Ramazan Bayramı 2017 ne zaman ?

+1 oy
861 gösterim
17 Nisan 2017 Dini Günler kategorisinde misafir sordu

Üç ayların sonuncusu olan Ramazan ayının ibadetlerle ve oruç tutularak bitmesi ile birlikte Ramazan Bayramını tüm İslam âlemi coşkuyla karşılar. Ramazan ayıyla birlikte müminler nefislerini terbiye edip, günahlardan uzak dururlar ve Allah’a olan bağlılıklarını daha da kuvvetlendirirler. Ramazan Bayramı ile birlikte tüm bu manevi duygularla yapılan ibadetleri unutmayıp yardıma muhtaç insanları, hastaları, yaşlıları, aile büyüklerini ziyaret etmeli, küsler barışmalı ve kırılan kalpler onarılmalıdır. Tüm Müslümanlar Ramazan Bayramını kardeş gibi dost gibi yaşamalı, hal hatır sorarak, ibadet etmeye devam ederek en güzel şekilde bu bayramı karşılayıp kutlamalıdır. Ramazan Bayramı 2017 ne zaman ? Ramazan Bayramı 25 Haziran Pazar günü başlayacak olup 27 Haziran Salı günü sonra erecek.

Ramazan Bayramı 2018 ne zaman ? 

2018 yılında ise 15 Haziran Cuma günü

Ramazan Bayramı 2019 Ne Zaman ?

2019 yılında ise 5 Haziran Çarşamba günü 

Ramazan Bayramı 2020 Ne Zaman ?

2020 yılında ise 24 Mayıs Pazar günü başlayacak.

 


5 Cevap

+1 oy
17 Nisan 2017 misafir cevapladıRamazan Bayramı
 
 
Bütün Müslümanların iple çektikleri neşeli ve huzurlu günler olan bayramlar, kişilerin üzerinde titizlikle durdukları ve bir sene deha kutlaya bilmenin gururunu yaşadıkları önemli anlar olarak herkesin hayatında yerini alıyor. İnsanlar tarafından İlk günü itibari ile bayram namazı kılınması ile başlanan bayramlar, bireylerin akrabalarına, dostlarına ve mezarlıklara giderek ölmüşlere yaptıkları ziyaretleri ile bir arada kutlanılmaya devam ediyor. İnsanların bir araya gelmelerini sağlayan bayramlar bu anlamda kişiler için mutluluk kaynağına dönüşüyor. Ziyaretlerde verilen tatlı ve yiyecek ikramları ile kişiler sevdikleri ile doya doya kaynaşmanın fırsatını, tüm İslam ülkelerinde bayramların resmi tatil ilan edilmesi ile birlikte yakalıyorlar. Bayram günlerinde sadece insanların kaynaşmaları değil dini gerekliliklerini yerine getirdikleri yaptıkları duaları ve ibadetleri ile ortaya koyuluyor.  İslam dininde  Kurban ve Ramazan bayramı olarak  2 adet bayram kutlanıyor. İslam’ın en mübarek ayı ve oruç ayı olarak bilinen Ramazan ayının bitişi ile başlayan Ramazan Bayramı birçok yönü ile insanların hayatlarında büyük yer tutuyor. Oruç ayının bitmiş olması ile insanların birbirlerini daha iyi anladıkları anda başlaması sebebi ile Ramazan Bayramı kişilerin birbirlerine olan saygılarını ve sevgilerini en net şekilde gösterebildikleri bir bayram olma özelliği taşıyor. 

