Ramazan 2017 ne zaman başlıyor ?

0 oy
651 gösterim
17 Nisan 2017 Dini Günler kategorisinde misafir sordu

Ramazan ayı
, üç ayların sonuncusu olan mübarek aylardandır. Üç mübarek aylardan Recep ve Şaban aylarından sonra Ramazan ayı on bir ayın sultanı olarak bilinen tüm Müslümanların heyecanla ve özlemle beklediği mübarek bir ayıdır.  Bu mübarek ayda kutsal kitabımız olan Kur’an-ı Kerim indirilmiştir. Ramazan ayını özel ve mübarek kılan nedenlerin başında bin aydan daha hayırlı olan Kadir Gecesi’ni içinde taşıması gelmektedir. Müslümanlar bu ayda oruç tutarak, nefsine sahip çıkarak, hayır işleyerek, ibadet ederek maddi ve manevi duyguları en üst seviyede yaşarlar. Ramazan 2017 ne zaman başlayacak ? Ramazan 26 Mayıs 2017 tarihinde başlayacak olup 24 Haziran Cumartesi günü sona erecek.

Ramazan 2018 ne zaman ? 

2018 yılında ise 15 Mayıs Salı günü

Ramazan 2019 Ne Zaman ?

2019 yılında ise 5 Mayıs Pazar günü 

Ramazan 2020 Ne Zaman ?

2020 yılında ise 23 Nisan Perşembe günü başlayacak.


5 Cevap

0 oy
17 Nisan 2017 misafir cevapladıTüm Ayların Sultanı Ramazan
 
 
İslam aleminde Kuran-ı Kerimin indirilmeye başladığı ve en hayırlı ay olarak, büyük önem gösterilen ve Oruç Ayı olarak da bilinen Hicri Takvim'in 9. ayına Ramazan adı veriliyor. Tüm İslam dünyasında en renkli ve en ibadet dolu geçen Ramazan ayı, geçirilen otuz gün boyunca kişileri dini anlamda son derece mutlu olmalarını sağlıyor. Yapılan ibadetler ile kazanılan sevaplar ve insanları birleştirici özellikle ile bu ay her anlamda Müslümanlar tarafından dolu dolu geçiriliyor ve büyük özlemle bekleniyor. İslam’ın beş şartından birisi olan oruç tutma ibadeti Ramazan ayında Allah tarafında herkes farz kılınarak bu önemli ayda insanların birbirlerini anlamaları ve çevrelerindekiler ile empati kura bilmeleri başarılı bir şekilde sağlanıyor. Yapılan ibadetler ve sevap kazandıracak aktivitelerin bitmediği ramazan ayı tüm İslam aleminde olduğu gibi ülkemizde de her anlamda dolu dolu yaşanan ve kişilerin kendilerini özel hissettikleri bir ay olarak dikkat çekiyor.  
 
Ramazan Ayı'nın Getirdikleri 
 
Ramazan ayı boyunca kişilerin yaptıkları birçok ibadet ile bereket dolu geçen ve herkesin manevi yönlerinin kabarmasını tetikleyen eşsiz bir süreç. Kişilerin yaptıklarına bakıldığında, ilk sırayı farz kılınan oruç tutma alıyor. Oruç tutmanın yanı sıra akşam ve yatsı namazı arasında kılınan teravih namazları, En değerli an olan Kadir gecesi, yardımlaşmanın en güzel örneklerinden olan iftar çadırları, kişilerin ölmüş yakınları veya adakları için verdikleri yemekli mevlütler, oruç tutamayanların durumu zor olanlara verdikleri zekat ve fitreler, hazırlanan bilgilendirici ve dinlendirici muhteşem televizyon programları, geçmişten günümüze kalan kültürlerden ramazan davulcuları ve iftar vakti atılan top atışları ve çok daha fazlası Ramazan ayının insanlara getirdikleri arasında yer alıyor. Kişilerin imsak ve iftar vakitleri arası tuttukları oruçları ile başlayıp beş vakit namaza ek olarak kıldıkları teravih namazları, programlar etkinlikler ve daha birçok şey eklendiğinde, günümüz yaşantısı şartlarında genelde stres ve gerginlikle geçen sıkıcı günler, insanların hayatlarında zamanın nasıl geçtiğini anlamadıkları küçük zaman dilimlerine dönüşüyor. Maddi, manevi her anlamda tüm insanlar, huzur buluyor ve yaşama sevincini bir araya gelerek pekiştiriyorlar. Sayılan bu özellikleri ile Ramazan insanların en sevdikleri ve her sene görmeyi diledikleri bir ay olarak hayatlarında ki yerini alıyor. Tüm bu ve daha fazla bilgi için https://www.nezaman.com.tr sitesini inceleyerek paylaşılan bilgileri büyük bir keyifle takip edebilirsiniz.


