Mevlid Kandili ne zaman 2017 ?

0 oy
434 gösterim
17 Nisan 2017 Dini Günler kategorisinde misafir sordu

Mevlid Kandili
gecesi, İslam âleminin rahmet peygamberi olan Hz. Muhammed’in doğum gecesi olarak bilinen ve aynı zamanda Hicrî Rebiyülevvel ayının on ikinci gecesidir. Mevlid, sözcük anlamı olarak “doğum zamanı” demektir. Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed’in doğum günü farklı mezheplerde farklı günlerde kutlanmaktadır. Kutlanan bu iki tarih arasındaki hafta da Kutlu Doğum Haftası olarak bilinmektedir. Kandil geceleri İslamiyet’in ilk dönemlerinde var olan bir adet değildir. Hicri takvime göre 3.asırdan itibaren kutlanmaya başlanmıştır. Kadir gecesinden başka kandil gecesi Kur’an’da yer almamaktadır. Mevlid Kandili ne zaman 2017 ? Mevlid Kandili 30 Kasım 2017 Perşembe günü kutlanacak.

Mevlid Kandili 2018 ne zaman ? 

2018 yılında ise 20 Kasım Salı günü

Mevlid Kandili 2019 Ne Zaman ?

2019 yılında ise 9 Kasım Cumartesi günü 

Mevlid Kandili 2020 Ne Zaman ?

2020 yılında ise 28 Ekim Çarşamba günü 
 


5 Cevap

0 oy
17 Nisan 2017 misafir cevapladıKutlu Doğum Mevlid Kandili

Allah Tarafından bütün insanlığa gönderilmiş son din olan İslamiyet'in Peygamberi ve gelen bütün peygamberler içinde en sevgili kul olarak belirtilen Hz. Muhammed SAV. In doğduğu Hicri Rebiüevvel Ayı'nın 12. Gecesi tüm Müslümanlar tarafından Mevlid Kandili olarak kutlanıyor. Bütün Müslümanların kendilerini onun ümmeti gördükleri ve kendilerinden çok sevdikleri ve değer verdikleri Hz. Muhammet'in dünyaya geldiği bu gece herkes tarafından kutsal gecelerden sayılıyor ve yapılan ibadetler, Hz. Muhammet için edilen dualar eşliğinde, mevlüt ile birlikte Kuran okuma etkinlikleri ile bir nevi kutlanıyor. İnsanların yol göstericisi olan Hz. Muhammet'in dünyaya gönderilmesinin önemi bilen herkes, Kuran'da belirtilmemesine rağmen bu geceyi özel günler listesine ekleyerek, gerekli hassasiyeti göstermeye devam ediyor. Bunun sebebi olarak kişilerin peygamberlerine duydukları saygı ve ona olan özlemlerini dışa vurmak için olduğu söyleniyor. İnsanlar tarafından hassasiyetle üzerinde durulan gecelerden biri olan Mevlid Kandili Hicri 3. yüzyılda ilk olarak kutlanılmaya başlanıp günümüzde de kutlanılmaya devam ediyor.

Mevlid Kandili Ortaya Çıkışı

İslam âleminde kutlanılan kandillerin Kadir gecesi dışında hiçbirinden Kuran'ı Kerim'de bahsedilmediği herkes tarafından bilinen bir gerçektir. Peygamberin zamanında kutlanmayan kandil geceleri mezheplerin ortaya çıkışı ile insanlar tarafından, önemli geceler belirlenip tarihleri kaydedilip uygulanması ile ortaya çıkmış kavramlar olarak göze çarpıyor. İnsanlar iyi niyetle yaptıkları bu etkinliklerin kişileri İslamiyet çatısı altında birleştirmede ve onları doğru yola getiren Hz. Muhammed'e saygılarını göstermeleri anlamında önem kazanıyor. İlk olarak Osmanlı Devleti döneminde Yavuz Sultan Selimin bu önemli gecelerde camilerin minarelerinde kandil yaktırması ile kandil geceleri adı bu gecelere verilerek her yıl gerekli hassasiyet inananlar tarafında gösteriliyor. Bunun dışında Mevlid Kandili'nin Sünni mezhebinde kutlanış günü ile Şii mezhebinde kutlanış günün farklı belirlenmesi sebebi ile aradaki 1 haftalık süre insanlar tarafında kutlu doğum haftası olarak adlandırılıyor ve kutlanıyor. İslam âlemi hakkında bilmek istediğiniz her şeyi detaylı bir biçimde öğrenebileceğiniz https://www.nezaman.com.tr/ adresi sizlerin merak ettiğiniz bütün soruların cevaplarını bir tık ötenize taşıyor. Mevlid Kandili  ve İslamiyet ile sınırlı kalmayan konu başlıkları ile herkes tarafında bir kütüphane olarak kullanılan bu siteye girmeli ve bilgiye hızlı ulaşmanın gururunu yaşayabilirsiniz.