Ramazan Bayramı Özellikleri 

Hicri Takvime göre Ramazan bayramı tam olarak Şevval ayının ilk üç günü kutlanıyor. Ayrıca Hicri ve Miladi takvimlerin gün farkı sebebi ile miladı takvime göre ramazan bayramının süresi her yıl ortalama 10 gün kaydırılıyor ve bu düzende kutlanmaya devam ediliyor. Halk tarafından Ramazan bayramı sadece bu isimle adlandırılmıyor ve Şeker Bayramı olarak da kişiler tarafından ifade edilebiliyor. Osmanlı döneminde Ramazan ayında oruç tutamayanların Ramazan Bayramında verdikleri fitrelerine dikkat çekilerek Iyd-ı Fıtır ismi kullanılıyordu. Bayram ve fitre kelimelerinden türeyen bu isim diğer anlamı olan şükür bayramı olarak kişilerin hayatların yerini alıyordu. Zamanla ortaya çıkan dil kaymaları ile şükür kelimesinin şekere dönüşmesi ile Ramazan Bayramı ikinci ismine kavuşturuldu ve günümüzde de bu isim hala kullanılmaya devam ediyor. Sadece Ramazan Bayramı değil,  https://www.nezaman.com.tr/ sitesi zaman kavramı dendiğinde bilgi edinebilmek için aklınıza ilk gelen adres olmaya, bünyesinde barındığı yüzlerce konunun bilgileri ve disiplinli olarak gelişimini sürdürdüğü içerikleri ile bütün ekibi ile aday. Sizlerin öğrenme ihtiyacınızı gidermek amacı  ile kurulan bu sitede aradığınız her şeye ulaşmanız mümkün. Siz sorun bu adres cevaplasın. 


0 oy
17 Nisan 2017 misafir cevapladıŞeker Bayramı

Türkiye için önemli olan özel günler oldukça fazladır. Bunlar dini ve resmi olarak ikiye ayrılır. Fakat herkesin dört gözle beklediği bayramlar vardır. Çocukların heyecanla beklediği, yeni şeyler almak için can attıkları özel günler. Bunlardan bir tanesi halk dilinde şeker bayramı olarak adlandırdığı Ramazan Bayramı'dır. Bir diğeri ise Ramazan Bayramı'ndan iki ay sonra gerçekleşen Kurban Bayramı'dır. Bu özel günler herkesin çok önem verdiği, ülkemiz için güzel, insanları bir araya toplayan günlerdir.

Ramazan Bayramı

Hicri Takvime göre 12 ayın da ismi farklıdır. Türkiye Miladi Takvimi kullansa da Hicri Takvimi ile de özel günlerin hesaplanması yapılmaktadır. Bu aylardan bir tanesi de Ramazan ayıdır. Bu bir ay içinde oruç tutmak farzdır herhangi bir hastalık haricinde herkes oruç tutmalıdır. Hastalığı geçici ise oruç tutamayan insanlar da iyileştiklerinde kaza yapmalı iyileşmeme durumunda da fitre vermelidir. Ramazan ayı öyle bir aydır ki herkesin oruç tuttuğu, birbirlerinde oruç açtıkları, bu bir ay içinde akraba bağlarının belki de hiç olmadığı kadar sıkı sıkı olduğu bir aydır. Oruç tutmak zor bir şey gibi görünse  de Allah insanlara sabır vermektedir ve  Ramazan ayı içerisinde zaman hızlıca geçmektedir ve hemen bayram gelmektedir. Bu bir ayda herkesin oruç tutmasının sonucunda Allah Müslümanlara bayram hediye etmiştir. Ramazan Bayramı bu aydan sonra gelen bayramdır. İnsanlar bayram için birkaç gün boyunca hazırlık yaparlar, çocuklar için yeni kıyafetler alınır, misafirler için şekerler, çikolatalar alınır. Bu nedenle de Şeker Bayramı olarak da anılmaktadır bazı insanlar tarafından.

Bu özel günlerin takibi yapılan hicri takvim Türkiye'de resmi olarak kullanılmamaktadır. Sadece dini günlerin hesaplanması için kullanılmaktadır. İnsanlar da bu bilgilere yıl içindeki programlarını onlara göre ayarlamak amaçlı ya da bilgi sahibi olabilmek amacıyla takvimlerden ulaşabileceği gibi teknolojinin gelişmesi sebebiyle internetten de öğrenebilmektedir. Bunun için https://www.nezaman.com.tr adresi kullanılabilmektedir. Her türlü dini ve resmi özel günlere ya da tarihlere buradan ulaşılabilir. Kategorilere ayrılmış konularda bilgi sahibi olmak mümkündür. Merak ettiğiniz bilgiyi siteye sorabilirsiniz ve cevap verildiğinde mail yoluyla bilgi sahibi edilirsiniz.