0 oy
17 Nisan 2017 misafir cevapladıRamazan Ayının Önemi

Müslümanların 3 aylar diye nitelendirdiği aylar vardır. Bu aylar Recep, Şaban ve Ramazandır. Ramazan ayında 30 gün boyunca oruç tutulur. Ramazan ayının en önemli özelliği Kuranı Kerim bu ayda inmiş olmasıdır. İnsanları kurtuluşa erdiren, doğruyla yanlışı ayırt etmemizi sağlayan, öldüğümüzde kitabın ne diye sorulacak olan kitap indirildi. En son Peygamber olan Hz. Muhammed Mustafa (sav) Efendimize. Kuranı Kerim Kadir Gecesinde indirilmeye başlamıştır. Kadir gecesi Ramazan ayının 27. Gecesi olarak bilinse de son 1 hafta içinde bir gün olarak tahmin edilir. İnsanlar nefislerine yenik düşmemek için Ramazan ayı boyunca çok fazla çaba sarf ederler. Oruç tutmak sadece aç kalmak değildir.

Oruç tutmak aynı zamanda elini, dilini, gözünü harama kapatmaktır. Ramazan ayında insanlar oruç tutabilmek için sahura kalkarlar. Sahur zamanı insanları uyandırmak için görevli ramazan ayı boyunca sokaklarda davul çalan insanlar dolaşırlar. İnsanları uykularından uyandırırlar. İmsak vakti olmadan yemek yerler ezan okunmaya başladığı anda yemek yemeyi keserler ve akşam ezanına kadar yemek yenmez. Fırınlarda iftarlara özel pideler yapılır. Fırınlarda iftara yakın zaman sıralar oluşur. Herkes evine sıcak pide götürme çabası içerisindedir. İnsanlar birbirlerini iftara davet ederler. En güzel yemeklerini yaparlar. İftar edildikten sonra imsakiye adı verilen ezan saatlerini gösteren takvim gibi olan kağıttan bir gün daha silinir. Bayrama bir gün daha yaklaşılmış olunur. Bayram öncesi bayram temizliği yapılır. Camlar kapılar silinir. Tatlılar börekler açılır.

Ramazan insana huzur verir. Bedene sıhhat verir. Allah'ın rahmet ve mağfiret kapıları sonuna kadar açılır. Bol bol tövbe etmek ve dua etmek gerekir. Kuranı Kerim okunup hatim edilmelidir. Allah’ın bütün kapıları o ay boyunca açıktır. Ramazan ayı sonunda Ramazan Bayramı vardır. Diğer adıyla şeker bayramı. Çocuklar bayram namazından sonra şeker toplamak için kapı kapı dolaşırlar. Küçükler büyüklerin elini öper, büyükler küçüklere şeker ve harçlık verirler. Bayramlar mutluluktur. Küsler barışır, büyükler ziyaret edilir, en güzel kıyafetler giyilir, en güzel yemekler hazırlanır, herkes birbiriyle bayramlaşır. Bayramlar çok güzel ve özeldir.  Ramazan ayı ile ilgili geniş bilgi almak isterseniz www.nezaman.com.tr adresinin sunduğu hizmetlerden yararlanabilirsiniz.


