Koma pozisyonu ne zaman verilir ?

0 oy
284 gösterim
21 Mayıs 2017 Sağlık kategorisinde misafir sordu
Koma : yaralı kişinin uzun bir süredir bilincinin yerinde olmaması durumudur. Yüksek yerden düşme, kafa travması, uyuşturucu ve alkol kullanımı, zehirlenme, şiddetli darbe gibi durumlar komaya sebebiyet veren başlıca etkenlerdir. Kaza sonucunda yararlanan ve komaya giren kişinin solunumu yerinde olmasına rağmen bilinci yerinde olmadığından dolayı hiçbir şekilde dışarı tepki veremez. Hiçbir uyarana tepki veremediğinden dolayı koma anında tamamen istem dışı idrar ve dışkı kaçırma durumları komada görülebilir. Komanın yanında komaya giren kişiye verilen koma pozisyonu da bulunmaktadır. Bu pozisyona güvenli yan yatış pozisyonu da denilmektedir. Kazazedenin sağlığı için bu pozisyonun acilen alınması çok önemlidir.

Koma pozisyonu nasıl, ne zaman verilir ?

Yaralının komada olduğu tamamen anlaşıldıktan sonra öncelikle ambulansa haber verilmeli çevrenin güvenliği tamamen alındıktan sonra harekete geçirilmelidir. İlk olarak yaralı yavaşça sırt üstü çevrilmeli, yaralının nabzı kontrol edilmeli ve üstünde kravat ve bunun gibi boynunu sıkacak şeyler varsa gevşetilmelidir. Yaralı ne taraftan döndürülecekse o tarafa geçip diz çökülerek ilk yardımı uygulayan kişinin yakınındaki el yukarı doğru düz bir şekilde kaldırılır. Karşıda bulunan el ise çarpraz pozisyonda omuz altına gelecek yerleştirilir. Yine karşıdaki bacak 90 derecelik açıyla bükülür ve sonra omuzdan ve kalçadan tutularak kazazede yavaş, destekli bir şekilde yan çevrilir. Koma pozisyonu ne zaman verilmelidir ? Yaralının bilinci yerinde değil ve nefes alıyorsa uygun teknikler ile dikkatli bir şekilde koma pozisyonuna hasta getirilmelidir.


Cevabınız

Adınız (isteğe bağlı):
Gizlilik: E-posta adresiniz yalnızca bu bildirimlerin gönderilmesi için kullanılacak.
Spam Koruması:
Gelecekte bu doğrulamadan kurtulmak için, lütfen giriş yapınız veya üye olunuz.

İlgili sorular

0 oy
0 cevap 549 gösterim

Rentek Manevrası : trafik kazası geçirmiş olan yaralıyı yaşamsal fonksiyonları ya da solunumu ... kazazedeyi araçtan dikkatli bir şekilde çıkartır.

21 Mayıs 2017 Sağlık kategorisinde misafir sordu
0 oy
0 cevap 128 gösterim

Domatesin içinde neler bulunur ? C vitamini, protein ve çeşitli antioksidanlar yönünden ... bebeklere 1 yaşından sonra verilmeye başlanmalıdır.

29 Haziran 2017 Sağlık kategorisinde misafir sordu
0 oy
0 cevap 80 gösterim

Kemik ve zihin gelişimi açısından oldukça önemli olan süt ile birey bebeklikle birlikte ... sonra süt kaynatıldıktan sonra bebeğe içirilebilir.

14 Haziran 2017 Genel kategorisinde misafir sordu
0 oy
0 cevap 82 gösterim

Su, her canlı için şüphesiz en önemli kaynaktır. Hiçbir canlı susuz hayatını daim ettiremez. ... ek gıdalarla birlikte su da takviye edilebilir.

14 Haziran 2017 Genel kategorisinde misafir sordu
0 oy
0 cevap 98 gösterim

Eğitim dönemi boyunca öğrenciler yüksek notlar alarak karneleri ile birlikte teşekkür ya ... sonunda Okul Müdürü tarafından öğrenciye verilmektedir.

8 Haziran 2017 Genel kategorisinde misafir sordu
Aradığınız soruya cevap bulduysanız lütfen beğenerek bize destek olunuz!
...