0 oy
17 Nisan 2017 misafir cevapladıRamazan ve Ramazan Bayramı Hakkında

Ramazan kelimesinin anlamı günün çok sıcak olması, güneşin kum ve taşları ısıtması, yere çıplak ayak ile basınca yanması anlamına gelir. Ramazan ayı çok değerli bir aydır. Çünkü Kutsal kitabımız olan Kuran_ı Kerim bu ayda indirilmiştir. Yüce Allah insanları kurtuluş yoluna götüren ve doğruyu yanlıştan ayıran Kuran’ın indiği aydır. Kuran_ı Kerim kadir gecesinin 27, gecesi olarak bilinir. Kadir gecesi bin aydan daha hayırlı bir gündür. Ramazan ayında insanlar bir araya gelerek kuran okurlar. Ramazan ayı boyunca günlük bir cüz okuyarak Kuran_ Kerimi hatim yaparlar. Özellikle kadir gecesi günü bu hatim yaptıkları cüzlerin duasını yaparlar. İnsanlar evlerinde kendileri okuyup hatim ederler. Ramazan ayı bereket günü, insanların huzur bulduğu aydır.

Bu ay içerisinde ne kadar çok ibadet edilip, günah olacak şeylerden uzak olunursa o kadar çok sevap kazanılmış olunur. Kuran_ Kerim ayı olduğu için sürekli cüzler okunup sevap kazanılır. Oruç tutulur. Oruç tutamayan insanlarımızda vardır. Onlar da başka ibadetlere ağırlık vererek oruç sevabını kazanırlar. Oruç tutan insan tuttuğu orucun sevabını kazanmalıdır. Sadece ben orucum dememelidir. Oruç tutmak, kuranı hatim etmek ve namaz kılmak bunların üçü çok düzgün ve günahsız bir şekilde yapılırsa bin bir kat sevap kazanılmış olunur. Ramazan ayında kuran öğrenen ve öğreten kişi çok sevap kazanmış olur. Kuran_ı Kerimi öğrenmek şarttır. Ama biz insanlar nedense biraz soğuk davranırız.

Ramazan Ayının Güzellikleri

Akşam iftar hazırlığı sofralardaki çeşitli yemekler ve en önemlisi birlik beraberlik içinde sofraya oturulması. Kimsesizlere yardım etmek, çadır içerisinde iftar hazırlığı ve daha çok güzellikleri vardır.

 Ramazan ayı insanların içerisinde bir aydınlık ve ferahlık oluşturur. Herkes birbirine sıcak yaklaşır. İftar sonrası teravih namazı için camiler dolup taşar. İnsanların birbirleriyle yapmış oldukları o sıcak sohbetleri, yardımlaşma bunların hepsi ramazan ayının güzellikleri sayılmaktadır.

Günahların af edileceği bir aydır. Ramazan ayı denilince oruçlu günler akıllara gelir. 2017 yılı ramazan başlangıcı 26 Mayıs cuma günü bitişi ise 24 Haziran cumartesi günüdür. Daha detaylı bilgiler için https://www.nezaman.com.tr adresinden bilgilere ulaşabilirsiniz.


