Muharrem Ayı 2017 ne zaman ?

0 oy
520 gösterim
17 Nisan 2017 Dini Günler kategorisinde misafir sordu

Muharrem ayı
, savaşmanın haram kabul edildiği dört aydan biridir. Peygamberimiz Hz. Muhammed, Muharrem ayını “Allah’ın ayı” olarak nitelendirip Ramazan ayından sonraki en faziletli orucun Muharrem ayında tutulan oruç olduğunu ifade etmiştir. Ayrıca Muharrem ayının onuncu günü de “âşûrâ” olarak bilinir. Sevgili Peygamberimiz Hz. Muhammed peygamber olarak gönderilmeden önce ve Medine’ye hicretinden sonra bu ay içinde birkaç defa oruç tutmuş, Müslüman âlemine de oruç tutmalarını emretmiş, Ramazan ayı orucunun farz kılınmasıyla birlikte ise bu orucu isteğe bırakmıştır. Muharrem Ayı 2017 ne zaman ? Muharrem Ayı 21 Eylül 2017 tarihinde başlayacak olup 20 Ekim 2017 tarihinde sona bitecektir.

Muharrem Ayı 2018 ne zaman ? 

2018 yılında ise 11 Eylül Salı günü

Muharrem Ayı 2019 Ne Zaman ?

2019 yılında ise 31 Ağustos 2019 Cumartesi günü 

Muharrem Ayı 2020 Ne Zaman ?

2020 yılında ise 20 Ağustos 2020 Perşembe günü başlayacak.


5 Cevap

0 oy
17 Nisan 2017 misafir cevapladıMuharrem Ayı Nedir?

Hicri Takvime göre 1.ay olarak bilinen ve mübarek aylardan biri olarak kabul edilen Muharrem ayı,  bereketli bir ay özelliği taşımaktadır. Allah’ın sonsuz bereketinin, nimetlerinin, lütfünün ve izzetinin yeryüzüne indiği bu ay, aşure ayı olarak da bilinmektedir. Muharrem ayı girdiği andan itibaren herkesi aşure heyecanı sarmaktadır. Komşular birbirlerine aşure yaparak dağıtırlar ve bu ayın feyzinden yararlanırlar. Aşure günü, Muharrem ayının 10.günüdür. ve bugün Muharrem ayının en kıymetli ve mübarek günü olarak kabul edilmektedir. Muharrem ayının ilk 10 günü çok daha fazla değere sahiptir. Bunun özelliği ise, sonsuz kerem sahibi Allah’ın 10 peygambere 10 farklı hediye vermesi olarak bilinmektedir.

 Muharrem ayının ilk 10 gününde oruca niyetli olmak oldukça faziletli bir eylemdir. Muharrem sözcüğünün sözlük anlamı ise, pek kıymetli, değerli, hürmetli olarak ele alınmaktadır. Bu nedenle Muharrem ayını olabildiğince ve hatta elden geldiğince Allah’a güzel bir kulluk ederek geçirmek faziletlidir. Allah’a olan hürmeti arttırmak, ibadet ve zikirlere arttırarak devam etmek gerekmektedir. Bu ay içerisinde olan ve peygamberlere hediye edilen durumlar mevcuttur.

 • Bu ay içerisinde Hz. Adem Allah tarafından bağışlanmıştır.
 • Nuh peygamberin tufanda olan gemisi, bu beladan kurtulmuştur.
 • Musa peygamber ve kavmi, zalim olan firavunun işkencelerinden kurtulmuştur.
 • Sabır peygamberi Hz. Eyüp sabra ulaşmasına sebep olan hastalığını yenmiştir.
 • Yunus peygamber, girmiş olduğu balığın karnından kurtulmuştur.
 • Hz. İbrahim peygamberse, ateşe atılmaktan kurtulmuştur.

Muharrem Ayında Neler Yapılmaktadır?