0 oy
17 Nisan 2017 misafir cevapladıMevlid Kandili’nin Manası Nedir?

Hz. Muhammed (SAV), 571’de Rebiül-evvel ayının on ikinci pazartesi gecesi, Mekke’de dünyaya gelmiştir. Nisan ayının yirmisine denk gelmiştir. Yani Mevlid; “doğum zamanı” anlamına gelmektedir. İslam peygamberi Hz. Muhammed (SAV)’in doğum günü ve bütün Müslümanlar için de sevinç ve mutluluk günüdür. Mevlid kandilinde; Hz. Muhammed (SAV) doğduğu için sevinen ve o geceye kıymet verip ibadet eden kişilerin sevap kazanacağı, günahlarının affedileceği bildirilmiştir.

Mevlid gecesinin Kadir gecesinden sonra en kıymetli gece olduğu bilinir. Hatta bazı âlimlere göre, Mevlid gecesi Kadir gecesinden daha da kıymetlidir.

 Bu Gecede Mevlid Okunması Gerekir Mi?

Mevlid-i şerif okumak büyük sevaptır. Zira bu, peygamberin dünyaya gelişine duyulan sevinç göstergesidir. Bunu okumak, bir nevi peygamberi hatırlamaktır. Bu nedenle, “Mevlid okumak bid’attir” diyenlerin yanıldığını söylemek doğru olacaktır. Mevlid-i şerif okumak, bid’at değil, sevaptır.

 Peki, Neden Bid’at Demişler?

Bazı mezhepsizler ve Hz. Peygamber’in dinini çekemeyenler, peygamberi öven Müslümanlara müşrik demişlerdir. Bunu da alenen söylemekten çekindikleri için, mevlid okunmasına bid’at diyerek, kendilerine yol bulmaya çalışmışlardır. Fakat Alla-u Teâlâ, Hz. Muhammed’i âlemlere rahmet olarak gönderdiğini bildirmiştir. Bu nedenle Peygamberi övmek gerekmektedir. Onun övülmesinden rahatsız olanlar, onu sevmeyenlerdir.

Mevlid Gecesi’nde Neler Yapmak Gerekir?

Hz. Muhammed (SAV)’in mevlid gecelerinde ziyafet verip, dünyaya gelişinde meydana gelen olayları anlattığı bilinmektedir. Bu nedenle mevlid kandilinde, Hz. Peygamber’in doğumunda meydana gelen mucizelerin okunması ve öğrenilmesi çok sevaptır.

Hz. Muhammed (SAV)’İn Doğumunda Meydana Gelen Mucizeler Nelerdir?

 • Muhammed aleyhisselamın doğduğu gece, gökyüzünde de bir yıldız doğmuştur.
 • O gece Kâbe’deki putlar yüz üstü yere yıkılmıştır.
 • Aynı gece, ateşe tapan Mecusilerin, bin yıldır yanan ateşleri sönmüştür.
 • Mukaddes sayılan Save Gölü bir anda kurumuştur.
 • Bin yıldır kuru olan Semave Nehri de suyla dolup taşmıştır.

Hz. Muhammed (SAV)’in doğumuyla daha pek çok mucize meydana gelmiştir. Mevlid gecesinde bunların okunup öğrenilmesi, o geceye kıymet verilmesi demektir.  