0 oy
17 Nisan 2017 misafir cevapladıBirlik Ve Beraberliğin Simgesi Ramazan Bayramı

Ramazan bayramı Arapçada “ Ayd-ül Fitr” anlamına gelmektedir. Diğer adı ise Şeker bayramı, Osmanlı döneminde “Iyd-Fıtır” dır. 11 ayın sultanı olan Ramazan ayının son günü arife olarak adlandırılır ve üç gün boyunca kutlanan dini bir bayramdır. Hicri takvime göre 10. ay olan, Şevval ayının ilk üç günüdür. Hicri takvim bir ay takvimi olduğu için, miladi takvim ile yıllar güneş temelli olarak kısalır. Bu yüzden her yıl Ramazan bayramı bir önceki seneden 11 – 12 gün daha erken kutlanır. İlk zamanlar Ramazan ayının yaza denk geldiği düşünülmekte, Ramazan kelimesi Arapça bir sözcük olup, ramad “ kuru sıcak” anlamındadır. Müslüman âleminde bu mübarek Ramazan ayında oruç tutularak, iftar sofralarıyla birlik ve beraberlik içinde olunur. Bu nedenle gelen Ramazan ayının sonunda bayram niteliğinde kutlanır.

Özlem İle Beklenen Ramazan Bayramı

Ramazan bayramının ilk günü sadece erkeklere mahsus camilerde bayram namazı kılınır. Evin erkekleri gelinceye kadar sofralar kurulur, küçükler büyüklerinin ellerini öperek bayramın gelişini kendi aralarında kutladıktan sonra eş, dost, akraba ziyaretleri ile bayramların bütünlük içinde olması sağlanır. En çok da çocukların sevinçleri yüzlerinden okunur. Bayram öncesi yapılan hazırlıklar, alışveriş telaşları sonucunda yapılan tatlı baklava gelen misafirlere ikram edilir. Dışarıda çocukların cıvıltısı, tanıdıkları ya da tanımadıkları komşularının kapılarını çalmaları, sıcak bir gülümseme ile bayramlaşmak, şeker topladıkları güzel bir karşılamadır, Ramazan Bayramı. Ayrıca Müslümanlar zekât görevini bu bayramda yerine getirir.

  • Ramazan ayı boyunca tutulması farz kılınan oruç tutamayacak durumdaki kişilerin fitre, olarak bilinen sadakalarını verirler.
  • Birlik ve beraberliği temsil ettiği için bayramlarda küskünler bir araya getirilip barış sağlanır ve sofralar neşelenir.
  • Fakir olan yakınlara, evsizlere hediyeler alınır, ihtiyaçları doğrultusunda yardım edilir.

Ramazan bayramında tatlı ikram edilmesi, Hz. Muhammed (s.a.s) Peygamberimizin Ramazan bayramında namazdan önce hurma yemesinden kaynaklandığı iddia ediliyor. Ramazan bayramı geçen sene temmuz ayının 5’ de başlayıp, 7’ de bitmiştir. 2017 detaylarını https://www.nezaman.com.tr/ adresine uğrayarak bilgi alabilirsiniz. Ramazan bayramı hatırlanmanın, sevgi ve saygının önemini, yardımlaşmayı anımsatır.


0 oy
17 Nisan 2017 misafir cevapladı

  

Müslümanın Sevinci; Ramazan Bayramı!

Ramazan-ı Şerif ayı, mübarek bir aydır. Müminler için, on iki ay içerisinde belki de en hayırlı aydır. Ramazan-ı Şerif ayından sonra da Ramazan bayramı gelir. Ramazan bayramının da Ramazan bayramı gecesinin de kıymeti bilinmelidir. Ramazan bayramı gecesi ne zamandır? Ramazan-ı Şerif ayının son günü ile Ramazan bayramının ilk günü arasındaki gece, bayram gecesidir. Bir Hadis-i Şerif’te şöyle buyrulmuştur: “Şu beş gecede yapılan dua geri çevrilmez. Regaib gecesi, Berat gecesi, Cuma gecesi, Ramazan ve Kurban bayramı gecesi.” Bu nedenle, bayram gecesini iyi değerlendirmek gerekir. Bu şekilde büyük saadete kavuşulacaktır.

