Verem aşısı ne zaman yapılır ?

0 oy
152 gösterim
1 Temmuz 2017 Sağlık kategorisinde misafir sorduVerem nedir ?

Tıp literatüründeki ismiyle Koch mikrobunun akciğere yerleşerek yol açtığı bulaşıcı ve ateşli hastalığa verem denilmektedir.

Verem nasıl bulaşır ?

Tüberküloz olarak da bilinen verem hapşırma, öksürme, konuşma ve buna benzer solunum yolu eylemleri ile bulaşmaktadır. Alt solunum yolu enfeksiyonu olarak bilinen verem kan yoluyla, temas yoluyla ve bu gibi durumlarda insandan insana geçmemektedir. Bu yüzden verem mikrobu sadece ve sadece solunum yolu ile aktif olmakta ve varlığını sürdürmektedir.

Verem aşısı ne zaman yapılır ?

Verem mikrobunun bulaşmasını önleme etkisine sahip olan verem aşısının zamanında yapılması son derece önemlidir. Bebeklerin bağışıklık sistemi yetişkine göre zayıf olduğundan dolayı doğumdan çok geçmeden 2 ay sonra verem aşısı mutlaka bebeklere yapılmalıdır. Vereme sadece bebeklerin yakalandığı kanısı toplumda oldukça yaygın yanlış bir kanıdır. Verem bulaşıcı bir hastalık olduğundan dolayı mikrobun bebeklere geçebileceği gibi yetişkinlere de bulaşabileceği unutulmamalıdır.


Cevabınız

Adınız (isteğe bağlı):
Gizlilik: E-posta adresiniz yalnızca bu bildirimlerin gönderilmesi için kullanılacak.
Spam Koruması:
Gelecekte bu doğrulamadan kurtulmak için, lütfen giriş yapınız veya üye olunuz.

İlgili sorular

0 oy
0 cevap 109 gösterim

Hepatit B nedir ? Hepatit'in A'dan E'ye kadar birçok çeşidi bulunmaktadır. Bunlardan ... doz şekilnde aşı uygulanarak tedavi süreci tamamlanmaktadır.

5 Temmuz 2017 Sağlık kategorisinde misafir sordu
0 oy
0 cevap 116 gösterim

Çiçek hastalığı nedir ? Çiçek hastalığı : tıp literatüründe Variola diye bilinen vücutta halsizlik, ... karşı çiçek aşısını 18.yy.da yapmıştır.

5 Temmuz 2017 Sağlık kategorisinde misafir sordu
0 oy
0 cevap 76 gösterim

Tetanoz paslı yüzeylerden geçen bir miktoptur. Paslı olan hemen her şeyden bu mikrop ... vakadan itibaren 24 saat içerisinde mutlaka yapılmalıdır.

8 Haziran 2017 Sağlık kategorisinde misafir sordu
0 oy
0 cevap 55 gösterim

Su çiçeği : tıptaki ismi varicella zoster olan bir virüsün yol açtığı deride ... su çiçeği aşısının güvenle yapılabildiğini belirtmektedir.

7 Mayıs 2017 Sağlık kategorisinde misafir sordu
0 oy
0 cevap 36 gösterim

Kızamık: bebeklerde ve çocuklarda görülen kendini benek benek kırmızı noktalar ve ciltte ... 1 yaşını doldurduktan sonra yapılması gerekmektedir.

13 Nisan 2017 Sağlık kategorisinde misafir sordu
Aradığınız soruya cevap bulduysanız lütfen beğenerek bize destek olunuz!
...