0 oy
17 Nisan 2017 misafir cevapladıRamazan Ayı Hakkında Bilgi

 11 ayın sultanı olarak bilinen ve bir ay boyunca oruca niyet edilen Ramazan Ayı, 2017 yılında 27 Mayıs Cumartesi günü başlıyor. Ramazan Ayı, her yıl 10 gün daha öne gelerek tüm mevsimlerde yaşanan bir aydır. Ramazan ayının başlı başına, İslam dininde önemli bir yeri ve özelliği vardır. İçerisinde Kadir Gecesi bulunan ve vaktinin tam ne zaman olduğu belli olmayan bu mübarek geceye sahiptir. Müslümanların farz olan orucu tutabilmek, günahlarından affolunmak için dua edebilmek ve diğer tüm ibadetlere daha fazla önem verebilmek için fırsatlara sahip olunan bir aydır. Ramazan ayı diğer aylara oranla sultan ayı olarak bilinir ve tamamen kendine özel ibadetleri kapsamaktadır.     

Ramazan ayında yapılan ibadetler diğer aylarda ve zamanlarda yapılan ibadetlere oranla kat ve kat daha fazla sevaba sahiptir. İslam’ın son peygamberine indirilen kitabımız Kur’an-ı Kerim’de, bu ayda indirilmeye başlanmıştır. Ramazan aylarında gece belli bir vakte kadar sahur yapılmaktadır. Sahurda bir bardak su içilse dahi mutlaka yapılması gerektiğini peygamberimiz hadislerinde bildirmiştir. Aynı zamanda ramazan ayının kendine özel bir takım hususları mevcuttur.

  • Ramazan ayında kutsal kitabın hatmi mutlaka yapılır ve camilerde ya da evlerde okunan mukabelelere katılınır.
  • Ramazan aylarında yatsı namazından sonra yalnızca bu aya özel teravih namazı kılınır ve bu namaz 20 rekattır.
  • Ramazan aylarında aynı zamanda kuran kursları da açılarak Müslümanların kendilerini daha fazla geliştirmelerine olanak sağlanmaktadır.

Ramazan Ayını En Güzel Şekilde Nasıl Değerlendirmek Gerekmektedir?       

Ramazan ayı, tüm Müslümanlara farz olan oruçları tutmak için oldukça önemli bir aydır. Ramazan orucunu tutarak ölen kimselerin cennete gideceği de hadisi şerifler ile bildirilmektedir. Bu ay tamamen oruç tutma amaçlı gelen bir aydır ve Müslümanlar nefislerini oruç tutarak terbiye etmektedirler. Oruç tutmanın sevabı oldukça fazladır ve Ramazan ayında oruç tutanların Cennette özel bir kapıdan gireceği de bildirilmektedir. Bu ayda kılınan teravih namazları da sünnettir ve daha önce kılınmayan namazların nafile olarak yerini tutabilmektedir. Daha geniş kapsamlı bilgiler ve önemli detaylar www.nezaman.com.tr adresinde yer almaktadır.