Bu önemli olay ve hediyelerin olduğu Muharrem ayı, her mübarek ayda olduğu gibi ibadetlerle, dualarla, zikirlerle ve kaza namazları ile ihya edilmelidir. Bereketin bol olduğu bu ayda, Allah’a verdiği tüm nimetlerden ve güzel hayattan dolayı bolca şükredilmelidir. Özel dualar edilmeli, mümkün olduğunda ilk 10 günü oruçlu bir şekilde geçirilmelidir. Çünkü bu ay içerisinde tutulan oruçlar, Ramazan ayında tutulan oruçlardan sonraki en faziletli oruçlar olarak bilinmektedir. Özellikle de aşure gününde, aşureler yapılmalı, komşulara dağıtılmalı ve bol bol sadaka da dağıtılmalıdır. Muharrem ayına dair tüm bilgiler www.nezaman.com.tr adresinde sizler için yer almaktadır.


0 oy
17 Nisan 2017 misafir cevapladıMuharrem Ayı

İslam tarihinin en önemli aylarından bir tanesidir. Hicri takvimin ilk ayıdır ve bu ay ile beraber hicri yılbaşı başlar. Bu ayın onuncu gününe aşure ayı denilmektedir.  İranlılar tarafından ortak bir gündür. Yahudiler için kutsal bir gün olarak bilinir. Muharrem ayında, Hz. Adem Allah tarafından bağışlanmış, Nuh’un gemisi kurtulmuş, Musa ve kavmi firavununu zulmünden kurtulmuş, Eyüp peygamberin hastalığı sona ermiş, Yunus peygamber balığın karnından kurtulmuş, İbrahim peygamberse Nemrut’un ateşinden bugün kurtulmuştur. Bu nedenle Hz. Muhammet bu ayda oruç tutulmasını istemişti. O zamanlarda daha Ramazan orucu yoktu. Bir yıl sonra Ramazan orucu farz kılınınca Hz. Muhammet isterseniz muharrem  ayında oruç tutabilirsiniz demiş ve farz haline getirilmemiştir. Muharrem ayının onuncu gününe aşure günü denmesinin sebebi Allah (cc) on değişik peygambere farklı ikramlarda bulunmuştur.

On Peygambere On Değişik İkram

 • Hz. Musa denizi yararak Firavun ve ordusunu sulara gömmüştür.
 • Hz. Nuh’ un gemisini demirledi.
 • Hz. Yunus balığın karnından kurtuldu.
 • Hz. Adem’ in tövbesi kabul edildi.
 • Hz. İsa dünyaya geldi ve semaya yükseldi.
 • Hz. Davut’ un tövbesi kabul edildi.
 • Hz. İbrahim’ oğlu Hz. İsmail doğdu.
 • Hz. Eyyub hastalığına şifa buldu.

Kardeşlerinin attığı kuyudan Hz. Yusuf aşure gününde çıkarıldı.

Hz. Yusuf özleminden gözleri kapanan Hz. Yakub’ u görmeye başlamıştır.  Birçok mucizelere sebep olan bu ay Müslümanlar için kutsal bir gündür. Olayların hepsi aşure gününde gerçekleştirmiştir. Bu da muharrem aynı daha bir önemli kılmıştır. Sabahlara kadar duaların okunduğu, tövbelerin edildiği bir aydır. Muharrem ayı ile ilgili Kuranı Kerimde birçok ayet vardır.

 2017 muharrem ayı 21 Eylül ve 20 Ekim arasıdır. Aşure günü ise 30 Eylül 2017. Aşure gününde insanlar yılda bir defa olmak üzere aşure tatlısı yapıp kolu komşuya, akrabalara, yoldan geçen insanlara dağıtırlar. Aşure gününde ilk akla gelen ibadetlerden birisi oruç tutmaktır. Ancak aşure zamanında oruç tutmak farz değildir. İsteyen kişi tutabilir. Sizde bu konular hakkında bilgi sahip olmak istiyorsanız http:// nezaman.com.tr adresinden bilgi edinebilirsiniz. Muharrem ayında yapılması gereken ibadetler, okunması gereken dualar vb. gibi birçok konu hakkında internet sitesinden bilgi edinebilirsiniz. Genel olarak birçok konu hakkında bilgi veren internet sitesinde istediğiniz her şeyi bulabilirsiniz.