Allah rızası için mevlid okumak, hayır yapmak, salevat-ı şerife getirmek, bu gecenin kıymetini bilerek namaz kılıp ibadet etmek de müstehabdır. Lakin mevlid okunan ortamın kadın-erkek karışık olmamasına, orada çalgı-çengi olmamasına özen göstermek gerekir. Bu konuda islam âlimlerinden Allame Zahirüddin bin Cafer şöyle buyurmuştur: “ Mevlid cemiyetinde, Salihleri toplayıp, salevat okumak, fakirleri doyurmak, her zaman sevaptır. Fakat bunlara çalgı gibi haram karıştırmak büyük günah olur.”

Mübarek Mevlid gecesinin faziletini ve bu geceyi nasıl ihya etmek gerektiğini ayrıntılı öğrenmek isterseniz; https://www.nezaman.com.tr/ adresini inceleyebilirsiniz.


0 oy
17 Nisan 2017 misafir cevapladıMevlid Kandili Nedir?

Veladet Kandili olarak da bilinen Mevlid Kandili, tüm islam aleminde büyük bir öneme sahiptir. Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed Mustafa (s.a.v)’ın doğduğu gece olarak bilinen Mevlid Kandili, onun varlığına şükür için oldukça önemli bir fırsattır. Rebiülevvel ayının on ikinci gecesi ihya edilmekte olan Mevlid Kandili, doğum başlangıcı olarak kabul edilmektedir. İslam dininin son peygamberi olan Muhammed bin Abdullah bu gecede dünyaya gelmiştir ve alemlere rahmet olarak gönderilmiştir. Allah tarafından âlemlere rahmet olarak gönderilen peygamberimizin bu gecede doğmasına, anlamı doğum zamanı olarak kabul edilen “Mevlid” adı verilmiştir. Mevlid kandili daha çok mezhepler kapsamında kutlansalar da, tüm islam alemi tarafından da kutlanmaktadır.

Her kandilin Müslümanlar için önemi ve özelliği ayrı olduğu gibi, Mevlid Kandilinin de kendine ait özellikleri bulunmaktadır. Mevlid Kandili, bilhassa her mezhepte, farklı günlerde kutlanmaktadır. Her yıl farklı bir güne denk gelmekte olan Mevlid Kandili, başlayana kadar ki olan ve içerisinde yer alan hafta, peygamberimizin doğum günü haftası olarak bilinir. Bu haftaya özellikle Kutlu Doğum Haftası adı verilmektedir ve bu şekilde kutlanmaktadır. Mevlid Kandilinde yapılması gereken ibadetler arasında;

 • Bol bol nafile ve kaza namazları kılmak,
 • Bu gecenin gündüzünü oruçlu bir şekilde ihya etmek ve bolca sadaka vermek,
 • Yoksullara yardım etmek ve gecesinde namaza niyet etmek,
 • Gelmiş ve geçmiş tüm günahlara tövbe ederek, salih bir kul olarak Allah’a yönelmek yer almaktadır.

Mevlid Kandilinin Başka İsimleri De Mevcut Mudur?

Mevlid Kandili, bu isimden başka daha pek çok isimle de anılmaktadır. Öncelikle Veladet Kandili olarak bilinen Mevlit Kandili aynı zamanda Mevlid en-Nebi olarak da kullanılmaktadır. Mevlid er-Resul ya da Mevlid-i Şerif olarak da adlandırılan Mevlid kandilinin genel olarak her anlamı mübarek doğuş anlamına gelmektedir. Bunların yanı sıra, peygamberin doğumunu kutlamak anlamına gelen Eyd el-Mevliden Nebevi ismi de kullanılmaktadır. Yevm-un Nebi ya da Milad- en-Nebi olarak da karşımıza çıkabilmektedir. Daha fazla isme sahip olup olmadığı ve daha ayrıntılı bilgileri www.nezaman.com.tr adresi vermektedir.


