • Yirmi bir,
 • Yirmi üç,
 • Yirmi beş,
 • Yirmi yedi,
 • Yirmi dokuz olan gecelerinden biri olabilmektedir. Bu açıdan bakıldığında Kadir Gecesi’nin sabit bir gece olmadığı görülmektedir. İslam nebisi bile tam günü bilmemekte, sadece son on gün ve tek geceleri müminlere tavsiye etmiş halde bulunmuştur.

Bu geceye ait herhangi özel bir ibadet bildirilmemiştir. Fakat bin aydan daha hayırlı olan bu gece, kişinin kendini sorgulaması, davranışlarını gözden geçirmesi ve tövbe etmesi için en mübarek gecelerden biridir. Kişi Allah’tan bol şekilde af dilemelidir. Kendine temiz bir sayfa açarak, tövbe etmelidir. Sizler de Kadir Gecesi’nin zamanını öğrenmek ve daha pek çok faydalı bilgiye ulaşmak için https://www.nezaman.com.tr/adresini ziyaret edebilirsiniz. Dilediğiniz kutsal gecenin zamanına bakabilir ve pek çok faydalı bilgiye erişebilirsiniz. Kadir Gecesi’nin ve diğer kutsal gecelerin zamanlarına bakabilir, tarihlerini öğrenebilir ve merak ettiğiniz şeylerin cevaplarına ulaşabilirsiniz. Bilmek ve öğrenmek istediğiniz tarihe ulaşmak, bu adres sayesinde çok kolay olmaktadır. Aynı zamanda faydalı bilgilere ulaşmak da mümkündür. Bu nedenle dilediğiniz anda ve dilediğiniz tarih için bu siteyi ziyaret edebilirsiniz.


İlgili sorular

0 oy
0 cevap 80 gösterim

Bin Aydan Daha Hayırlı olduğu bilinen bu mübarek Kadir Gecesinde sevgili Peygamberimiz HZ. Muhammed ... 2017 yılında 21 Haziran günü idrak edilecek.

22 Ocak 2017 Dini Günler kategorisinde misafir sordu
0 oy
0 cevap 710 gösterim

Hem maddi hem de manevi birçok hikmet, rahmet, bereket ve mağrifeti içinde bulunduran Ramazan ... Kadir Gecesi 21 Haziran 2017 tarihinde kutlanacak.

20 Mart 2017 Dini Günler kategorisinde misafir sordu
0 oy
0 cevap 322 gösterim

Regaib Gecesi'nin. mübarekliği adından da anlaşılmaktadır. Regaib, Arapça bir sözcüktür. Sözcük anlamı ... Regaib Kandili 30 Mart 2017'de kutlanacak.

6 Mart 2017 Dini Günler kategorisinde misafir sordu
+1 oy
5 cevap 861 gösterim

Üç ayların sonuncusu olan Ramazan ayının ibadetlerle ve oruç tutularak bitmesi ile birlikte Ramazan ... yılında ise 24 Mayıs Pazar günü başlayacak.

17 Nisan 2017 Dini Günler kategorisinde misafir sordu
0 oy
5 cevap 651 gösterim

Ramazan ayı, üç ayların sonuncusu olan mübarek aylardandır. Üç mübarek aylardan Recep ve Şaban ... yılında ise 23 Nisan Perşembe günü başlayacak.

17 Nisan 2017 Dini Günler kategorisinde misafir sordu
Aradığınız soruya cevap bulduysanız lütfen beğenerek bize destek olunuz!
...