Miraç Kandili 2017 ne zaman ?

0 oy
348 gösterim
17 Nisan 2017 Dini Günler kategorisinde misafir sorduMiraç Kandili gecesi, tüm alemlere rahmet olarak gönderilen Allah’ın resulü ve elçisi olan Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed’in Mekke döneminde bir gece Allah’ın daveti üzerine gerçekleşen mucizevi bir buluşma gecesidir. Miraç Kandili, aynı zamanda mübarek aylardan olan Recep ayının 27.gecesi olarak bilinir. Bu mübarek gecede Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed, Allah’ın emri ile Burak adında semavi bir ata binerek Cebrail meleği ile birlikte Mekke’de olan Mescid-i Haram’dan Kudüs’teki Mescid-i Aksa’ya kadar yapmış olduğu bir kutsal yolculuktur. Sonra da yedi kat göğe yükselip Allah’ın huzuruna varmıştır. Bu sebeplerden ötürü maneviyatı çok yüksek ve mübarek bir gecedir Miraç. Miraç Kandili 2017 yılı ne zaman kutlanacak ? Miraç Kandili 23 Nisan 2017 günü kutlanacak.
Miraç Kna

Miraç Kandili 2018 ne zaman ?

2018 yılında ise 12 Nisan Perşembe günü

Miraç Kandili 2019 Ne Zaman ?

2019 yılında ise 1 Nisan Pazartesi günü

Miraç Kandili 2020 Ne Zaman ?

2020 yılında ise 20 Mart Cuma günü

5 Cevap

0 oy
17 Nisan 2017 misafir cevapladıMiraç Kandilinin Önemi Nedir

Miraç kelime anlamı olarak merdiven, yükselme, yükseliş manalarına gelmektedir. Müslümanlarca çok kutsal bir mana ifade eder. Miraç gecesi recep ayının 27. Gecesidir. Bu gecede peygamberimiz Muhammet Mustafa hazretlerinin arşa yükseldiğine inanılır. Miraç gecesinde peygamber Cebrail meleği rehberliğinde Burak isimli ata binerek arş katına yükselir. Ve bu gece çok mübarek kutsal bir gece olarak kabul edilir. Kuran-ı Kerimde İsra suresinin 1. ayetinde miraçtan bahsedilir. Bu ayet-i kerimede peygamberin bir gece Mekke’de ki Mescidi haramdan alınıp Kudüs’te ki mescidi aksaya götürülmesi anlatılır. Allah’ın elçisi olan Muhammet Mustafa’nın göğe yükselişi miraç olarak kutsal bir gecedir ve müslümanlar için çok mühim ve mübarek gecelerden biridir. Elbette bu gece yapılan ibadetler çok makbuldür. Miraç gecesi neler yapmalıyız, açıklayalım.

Miraç Kandili İbadetleri Nasıl Olmalıdır

  • *Miraç kandili günü oruç tutmak çok sevaptır. Bu mübarek günlerde tutulan oruçlar bin yıllık oruca bedeldir diyor din alimleri.
  • *Miraç gecesi kılınacak özel bir namaz vardır. Miraç namazı yatsı namazından sonra istenilen bir saatte kılınabilir. Miraç gecesi namazına diye niyet edilir. Her iki rekâtta bir selam verilir. Ve her rekâtta bir Fatiha on ihlâs okunur.
  • *Bütün geceyi Kuran-ı Kerim okuyup kaza namazları kılarak ve dua ederek geçirmek gerekir.
  • *Bu mübarek gecede ne kadar çok af dileyip günahlarınızdan arınırsanız o kadar yararınıza olacaktır. Günahlardan arınıp huzura erilebilecek gecelerden biridir.