Bayramlarda Hz. Muhammed (SAV)’in sünnetlerine uymak da büyük sevaptır. Bunları, sünnet olduğunu düşünerek yapmak gerekir. Bu sünnetlerden genel olarak bahsetmek gerekirse;

  • Erken kalkmak
  • Gusletmek, güzel koku sürünmek, yüzük takmak
  • Yeni ve temiz kıyafetler giymek
  • Bayram dolayısıyla mutlu olduğunu belli etmek
  • Fakirlere sadaka vermek, hediyeleşmek
  • Din kardeşlerini ziyarette bulunmak
  • Bayram namazından önce tatlı yemek ve teke riayet edecek şekilde hurma yemek.

 Ramazan Ayı Bitince Neden Bayram Yapıyoruz?

Ramazan ayı mübarek bir aydır. Müminlerin affedildiği, cehennem kapılarının kapatılıp cennet kapılarının açıldığı bir aydır. Dolayısıyla; Ramazan ayı bitti diye bayram yapılmaz. Günahlar affedildiği için, büyük sevaplar kazanıldığı için, güzel nimetler elde edildiği için bayram yapılır. Bu konuyla ilgili bir Hadis-i Şerif’te; Ramazan’da oruçlarını tutup namazlarını kılanlara Allah-u Teâlâ’nın rızasını ve mağfiretini vereceği bildirilmiştir. İşte bu nedenle Ramazan ayı bitince bayram edilir. Müminler arasına sevinç ve mutluluk havası gelir.

 Bayram Ziyaretleri

Ramazan bayramlarında, Salih olan akraba ve arkadaşları ziyaret etmek çok sevaptır. Bu ziyaret, Allah rızası için yapılırsa sevaba kavuşulur. Allah rızası için ziyaretin önemi şu Hadis-i Şerif’te görülmektedir: “Hiçbir kul yoktur ki, din kardeşini Allah için ziyaret etsin de, bir melek ‘Ne iyi ettin, Cennet sana helal olsun’ demesin. Allah-u Teâlâ da buyurur ki: ‘Kulum beni ziyarete geldi. Bana da onu ağırlamak düşer.’”

Sonuç olarak; Ramazan-ı Şerif ayının sonunda gelen Ramazan bayramının da Ramazan bayramı gecesinin de önemi büyüktür. Dolayısıyla bu mübarek zamanların kıymetini bilip, ona göre davranmak gerekir. Bu konuda ayrıntılı bilgi edinmek isterseniz; https://www.nezaman.com.tr/ adresinden faydalanabilirsiniz.


İlgili sorular

0 oy
0 cevap 224 gösterim

Her yıl 11 ayın sultanı olan Ramazan ayından sonra coşkuyla kutlanan Ramazan Bayramı ile ... beraber kimi özel kurumlarda hizmet vermemektedir.

25 Aralık 2016 Dini Günler kategorisinde misafir sordu
+1 oy
0 cevap 310 gösterim

Her yıl Müslümanlar tarafından geride bırakılan on bir aydan daha değerli olan On Bir Ayın Sultanı ... Bayramı 17 Haziran Pazar günü son bulacak.

17 Ocak 2017 Dini Günler kategorisinde misafir sordu
0 oy
0 cevap 207 gösterim

Ramazan Bayramı Ne Zaman Kutlanacak Ramazan Bayramı 24 Haziran 2017 de arefe şeklinde ... bayramlarda mümkün olduğunca yok edilmeye çalışılır.

19 Aralık 2016 ercan sordu
+1 oy
0 cevap 3,860 gösterim

Üç ayların sonuncusu olan Ramazan ayının ibadetlerle ve oruç tutularak bitmesi ile birlikte Ramazan ... yılında ise 24 Mayıs Pazar günü başlayacak.

17 Mayıs 2018 Dini Günler kategorisinde haydar sordu
0 oy
0 cevap 334 gösterim

Türkçede Ramazan Bayramı'ndan bir gün öncesi için de arefe sözcüğü kullanılmaktadır, Kurban ... Bayramı Arefe günü 24 Haziran 2017 tarihindedir.

26 Mart 2017 Dini Günler kategorisinde misafir sordu
Aradığınız soruya cevap bulduysanız lütfen beğenerek bize destek olunuz!
...