0 oy
17 Nisan 2017 misafir cevapladıMevlid Kandili Önemi

Mevlid kandili Müslümanlar için önemi büyük olan mübarek günler arasındadır. Peki, Mevlid kandilinin içeriği nedir ve neden Müslümanlar için bu kadar değerlidir? Sevgili peygamber efendimiz (s.a.s) dünyaya teşrif ettiği mübarek gündür (20 Nisan 571) Rabiülevvel aynın 12. gününün gecesidir. Bu mübarek güne ise Mevlid kandili yani kutlu doğum olarak ta bilinir. Bu büyük günde bir takım olağan üstü hadiseler ortaya çıkmıştır.

Mevlid kandilinde meydana gelen  olağan üstü haller

 • Dünyayı doğusundan ve batısından aydınlatan bir nur göründü.
 • Save gölünün suları çekildi.
 • Ateşi tanrı bilip buna tapanların bin yıldır yaktıkları ateş bir anda sönüverdi.
 • Sürekli kuraklık halinde olan Save vadisi bir anda yağmurlar ile bereketlendi.
 • Gökyüzünde onlarca binlerce yıldız kaymaları oluştu gökyüzü sevgilinin gelişini adeta sevinçle karşıladı.
 • Kisranın sarayında bulunan 14 burç kendiliğinden yıkıldı.
 • Kâbe’nin içinde bulunan putlar baş aşağı döndü.
 • Şeytan can çekişircesine çığlıklar kopardı.

Hz Amine annemize efendimizin doğum sırasında iki melek teşrif etti Hz. Amine annemiz doğum sırasında cennetten içecekler sunuldu. Hiç acı çekmedi iki melek başında bekledi ve rüyasında cennetle müjdelendi.

Mevlid kandilini en iyi ve verimli biçimde nasıl geçire biliriz; Mevlid kandili yılda bir kez gelmektedir ve bu mübarek günü çok iyi bir şekilde değerlendirmemiz gerekmektedir. Kuranı kerim okunmalı ve okumayı bilmeyenler dinleyerek de istifade edile bilinir. Kuranı kerim okunurken saygı ve sevgi tazelenmeli olan hissiyat her zamankinden daha yoğun olmalıdır. Tesbih namazı kılınmalıdır tesbih namazı sonrası yapılan dualar kesinlikle ret edilmez. İbadetler ise toplu bir şekilde yapılırsa cemaatle yapılırsa sevabı 21 kat daha fazla artacaktır ve yapılan dualar sema ya daha hızlı çıkacaktır. Günahların affı için ise bol bol tövbe edilmelidir. Salavat ve zikirler çekilmelidir. Varsa kaza namazları kılınmalıdır akabinde nafile namazları kılınarak ibadetleri taçlandırılmalıdır. Küs olunan akraba, arkadaşlar ile barışılmalı anne, baba ve kardeş ziyaretleri yapılmalıdır. Öksüz ve yetim olan çocuklar sevindirilmelidir. Ölmüş yakınlar için yemekler verile bilinir bu sayede yapılan ameller doğrultusunda ölen yakınlar kabirlerinde bir ferahlıkla şereflendirilir. Birçok bilgiye ulaşacağınız https://www.nezaman.com.tr sitesinde aradığınız her şeyi bulabilirsiniz.


0 oy
17 Nisan 2017 misafir cevapladıMevlid Kandili Nedir? Ne İçin Adı Mevlid Kandilidir?

Mevlid’ in Türkçe kelime anlamı doğum zamanı demektir. Mevlid gecesi, Rebiul- evvel ayının 12 ve de 11. Günler arasındaki gecedir. Peygamberimizin doğum günü, tüm Müslüman âleminin bayramı sayılmaktadır. Mevlid kandilinin tam olarak kelime anlamı şöyledir; İnsanlık adına gönderilen en büyük ve de en son gönderilen peygamber, bizim peygamberimiz Hz. Muhammed’ dir. 571 yılında kameri adı verilen aylardan Rebi’ ül- evvel ayında 12. gece doğmuştur. Peygamber efendimizin doğduğu bu geceye ‘ mevlid kandili ‘ adı verilmiştir. Peygamber efendimizin doğduğu çağlarda ahlaksızlık çok fazla artmış ve de zulüm, cehalet oranı oldukça yükselmiştir, Allah’ a olan inanç hiç kalmamış denecek kadar azalmıştır. Peygamberimizin gelişi ile dünya aydınlandı, tek Allah inancı ile kalplerimiz nur ile doldu. Eşitlik, adalet ve de kardeşlik daha çok yaygınlaştı. Peygamberimize inanan insanlar topluluğunun içinde huzur ve nur ile doldu. Onun dünyaya geldiği gece insanlık için çok hayırlı ve mübarek olmuştur.