Miraç kandili de diğer kandiller ve mübarek günler gibi Müslümanların en önemli gecelerinden biridir. Bol ibadetle ve duayla geçirilecek gecede peygamberimizi de bol bol anmalı selatü selamlar getirilmelidir. Miraç gecesi göğe yükselen peygamber cennet ve cehennemi gördüğünü söyler. Cehennemde dudakları kesilen insanlar olduğunu onların gıybet ve dedikodu yapanlar olduğunu söylüyor. Cennette tohum ekmeden mahsul alan mutlu insanlar gördüğünü onlarında bu dünyada iyi amel işleyenler olduğu anlatılıyor. Evet peygamberimiz ne güzel de anlatıyor esasında değimli bu dünyada yapılan iyilik yada kötülük elbet öbür dünyada ceza yada mükafat olarak karşımıza çıkacaktır. Miraç kandili Hicri takvime göre Recep ayının 27. Gecesi fakat Miladi takvime göre hangi güne geliyor öğrenmek için https://www.nezaman.com.tr/ adresini ziyaret edebilirsiniz. Miraç hakkında daha ayrıntılı bilgileri bu siteden öğrenebilirsiniz.


0 oy
17 Nisan 2017 misafir cevapladıMiraç Kandili Neden Önemlidir

Müslümanların birçok özel günleri vardır. Bunlar kandiller, bayramlar olarak ayrılırlar. İslam'da 5 tane kandil vardır. Bunlar Müslümanların ibadet edebileceği, ibadet açısından dolu dolu geçirebileceği günlerdir. Bunlardan biri miraç kandilidir. Bugün peygamber efendimiz için oldukça önemlidir. Peygamber efendimizin ilk miraca, gökyüzüne yükseldiği günüdür.

Miraç Kandili Fazileti

Bu gece, peygamberimizin bütün insanlığı temsilen Allah'ın huzuruna kabulü anlamına gelen Miraç Cebrail tarafından göğsü yarılmıştır ve kalbi Zemzem ile yıkanarak içine iman ve hikmet dolduruldu. Burak adlı bineğe, bunun at olduğu bilinmektedir, bindirilerek Beytü'l Makdis'e götürülmüştür. Burada diğer peygamberler tarafından karşılanmıştır. Bu peygamberler, Hz. İbrahim, Hz. Musa, Hz. İsa ve diğerleridir. Burada Allah'la görüşür, cehennemde azap çeken insanlar ve günahları gösterilir, cennetin katmanları gösterilmiştir. Bunları insanlara anlatması istenmiştir ve Peygamber efendimiz Miraç gecesinin ertesi günü Mekkeli müşriklere anlatmıştır fakat onlar tarafından dalga geçilmiştir ve alaya alınmıştır. Peygamber efendimizin doğru söylediğini hiçbir zaman kabul etmek istememişlerdir. Normal şartlarda Mekkeliler de onun doğru söylediğinin farkındaydılar çünkü Peygamber efendimiz o dönemde Muhammed'ül Emin olarak anılmaktaydı bu kelime anlam olarak güvenilir insan demekti fakat buna inanmak istemiyorlardı. Çünkü peygamberin kendileri arasından seçileceğine inanıyorlardı. Arap soyundan peygamber gönderilemez demekteydiler.

Her özel gün gibi Miraç Kandili de ibadetlerle dolu geçirilmesi gereken bir gündür. Bunun için elbette ki özel ibadetler vardır. Fakat bunların yanı sıra insanlar istedikleri ibadetleri yapabilirler. Namaz kılabilir, dua edebilir, günü oruçlu geçirebilir, hediyeler dağıtabilir, akraba ziyaretinde bulunabilir, peygamberimize bol bol salat-ı şerif okuyabilirler. Bu günde birçok ibadet yapılabilir. Allah'a bol bol tövbe ederek bağışlanmayı da dileyebilir insanlar. Fakat Miraç Kandili'ne özel ibadet olarak da;

  • 12 rekat nafile hacet namazı vardır.
  • Miraç gecesinin sabahında öğle ve ikindi namazı arasında 4 rekat nafile namaz vardır.