0 oy
17 Nisan 2017 misafir cevapladıİlk Ayın Nurları

Türkiye genel olarak Müslümanların yaşadığı bir ülkedir. Bu nedenle dini günlere ayrıca önem verilmektedir. Bunlar kandiller, bayramlar ve bazı kıymetli aylardır. Hicri takvime göre toplam 12 tane ay vardır. Bunlardan bir tanesi de muharrem ayıdır. Muharrem ayı, tarih boyunca insanlık için dönüm noktası sayılabilecek önemli olayların yer aldığı bir aydır. Her yıl tarihi değişmektedir bu ayların miladi takvime göre. Fakat bu yıl 2 Ekim Pazar günü olacak ve 31 Ekim Pazartesi günü sona erecektir. Muharrem ayının İslam tarihinde önemli bir yeri vardır. Bu ayın onuncu gününe "aşure günü" denilmektedir. Muharrem ayının İslam için önemli olmasının sebebi Hicri Takvim'e göre yılın ilk ayıdır. Günümüzde yabancılardan özenilerek kutlanılan 1 Ocak günü yılbaşı olarak kabul edilmesine rağmen Müslümanların yılbaşı değildir bu nedenle hicri yılbaşı 1 Muharrem'dir ve yılın ilk günüdür. Bu ay yılın ilk ayı olması nedeniyle önemli olmasının yanı sıra yapılması gereken özel ibadetler vardır.

Muharrem Ayında Yapılması Gereken İbadetler

İbadetler elbette ki her zaman yapılmalıdır. Fakat bazı aylara özgü ibadetler de söz konusudur. Bunların yanı sıra bu özel günlerde daha önceden de ve hatta her gün yapılması gereken ibadetleri daha bir uhuvvetle ve fazla yapmak gerekmektedir. Muharrem ayında yapılması gereken ibadetler şunlardır:

 • Muharrem ayı ve Aşure Günü oruç tutmak sünnettir. Olabildiğince bu ayı oruçlu geçirebilmek gerekir.
 • Sıla-i rahim yapılmalıdır.
 • Çok selam vermeli.
 • Çoluk çocuğu sevindirmeli.
 • Muharrem ayının ilk gecesi Tespih Namazı kılınır.

Bu ibadetler elbette ki sadece bu aylara özgü ibadetler değildir. Fakat bu aylarda yapılması daha faziletli ve belki de daha sevaptır. Bunların yanı sıra bu ibadetlerin özel olarak yapılması yeni bir yıla girişi kutlamak, onu en hayırlı şekilde geçirmeye çabalamaktır.

Bu ayları takip edebileceğimiz birçok kaynaklar vardır. Her yıl tarihleri kısmen de olsa değiştiği için takip etmek gereklidir. Bunu internetten yapabileceğimiz gibi takvimlerden ya da kitaplardan da yapabiliriz. Bu bilgilere ve kategorileştirilmiş  olarak başka bilgilere de ulaşmak https://www.nezaman.com.tr adresinden mümkündür. Merak ettiğiniz her tarihi sorabilir ve cevabı verildiğinde mail yoluyla bilgi sahibi olabilirsiniz. Bu sayede her tarihe ulaşabilirsiniz.


