Tetanoz aşısı ne zaman yapılır ?

0 oy
76 gösterim
8 Haziran 2017 Sağlık kategorisinde misafir sordu

Tetanoz paslı yüzeylerden geçen bir miktoptur. Paslı olan hemen her şeyden bu mikrop insan vücuduna nüfus edebilmekte acil müdahale edilmediği durumlarda ise mikrobu alan kişi hayatını kaybebilmektedir. Dünyada yapılan araştırmalardan çıkan sonuç  tetanoz bulaşan hastaların %20'sinin hayatını kaybettiği yönündedir. Ortaya çıkan bu vahim tablo tetanozun ne kadar tehlikeli olduğunu da gözler önüne sermektedir. Kişi, paslı bir yüzeye temas ettiyse ve bu yararlanma ile sonuçlandıysa istenmeyen olası durumların yaşanmaması için hastanın mutlaka en yakın sağlık kuruluşa başvurması ve doktor kontrolünde tedavisine acilen başlanması gerekmektedir. Tetanoz hızla ilerleyen bir tablo seyrettiğinden dolayı tedavinin, aşılamanın vakit kaybedilmeden yapılması hayati açıdan son derece önemlidir. Tetanoz aşısı ne zaman yapılmalıdır ? Aşı, vakadan itibaren 24 saat içerisinde mutlaka yapılmalıdır.


Cevabınız

Adınız (isteğe bağlı):
Gizlilik: E-posta adresiniz yalnızca bu bildirimlerin gönderilmesi için kullanılacak.
Spam Koruması:
Gelecekte bu doğrulamadan kurtulmak için, lütfen giriş yapınız veya üye olunuz.

İlgili sorular

0 oy
0 cevap 109 gösterim

Hepatit B nedir ? Hepatit'in A'dan E'ye kadar birçok çeşidi bulunmaktadır. Bunlardan ... doz şekilnde aşı uygulanarak tedavi süreci tamamlanmaktadır.

5 Temmuz 2017 Sağlık kategorisinde misafir sordu
0 oy
0 cevap 152 gösterim

Verem nedir ? Tıp literatüründeki ismiyle Koch mikrobunun akciğere yerleşerek yol açtığı ... gibi yetişkinlere de bulaşabileceği unutulmamalıdır.

1 Temmuz 2017 Sağlık kategorisinde misafir sordu
0 oy
0 cevap 55 gösterim

Su çiçeği : tıptaki ismi varicella zoster olan bir virüsün yol açtığı deride ... su çiçeği aşısının güvenle yapılabildiğini belirtmektedir.

7 Mayıs 2017 Sağlık kategorisinde misafir sordu
0 oy
0 cevap 36 gösterim

Kızamık: bebeklerde ve çocuklarda görülen kendini benek benek kırmızı noktalar ve ciltte ... 1 yaşını doldurduktan sonra yapılması gerekmektedir.

13 Nisan 2017 Sağlık kategorisinde misafir sordu
0 oy
0 cevap 743 gösterim

Hemen hemen her yaş grubunda görülmekte olan ve ishale sebebiyet veren Rotavirüsü ... bebeğe ağızdan uygulanmak şartıyla aşı uygulanabilmektedir.

30 Mart 2017 Sağlık kategorisinde misafir sordu
Aradığınız soruya cevap bulduysanız lütfen beğenerek bize destek olunuz!
...