Kıbrıs Barış Harekatı ne zaman oldu ?

0 oy
40 gösterim
3 Temmuz 2017 Genel kategorisinde misafir sordu

Türkiye'nin Kıbrıslı Türkleri Rumlardan korumak amacıyla yapmış olduğu ve kazandığı önemli zaferlerden biri olan Kıbrıs Barış Harekatı Bülent Ecevit'in Başbakan olduğu Necmettin Erbakan'ın ise Ecevit'in yardımcısı olduğu CHP - MSP koalisyon döneminde gerçekleştirilmiş bir askeri harekattır. O yıllara gidilecek olursa eğer. Seçimde birinci parti olarak CHP'nin çıkmasına rağmen yeterli milletvekili olmadığından dolayı ilk önce Süleyman Demirel'in lideri olduğu Adalet Partisi'nin kapısını çalan Ecevit, sağcı olan Demirel'den olumsuz yanıt alınca bu sefer de Necmettin Erbakan'ın başkanı olduğu Milli Selamet Partisi'ne koalisyon teklifinde bulunmuş ve Erbakan'dan teklifine olumlu cevap almıştır. Bunun üzerine kurulan koalisyon hükümetiyle alınan ortak karar doğrultusunda Yunanistan'ın desteklediği Rumların Kıbrıs Türklerine tacizi ortadan kaldırmak için harekat yapılmış ve başarıyla sonuçlanmıştır. Kıbrıs Barış Harekatı ne zaman oldu ?  Harekat, 20 Temmuz 1974 yılında yapılmış olup bu harekat Atilla Harekatı olarak da bilinmektedir.


Cevabınız

Adınız (isteğe bağlı):
Gizlilik: E-posta adresiniz yalnızca bu bildirimlerin gönderilmesi için kullanılacak.
Spam Koruması:
Gelecekte bu doğrulamadan kurtulmak için, lütfen giriş yapınız veya üye olunuz.

İlgili sorular

0 oy
0 cevap 45 gösterim

2011 yılında başlayan Suriye Savaşı ile birlikte iyice kaynayan Orta Doğu ortamında son yıllarda ... istenilen elde edilinceye kadar devam etmiştir.

7 Haziran 2017 Genel kategorisinde misafir sordu
0 oy
0 cevap 34 gösterim

Kıbrıs Osmanlı devleti tarafından defalarca alınmaya çalışılmasına rağmen her seferinde başarısız olan ... bine yakın Osmanlı askeri şehit olmuştur.

18 Şubat 2017 Genel kategorisinde misafir sordu
0 oy
0 cevap 82 gösterim

29 Haziran 1979 Bartın doğumlu olan, 2004 yılında ATV'de yayınlanan Akademi Türkiye şarkı yarışmasında ... öldü ? 4 Temmuz 2007'de vefat etmiştir.

15 Haziran 2017 Genel kategorisinde misafir sordu
+1 oy
0 cevap 92 gösterim

Dürüst ve eğlenceli kişiliği ile yediden yetmişe herkes tarafından sevilen sanatçı, besteci ... kalp krizi sonucunda hayata gözlerini yummuştur.

4 Şubat 2017 Genel kategorisinde misafir sordu
0 oy
0 cevap 52 gösterim

1948 yılında Osmaniye'de doğan Devlet Bahçeli, Devlet Hoca, Türkmenbeyi isimleri ile de ... başkan seçilerek genel başkanlık görevini yürütmektedir.

6 Temmuz 2017 Genel kategorisinde misafir sordu
Aradığınız soruya cevap bulduysanız lütfen beğenerek bize destek olunuz!
...