0 oy
17 Nisan 2017 misafir cevapladıHicri Takvimin Doğuşu
 
 
Arap dünyası İslam dini Hz. Muhammed aracılığı ile gönderilene kadarki geçirilen sürede toplumsal anlamda bir çok konuda eksik olarak hayatlarını devam ettiriyordu. Yapılan Araştırmalar ve incelemelere göre tarihte de bu dönemlere cahiliye dönemi adı veriliyor. İslamiyet’in indirildiği ve devam eden kısa süre için bu coğrafyada göze çarpan eksikliklerden biri de takvim kullanılmamasıydı. Peygamberlerin ölümü ile başlayan 4 halife zamanında Hz. Ömer döneminde eksikliği ticaret yapan iki adamın senette tarih konusunda anlaşmazlığa düşer. Hz. Ömer’e konuyu danıştıklarında tam anlamda hissedilen ve gerekli olduğu Hz. Ömer tarafından dile getirilen takvim kavramı, kısa sürede bilginler toplanarak masaya yatırıldı. Hicri Takvimin başlangıcı konusunda ortaya Hz. Muhammed'in öldüğü gün ve Hz. Muhammed'e peygamberlik vazifesinin verildiği günün olması gibi çeşitli fikirlerin atılması ile görüş ayrılığına düşüldü. Bu sırada Hz. Ali tarafından sunulan bir öneri olan Hicret tarihinin başlangıç günü olarak belirlenmesi, herkes tarafından kabul gördü. Hicret Başlangıcı her ne kadar Rebiüevvel ayından gerçekleşse de Araplar tarafından genel olarak bilinen Muharrem ismi iki aylık fark gözetmeksizin hicri yılın başlangıcı olarak kabul edildi. 1 Muharrem 622 tarihi Hicri Takvimin başlangıcı oldu. 
 
Muharrem Ayı Önemi 


Muharrem ayının hicri takvimin ilk ayı olarak nitelendirilmesi ile yeni yılın başlandığı ay olarak insanlar tarafından önemsenmeye başladı. Bu ayın asıl önemi ise içinde geçen önemli bir gün olan aşure günü sebebi ile herkes tarafından biliniyor. İnsanlar tarafından bereket ayı olarak nitelendirilen Muharrem ayının bu ismi, aşure günü dolayısıyla verilen bir övgü. Hz. Musa'nın, kendisi ve ümmetinin Allah tarafından kurtarılması ile oruç tutarak şükürlerini sunduğu gün olan aşure gününü, duruma kayıtsız kalmayan Hz. Muhammed'in de düzenli olarak oruç tutarak geçirmesi ile Peygamberlerin oruç tuttukları gün olarak kayıtlara geçiriliyor. Hz. Muhammed'in bu olayı ümmetine anlatması ve onlara önermesi ile herkesin gözünde bu gün geçirilen 1 yılın kefareti olarak kabul görüyor. Son derece önemli olan Aşure günü Muharrem ayının bolluk ve bereket içinde geçen bir ay kabul görmesini sağlamada ortaya Kuranda da yazılanlar koyulan kanıtlarla sağlamlaştırılıyor. Muharrem ayı hakkında ve daha fazlasını öğrenmek, istediğiniz soruyu yöneltmek veya sorunuzun cevabını aramak için kısa zamanda vazgeçilmeziniz olacak www.nezaman.com.tr/sizin bilgi açlığınızı doyurmayı amaç edinerek kurulmuş ve hizmet vermeye devam ediyor. Aradığınız her şeyi kolayca ve hızlı bir şekilde bulmak sizin elinizde. 


0 oy
17 Nisan 2017 misafir cevapladıAşure Ayı Olarak Bilinen Muharrem Ayı

Ramazan ayından sonra en faziletli oruç muharrem ayında tutulmaktadır. Muharrem ayı içerisinde yer alan hicri yılbaşı ve aşure de bu ayda yapılmaktadır. Bu durumlar göz önüne alınırsa muharrem ayı hicri takvimin ilk ayıdır. Yeni başlangıçlar anlamına gelen yeni bir yıl yeni umutlar anlamında kullanılır. İslam dini için önemli bir yere sahip olan hicri takvim herkes tarafından bilinmelidir. İslam dinin mübarek günlerinden biri olan muharrem ayı tutulan oruç ramazan ayından sonra tutulan fazilet orucu anlamına gelmektedir. bazı hadislerde yer alan muharrem ayı için hadislerde şu şekilde bahsedilmektedir;