0 oy
17 Nisan 2017 misafir cevapladı11 Ayın Sultanı Ramazan

Ramazan ayı 11 ayın sultanı olarak tabir edilir. Bu sene ramazan ayı 27 Mayıs itibariyle başlayıp 24 Haziran itibariyle de son bulacaktır. Ramazan ayının dinimizce büyük önemi vardır. Çünkü kitabımız Kur'an-ı Kerim bu ayda indirilmeye başlanmıştır. Kur'an Kerim de bin aydan daha hayırlı olduğu belirtilen Kadir gecesi de ramazan ayı içerisinde kutlanır. Ayrıca bu ay içerisinde İslam’ın beş şartından biri olan oruç tutulur. Müslümanlar için en kutsal aydır. Dini inançlar her insanın iç dünyasında yaşanır. Yaşanması gereken yardımlaşma ve dayanışma, kardeşlik, birlik beraberlik duygularıdır. Ramazan ayında Kur'an-ı Kerim'in indirilmesi insanlara doğru ve eğriyi ayırt etmeyi bilmesinin gerekliliğidir. Peygamberimiz ''Ramazan ayı ile ilgili olarak inanarak ve yalnızca Allahtan bekleyerek orucunu tutarsa geçmiş günahları bağışlanır'' buyurmuştur.

Ramazan sabır ayıdır. Yardımlaşma ayıdır. Bereket ayıdır. Merhamet ve şefkat ayıdır. Ramazan ayı içerisinde oruç tutulması ile birlikte insan nefsi terbiye aşamasında olur, aflara maruz kalır, mükâfatlar artar.

Ramazan Da Kur'an'ı Kerim'in Yeri

Ramazan ayının değerli olmasından en önemli neden kutsal kitabımız olan Kur'an bu ayda indirilmiş olmasıdır. Kur'an insan için insan değerleri için önem taşır. Allah'ın kullarını bildirdiği öğüt ve yolları göstermek amacındadır. Müslümanlar Ramazan ayı içerisinde Kur'an-ı Kerim okumaya her zamankinden daha çok dikkat ederler. Her gün 20 sayfa okumak ramazan ayı sonunda bitirilmesi demektir

Ramazan ayında oruç ve ibadetini birlikte yapan Müslüman, iyi bir kul ve herşeyden önce örnek bir insan olma fırsatını elde eder, hisseder ve yaşar. İçindeki beliren güzellikler ve iyiliklerle bezeli düşüncelerini algılar.Yaşamında bir huzur dalgası oluşur.

  • Ramazan ayında elden geldiği kadar ibadet yapılmalıdır.
  • Ramazan da iftarı erken yapmak sahuru geç yapmak sünnettir.
  • Hurma ile iftar etmek sünnettir.
  • Ramazan ayı içerisinde teravih kılmak sünnettir.

Ramazan ayı İslamiyet’te oruç tutma ayıdır. Oruç tutulması bu ay için farzdır. Ramazan ayı oruç, ibadet ve sabır ayıdır. Ramazan ayının değerli kılınmasındaki en büyük durumsa Kur'an-ı Kerim'in indirilmiş olmasıdır. Müslümanlar Ramazan ayında kitaplarına daha fazla özen gösterip okumaya gayret ederler. Kadir Gecesi de Ramazan ayı içerisinde bulunduğundan önemi kat be kat artar. Zira Kadir Gecesi hayırlı bir gecedir. Kim inanarak sevabını yaparsa geçmiş günahları bağışlanır. Ramazan ayında içtenlikle yapılan dua Allah katında değerlidir. https://www.nezaman.com.tr adresinden gerekli bilgileri alınabilir.
0 oy
17 Nisan 2017 misafir cevapladı11 Ayın Sultanı Ya Şehri  Ramazan

Her yıl 10 gün ileriye gelen ramazan ayı İslamin beş şartından biridir. İslam dinin kitabi olan Kuran’ı Kerim ramazan ayında indirilmeye başlanmıştır. Bin aydan daha hayırlı ve kadir gecesi diye tabir edilen mübarek gün yerden ve gökten rahmet yağdığı ve bin aydan daha hayırlı olan bu gece ramazan ayının içerisinde yer almaktadır. Bakara suresinin 187. Ayetin de belirtildiği gibi Kuran-ı Kerim bu ayda inmeye başlanmıştır. Ramazan ayı sahur ve iftardan oluşmaktadır sahur denilen şey ise sabah ezanı okunmadan yanı imsak saati gelmeden yapılan yemek yeme işlemidir iftar ise gün boyunca hiçbir şey yemeden ağzınıza bir şey sürmeden iftar saatine kadar beklemek ve bu arada gecen zamanın ibadetle güzel düşüncelerle güzelleştirmek gerekmektedir. İftar saati ise akşam ezanından sonra acılan oruca denmektedir. Ramazanda kurulan iftar sofraları kalabalık olanı makbuldür yapılan yemekler paylaşılmalı ve kalabalık sofraların keyifli sohbetlerin ve iftardan sonra gelen teravinin anlamını ve yüceliğini öğrenilmeli ve ramazan ayında uygulanmalıdır.

