Rentek Manevrası ne zaman yapılır ?

0 oy
549 gösterim
21 Mayıs 2017 Sağlık kategorisinde misafir sordu

Rentek Manevrası : trafik kazası geçirmiş olan yaralıyı yaşamsal fonksiyonları ya da solunumu bulunmayan kazazedeleri kontrollü bir şekilde aracın dışına çıkarma tekniğidir. Bu tekniğin bilinçli bir şekilde yapılması ve bu konuda eğitimli kişilerce uygulanması son derece önemlidir. Normal kalbur üstü çıkarma şeklinden çok daha farklı ve bilimsel bir mantığı sahip olan Rentek Manevrasında amaç her şeyden önce kazazedenin zarar görmemesini sağlayarak araçtan çıkarmaktır. Bu manevra yapılışı gereği kazayı geçiren kişinin özellikle omuriliğine hiçbir şekilde zarar vermediğinden dolayı oldukça güvenilir bir şekilde uygulanmaktadır.

Rentek Manevrası ne zaman ve nasıl yapılır ?

Öncelikle bu manevra meydana gelen kazadan dolayı olası patlama ve bunun sonucunda çıkabilecek yangın tehlikesi gibi oldukça tehlikeli durumlarda uygulanmalıdır. Kazazedenin solunumu yoksa direkt olarak harekete geçilmeli ve uygun manevra teknikleri ile hasta araçtan bir şekilde uzaklaştırılmalıdır.

Kazada yaralanan kişi araçtan Rentek Manevrası ile nasıl çıkartılır ? Kaza farkedildiği an da ilk olarak yapılması gereken ambulans çağırmaktadır. Sonrasında ise kontak yapatılıp el freni çekilir. Ardından ilk yardım uygulayan kişi kazazedenin boyun bölgesini eli ile sararak sabitler ve yaralı kişinin bir eli emniyet kemerinin üstüne konularak diğer eli de kolunun altından geçirilerek çaprazlama şeklinde sıkıştırılır. Bu şekilde kollar sabitlendikten sonra tekniği uygulayan kişi, kazazedenin omzunun arkasından elini atarak kendisine uzak bileğini sıkıca tutup kafasıyla da yaralı sürücünün kafasını destekleyerek kazazedeyi araçtan dikkatli bir şekilde çıkartır.


Cevabınız

Adınız (isteğe bağlı):
Gizlilik: E-posta adresiniz yalnızca bu bildirimlerin gönderilmesi için kullanılacak.
Spam Koruması:
Gelecekte bu doğrulamadan kurtulmak için, lütfen giriş yapınız veya üye olunuz.

İlgili sorular

0 oy
0 cevap 284 gösterim

Koma : yaralı kişinin uzun bir süredir bilincinin yerinde olmaması durumudur. Yüksek yerden ... bir şekilde koma pozisyonuna hasta getirilmelidir.

21 Mayıs 2017 Sağlık kategorisinde misafir sordu
0 oy
0 cevap 86 gösterim

Stent nedir ? Stent kasık bölgesinde bulunan atardamardan kalbe ulaşarak daralmış olan damarın ... dakika - 2 saat arasında sürmektedir.

5 Temmuz 2017 Sağlık kategorisinde misafir sordu
0 oy
0 cevap 109 gösterim

Hepatit B nedir ? Hepatit'in A'dan E'ye kadar birçok çeşidi bulunmaktadır. Bunlardan ... doz şekilnde aşı uygulanarak tedavi süreci tamamlanmaktadır.

5 Temmuz 2017 Sağlık kategorisinde misafir sordu
0 oy
0 cevap 80 gösterim

İdrar testi nedir ? İdrar tahlili olarak da bilinen tıbbi test kişiden bir miktar idrar ... adet gecikmesi döneminde yapılmasına dikkat etmek gerekir.

5 Temmuz 2017 Sağlık kategorisinde misafir sordu
0 oy
0 cevap 152 gösterim

Verem nedir ? Tıp literatüründeki ismiyle Koch mikrobunun akciğere yerleşerek yol açtığı ... gibi yetişkinlere de bulaşabileceği unutulmamalıdır.

1 Temmuz 2017 Sağlık kategorisinde misafir sordu
Aradığınız soruya cevap bulduysanız lütfen beğenerek bize destek olunuz!
...