Bunlar elbette illa ki yapılması gereken bir ibadettir denilemez yapılmazsa eğer günahkar sayılırsınız gibi bir yargı söz konusu değildir. Her şeyden önce dinde zorlama yoktur. Bu ibadetler yapılırsa iyi olur gün ibadet dolu geçirilmiş olur. Bu özel günlerin günümüzdeki tarihine ulaşabilmek ise internet ortamıyla oldukça kolaydır. https://www.nezaman.com.tr adresinden her özel güne olduğu gibi kandil günlerinin hangi tarihe geldiğine de ulaşabilirsiniz.


0 oy
17 Nisan 2017 misafir cevapladıMiraç Kandili Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Miraç kelimesi Arapçada merdiven anlamına gelen ve Hz. Muhammed'in Allah katına yükselmesini insanlara belirten bir kavram olarak herkes tarafından biliniyor. Tıpkı diğer kandiller gibi bu akıl almayan mucizelerin gerçekleştiği gecede, Müslümanlar tarafından birçok özelliği ile Miraç Kandili olarak nitelendiriliyor.  İslam aleminin en büyük olaylarının gerçekleştiği ve bir çok insanın idrak etmekte zorlandığı durumların olduğu bu gece aynı zamanda büyük buluşma olarak da kişilerin hafızalarında yerini alıyor. Hicretten önce Hz. Muhammedin göğe yükseldiği bu gece Recep ayının 27. Günü olarak kayıtlardaki yerini alıyor. Her yıl bütün kandiller gibi Recep Ayının 27. Gecesi Miraç Kandili olarak belirtiliyor. Miraç olayının detaylarını merak edenlerin akıllarında birçok soru oluşması da gayet normal bir durum olarak karşılanıyor.
 
Miraç Kandili Mucizeleri

Herkes tarafından önemi yeterince kavranan bu gecede gerçekleşen mucizelere bakılmak istediğinde ise önemli kişilerin yazılı kaynakları sayesinde yeterli bilgi alına biliyor. Anlatılan rivayete göre Hz. Muhammed gece vakti Kabe'den Burak adı verilen binek ile alınıp Kudüs'te bulunan Mescidi Aksa'ya götürülür.  Buraya vardıktan sonra Kubbet-üs Sahra alanına geçerek Musa, İsa ve Zekeriya peygamberle ile görüşme gerçekleştirir. Daha sonra Nebi Minber olarak bilinen alanda diğer peygamberlere namaz kıldırır ve Nebi Miraç adı verilen bölgeden göğe yükselir. Anlatılanlara göre Hz. Muhammed'e Cebrail ile birlikte göğün katlarını sırayla yükselmeye başlar, bu sırada katlardan geçerken diğer Peygamberleri de görme fırsatı bulur. 7 katı geçtikten sonra Sidret-ül Münteha ya ulaşır. Bu kısımdan sonra Cebrail'in eşlik etmeyi bırakması ile kendisi devam eder.

Yolculuğunda bilinen temel kavramların olmadı kata ulaşır ve Allah ile bire bir görüşme gerçekleştirir. Ümmeti adına yaptığı bu görüşmede cevabı tam olarak netleşmemiş konuların çözümlerini Allah'tan öğrenir ve geri döner. Hz. Muhammed geri döndükten sonra belirli kuralları olan hac, oruç gibi kavramları tam olarak insanlara öğretir ve çok fazla olan namaz vakitlerinin 5 vakte indirildiğini belirtir. Tüm bunların yanında Şirk koşanların dışında herkesin cennete girebileceğini müjdeler. Okuduğunuz yazı ve çok daha fazlasını detaylı bir şekilde https://www.nezaman.com.tr/adresine girerek okuma fırsatı yakalayabilirsiniz. 


0 oy
17 Nisan 2017 misafir cevapladıMiraç Gecesinin Önemi

Öncelikle Miraç ne demek, onun açıklanması gerekir. “Merdiven” anlamına gelen Miraç, İslam dininde oldukça önemli bir yere sahiptir. Zira Miraç gecesinde Hz. Muhammed (SAV) göklere çıkarılmış ve bilinmeyen yerlere götürülmüştür. Ne zaman sorusunun cevabı ise; Recep ayının 27. gecesi şeklinde olacaktır.