Müslümanlar Tarafından Sevinç Ve Coşku İle Kutlamaktadır

Yıllardan beri bu gece tüm Müslüman âlemi arasında sevinç ve coşku ile kutlanmaktadır. Sevgili yüce peygamberimizin doğum günlerinde okunan mevlidler ile her eve huzur ve de nur ile dolmak nasip olur. Her yaştan insan okunan mevlidi şerifi can kulağıyla ve de kalpten dinler. Bunun yanı sıra Peygamber efendimizin ahlakları ve faziletlerle dolu hayatını öğrenmek ve de hayatını tüm detaylarıyla öğrenmek en birinci vazifelerimizdendir. Türk âlimi olarak da bilinen Süleyman çelebi tarafından yazılan ve gerçek adı ‘ vesilütün’ necat’ olan mevlide kitabı peygamberimizin doğumunu, üstünlüğünü ve de mucizelerini en güzel ve en özel şekilde icat ederek anlatmaktadır. Mevlid peygamberimizin doğumundan üç dört asır sonra icat edilen bir adet olduğu gibi, bid’ atın hasene şekline girmektedir. Büyük hadis ve de fıkıh âlimi olan ibni Hacer, mevlide merasiminin meşruiyetini kastederek şöyle demiştir. Peygamberimiz medine’ ye hicret ettiklerinde aşure gününde Yahudiler oruç tutmaktadır. Tutma sebepleri de mevlid kandilinin olduğu gün Allah, Musa ile kavmi kurtarmıştır, Firavun ile de kavmini suda boğmuştur onlarda bu yüzden oruç tutmaktadırlar. Bu ve daha fazla bilgi için https://www.nezaman.com.tr/  adresine girerek ilginç bilgilere ulaşabilirsiniz.


İlgili sorular

0 oy
0 cevap 109 gösterim

2017 Mevlüt Kandili Ne Zaman? Hicri takvim ile miladi takvim arasındaki zaman farkı ... kötülük karşısında dik durarak insanlığa rahmet olmuştur.

19 Aralık 2016 ercan sordu
0 oy
5 cevap 348 gösterim

Miraç Kandili gecesi, tüm alemlere rahmet olarak gönderilen Allah'ın resulü ve elçisi olan Peygamber ... ? 2020 yılında ise 20 Mart Cuma günü

17 Nisan 2017 Dini Günler kategorisinde misafir sordu
+1 oy
5 cevap 776 gösterim

Ramazan ayının gelişinin en güzel müjdecilerinden biridir. Berat kelimesi ise borçtan, hastalıktan, ... 2019 yılında ise 8 Nisan Çarşamba günü

16 Nisan 2017 Dini Günler kategorisinde misafir sordu
0 oy
0 cevap 645 gösterim

Berat Kandili, Ramazan ayının gelişinin müjdecisidir. Şaban ayının yarısı, yani bu ayın on dördüncü ... olup 12 Mayıs Cuma akşamı son bulacaktır.

14 Mart 2017 Dini Günler kategorisinde misafir sordu
0 oy
0 cevap 316 gösterim

Miraç Kandili, mübarek aylardan olan Recep ayının 27.gecesidir. Tüm âlemlere rahmet olan gönderilen ... 2020 yılında ise 21 Mart tarihinde kutlanacak.

7 Mart 2017 Dini Günler kategorisinde misafir sordu
Aradığınız soruya cevap bulduysanız lütfen beğenerek bize destek olunuz!
...