Oruç Nedir? Neden Tutulur?

Oruç İslam dinin şartlarından biridir. Bolluğun bereketin bol olduğu bu ay 11 ayın sultanı olarak tabir edilmektedir. 11 ayda bir gelen bu mübarek ya 2017 yılın mayıs ayının 27sinde başlayacak ve bir ay sürmektedir.  Evinde yiyecek olmayan kişilerin sokakta yaşayarak aç olan insanları anlamayı kolaylaştıran ve bu ayın bereketinden bolluğundan yararlanılarak ve bu ayın sonunda verilecek olan zekât ile birçok fakir ve evsiz yurtsuz olan kişileri anlamamızı hedeflenmektedir.

Her ayda yapılması gereken fakat ramazan ayından daha fazla dikkat edilmesi gereken bir hususta ziyan edilmemeli ziyan edileceği yerde az ve öz yapılmalıdır. Hatta paylaşılmalı ve birliğin beraberliğin içinde huzurlu mutlu bir ramazan sürdürülmelidir. 27 Mayıs 2017 tarihinde başlayan  ramazan ayı ardından ramazan bayramı kutlanmaktadır. Çocuklarını deyimiyle adı şeker bayramı olan bu bayram 24 Haziran cumartesi günü başlamalı ve toplamda 3 gün sürmektedir. Sizlerde ramazan ayı hakkında detaylı bilgi almak için https://www.nezaman.com.tr/ adresini ziyaret ederek öğrenebilirsiniz.


İlgili sorular

0 oy
0 cevap 192 gösterim

On Bir Ayın Sultanı Ramazan bu yıl 27 Mayıs 2017 tarihinde başladı. Her yıl merakla beklenen ... Şubat ayına denk gelerek kış ayında oruç tutulacak.

3 Haziran 2017 Genel kategorisinde misafir sordu
+1 oy
5 cevap 861 gösterim

Üç ayların sonuncusu olan Ramazan ayının ibadetlerle ve oruç tutularak bitmesi ile birlikte Ramazan ... yılında ise 24 Mayıs Pazar günü başlayacak.

17 Nisan 2017 Dini Günler kategorisinde misafir sordu
0 oy
0 cevap 334 gösterim

Türkçede Ramazan Bayramı'ndan bir gün öncesi için de arefe sözcüğü kullanılmaktadır, Kurban ... Bayramı Arefe günü 24 Haziran 2017 tarihindedir.

26 Mart 2017 Dini Günler kategorisinde misafir sordu
0 oy
0 cevap 169 gösterim

Mübarek Ramazan Ayı'nı oruç tutarak, teravih namazlarını kılarak, mukabeleler okuyarak, ibadet ... başlayacak olup 27 Haziran günü sona erecektir.

14 Mart 2017 Dini Günler kategorisinde misafir sordu
0 oy
0 cevap 291 gösterim

Ramazan ayı, mübarek üç ayların sonuncusu olan aydır. Recep ve Şaban aylarını takiben Ramazan ayı ... ? Ramazan 26 Mayıs Cuma tarihinde başlayacak.

14 Mart 2017 Dini Günler kategorisinde misafir sordu
Aradığınız soruya cevap bulduysanız lütfen beğenerek bize destek olunuz!
...