Hz. Muhammed (SAV) tarafından anlatılanlara göre; öncelikle kendisine “Burak” adında bir binek verildi. Ve onunla Beyt-ül-Makdis’e gitti. Mescitte namaz kıldıktan sonra da Cebrail (as) tarafından 1. kat semaya çıkartıldı ve orada sorulan soruların ardından Hz. Âdem ile karşılaştı. Sonra 2. kat semaya çıkartıldı, orada da Hz. İsa ve Hz. Yahya ile karşılaştı. 3. kat semada Hz. Yusuf’u, 4. Semada ise Hz. İdris’i gördü. 5. semada Hz. Harun’u, 6. semada Hz. Musa’yı, 7. semada da Hz. İbrahim’le karşılaştı. Daha sonra da Hz. Muhammed (SAV) Allah-u Teala ile konuşunca, günde elli vakit namaz farz kılındı. Fakat Hz. Muhammed (SAV) tekrar tekrar görüştü. Ve en sonunda Allah-u Teâlâ günlük beş vakit namazı farz kıldı. Ve her birine de 10 sevap verdi. Yani günlük elli vakit namaz sevabı olacağını bildirdi.

Anlaşıldığı üzere, Miraç gecesinde Hz. Muhammed (SAV) göklere çıkartılmış ve günlük beş vakit namaz farz kılınmıştır.

Mirac Gecesinde Neler yapılmalı?  

Mübarek Mirac’ın gündüzünde oruçlu olmak, gecesini de ibadetle geçirmek önemlidir. Bu konuda Hadis-i Şerifler de yer almaktadır:

  • “Receb’in 27. Günü oruç tutana, 60 yıllık oruç sevabı verilir.”
  • “Miraç gecesinde iyi amel eden için yüz yıllık mükâfat vardır.”

Miraç gecesini en güzel şekilde geçirmek için; Kur’an-ı Kerim okunmalı, kaza namazları kılınmalı, tövbe edip dualar etmeli, bu mübarek geceyi hatırlatıp Müslümanları sevindirmeli… Her zaman olması gerektiği gibi, bu mübarek günde de haramlardan kaçınmalı, Allah-u Teâlâ’nın emir ve yasaklarına uyacak şekilde davranmalıdır. Bu mübarek gecede ilim öğrenmek de oldukça faydalıdır. İlmihal kitapları okuyarak, dinin emir ve yasaklarını öğrenmek, ilim sahibi olmak çok mühimdir. Bir Hadis-i Şerif’te şöyle buyrulmuştur: “Geceleyin bir müddet ilimle meşgul olmak, bütün gece sabaha kadar ibadet etmekten daha kıymetlidir.”

Miraç’ın ne demek olduğunu daha iyi anlamak, bu mübarek gecenin kıymetini daha iyi kavramak için https://www.nezaman.com.tr/ adresini ziyaret edebilirsiniz.  


0 oy
17 Nisan 2017 misafir cevapladıDua Kapılarından Biri ‘ Miraç Kandili’

İslamiyet dünyasında önemli gün ve geceler, mübarek aylar ve bu zamanlarda yapılan ibadetlerin değeri şüphesiz son derece önemlidir. Her Müslüman kulluk vazifesi nazarınca ibadetlerini yerine getirmeye çalışırken önemli gecelerde yapılan ibadetlerin, edilen duaların hikmeti Allah katında ayrı yer bulmaktadır diye telkin eden İslam âlimleri. Bu mübarek gecelerden bir de hiç şüphesiz Miraç Kandili ’dir. Göğe yükseliş olarak da tanımlanan miraç; Hz. Muhammedi ’in Mescid-i Haram´dan, Mescid-i Aksa´ya ve oradan da Allah katına yükselişi olarak inançta yer bulan mübarek bir gecedir.