 • Ramazan ayından sonra tutulan oruçların en faziletlisi, Muharrem ayında tutulan oruçtur. Farzlardan sonra en faziletli namazda gece namazıdır. ( Hadis-i şerif-Et-Tergib vet- Terhib)
 • Her kim arefe günü oruç tutar ise bu oruç o kişinin, iki senelik günahlarına kefaret olur ve kim de, muharrem ayında bir gün oruç tutar ise her bir günü için otuz gün sevap yazılır. (Hadis-i şerif-Taberani)

Gibi muharrem ayı için söyleniş hadisler mevcuttur. Kuranı-ı kerimde kıymet verilen 4 haram aydan biridir.

Aşure Günü

Muharrem ayının içerisinde bulunan aşure günün bu ayın en kıymetli günüdür. Aşure gününde her evde aşure pişer ve bu pişen aşureler konu komşuya dağıtılır her evde o gece aşure yenilir.  Komşulara aşure dağıtılmazsa o aşure gününün pek bir anlamı kalmaz. Muharrem ayının 10. Günü yanı aşure gününde yapılması gereken şeylerden bir kaçı ise; en az 10 mü ‘mine salan verilmesi, hasta ziyareti yapılır, gusül alınır, 313 defa la ilahe illa ente subhaneke inni küntü minezzalimin denilmesi, bol bol istiğraf çekilmesi gerekmektedir. Aşure günü oruç tutulması 40 yıllık günahlarına kefaret olur buyrulmuştur.

Aşure günü evinizde aşure kokusunun bulunması ve aşure kaynaması bolluk ve bereket getirir her türlü belayı ve kıtlığı evden kovan aşure günü evinize bolluk ve bereket getirmesi için ve günahlarınızdan arınmak feraha ermek için sizde bu mübarek günü değerlendirmeniz sizleri ferahlatacak ve sizlere daha huzur dolu bir hayat yaşatacaktır. Mübarek günleri atlamadan sizlerde maneviyatınızı güçlendirebilir ve dini konular hakkında bilgi almak için https://www.nezaman.com.tr sitesini ziyaret edebilirsiniz.


İlgili sorular

0 oy
1 cevap 104 gösterim

Dini bayramlarım için belli sabit bir gün yok. Daha doğrusu farklı takvimler olduğu için değişiyor sürekli. 2017 için Muharrem ayı ne zaman başlıyor?

17 Aralık 2016 Halil Zengin sordu
0 oy
0 cevap 97 gösterim

Müslümanlar tarafından üç aylar olarak bilinen ve en önem verdiği aylardan olan üç ayların ikincisi olan ... olan Mübarek Şaban Ayı 29 gün sürecek.

23 Ocak 2017 Dini Günler kategorisinde misafir sordu
+1 oy
5 cevap 861 gösterim

Üç ayların sonuncusu olan Ramazan ayının ibadetlerle ve oruç tutularak bitmesi ile birlikte Ramazan ... yılında ise 24 Mayıs Pazar günü başlayacak.

17 Nisan 2017 Dini Günler kategorisinde misafir sordu
0 oy
5 cevap 651 gösterim

Ramazan ayı, üç ayların sonuncusu olan mübarek aylardandır. Üç mübarek aylardan Recep ve Şaban ... yılında ise 23 Nisan Perşembe günü başlayacak.

17 Nisan 2017 Dini Günler kategorisinde misafir sordu
0 oy
5 cevap 348 gösterim

Miraç Kandili gecesi, tüm alemlere rahmet olarak gönderilen Allah'ın resulü ve elçisi olan Peygamber ... ? 2020 yılında ise 20 Mart Cuma günü

17 Nisan 2017 Dini Günler kategorisinde misafir sordu
Aradığınız soruya cevap bulduysanız lütfen beğenerek bize destek olunuz!
...