Recep ayının 27. Gecesinde Hz. Muhammed’ in Mekke’ den Kudüs’ e ve oradan da Allah katına çıkışına inanılan bu önemli gece çeşitli dua ve ibadetlerle, manevi açıdan yoğun ve güçlü olan gecelerdendir. Miraç gecesinde bahse konu olan Burak adlı bineğin varlığı ile zaman ve mekândan münezzih bu yolculuğun hikmetine ilişkin okunan hadis ve ayetlerle hem camilerde hem televizyonlarda gecenin hikmetine ilişkin programlar yapılmaktadır.

Miraç Müslüman Âlemine Müjdeler Getirmiştir

Hz. Muhammed’ in Allah katına yükselişi olarak bilinen miraç gecesinde peygamber efendimiz tüm Müslümanlara müjde olarak yeni bilgilerle yeryüzüne dönmüştür. Önce ki haliyle günlük 50 vakte tekabül ettiği rivayet edilen namaz vakitleri, bu gece de 5 vakte indirilmiştir. Şirk koşmayan herkesin cennete gireceğinin de müjdelendiği bu önemli gecenin; dua, tefekkür ve tövbelerle değerlendirilmesi gerekmektedir. Dua, tesbih ve Kur-an okumayla faziletlendirilecek kandil de; tatlı yapıp dağıtmak, türbe ve cami ziyaretleri, toplu ibadetlere katılmak gibi tercihlerle, Müslümanlar bu hikmetli geceyi kaçırmamaya ve en iyi şekilde değerlendirmeye gayret ederler. Recep ayının 27. Gecesine denk gelen Miraç Kandili, miladi takvim uyarınca her yıl farklı bir güne denk gelmektedir. Bu sebeptendir ki diğer önemli geceler gibi hangi gün olacağı önemli takip edilir. Bu takibin en pratik yolu ise https://www.nezaman.com.tr/ adresine ulaşmaktan geçer. Dijital dünyanın nimetlerinden İslami bilgi ve donanım açısından da faydalanabileceği, mübarek gün ve gecelerin zaman takibinin yapılabileceği bu kolay erişimle gerçekleşmiş olur. Müslümanların bu günlerden haberdar olmaları ve birbirlerini haberdar ederek çeşitli mesajlarla kutlamaları ve güzel temennilerde bulunmaları da, sosyal birlikteliği arttıran ve anlamlandıran davranışlardır.


İlgili sorular

0 oy
0 cevap 96 gösterim

Müslümanlar açısından Miraç Kandilinin önemi büyüktür. Miraç Kandili Hz. Muhammed (S.A.V.)' ... başlayacak olan 24 Nisan akşamına kadar devam edecek.

22 Ocak 2017 Dini Günler kategorisinde misafir sordu
0 oy
0 cevap 316 gösterim

Miraç Kandili, mübarek aylardan olan Recep ayının 27.gecesidir. Tüm âlemlere rahmet olan gönderilen ... 2020 yılında ise 21 Mart tarihinde kutlanacak.

7 Mart 2017 Dini Günler kategorisinde misafir sordu
0 oy
5 cevap 434 gösterim

Mevlid Kandili gecesi, İslam âleminin rahmet peygamberi olan Hz. Muhammed'in doğum gecesi olarak bilinen ... ? 2020 yılında ise 28 Ekim Çarşamba günü

17 Nisan 2017 Dini Günler kategorisinde misafir sordu
+1 oy
5 cevap 776 gösterim

Ramazan ayının gelişinin en güzel müjdecilerinden biridir. Berat kelimesi ise borçtan, hastalıktan, ... 2019 yılında ise 8 Nisan Çarşamba günü

16 Nisan 2017 Dini Günler kategorisinde misafir sordu
0 oy
0 cevap 645 gösterim

Berat Kandili, Ramazan ayının gelişinin müjdecisidir. Şaban ayının yarısı, yani bu ayın on dördüncü ... olup 12 Mayıs Cuma akşamı son bulacaktır.

14 Mart 2017 Dini Günler kategorisinde misafir sordu
Aradığınız soruya cevap bulduysanız lütfen beğenerek bize destek olunuz!
...