HIV AIDS aşısı ne zaman çıkacak ?

0 oy
104 gösterim
4 Temmuz 2017 Sağlık kategorisinde misafir sordu

HIV virüsü nedir ?

İnsanın bağışıklık sistemini adeta felç eden HIV virüsü, cinsel ve kan yoluyla bulaşan AIDS hastalığına neden olan bir mikrop olup HIV virüsü öpüşme, dokunma, öksürme, hapşırma gibi eylemlerle buluşmamaktadır. Uzun yıllardır çalışmaları süren HIV mikrobuna karşı geliştirilen AIDS aşısında sona yaklaşıldı.

HIV aşısı ne işe yarayacak ?

Üretilen bir aşının içinde o hastalığa dair daha etkisiz mikroplar bulunur. Aşı enjekte edildiği zaman vücut mikroba karşı bilinçli hale gelir ve böylece virüs ile nasıl baş edeceğini de öğrenmiş olur. Aşının yapılmasındaki amaç o hastalığı tamamen vücutta yok etmektir. Her yıl dünyada 3 milyonun üstünde insanın ölümüne neden olan AIDS hastalığına karşı geliştirilen ve maymunlar üzerinde denenen HIV aşısının olumlu sonuç vermesi AIDS'e yakalanmış hastalara resmen umut ışığı oldu. Maymunlar üzerinde yapılan denemelerden sonra hayvanın HIV mikrobuna karşı dirençsiz olan vücudu bağışıklık kazandı.

HIV AIDS aşısı ne zaman çıkacak ?

HIV mikrobunun yol açtığı bağışıklık sistemini çökerten AIDS hastalığına karşı denemeleri halen süren aşının 2018 yılının ortalarına doğru piyasaya sürülmesi bekleniyor.

 


Cevabınız

Adınız (isteğe bağlı):
Gizlilik: E-posta adresiniz yalnızca bu bildirimlerin gönderilmesi için kullanılacak.
Spam Koruması:
Gelecekte bu doğrulamadan kurtulmak için, lütfen giriş yapınız veya üye olunuz.

İlgili sorular

0 oy
0 cevap 116 gösterim

Çiçek hastalığı nedir ? Çiçek hastalığı : tıp literatüründe Variola diye bilinen vücutta halsizlik, ... karşı çiçek aşısını 18.yy.da yapmıştır.

5 Temmuz 2017 Sağlık kategorisinde misafir sordu
0 oy
0 cevap 55 gösterim

AIDS hastalığına neden olan HIV, insan sağlığını tehdit eden, bulaştığı kişiye ciddi ... taşıyan hastalara ise hemen yapılması gerekmektedir.

11 Mayıs 2017 Sağlık kategorisinde misafir sordu
0 oy
0 cevap 109 gösterim

Hepatit B nedir ? Hepatit'in A'dan E'ye kadar birçok çeşidi bulunmaktadır. Bunlardan ... doz şekilnde aşı uygulanarak tedavi süreci tamamlanmaktadır.

5 Temmuz 2017 Sağlık kategorisinde misafir sordu
0 oy
0 cevap 152 gösterim

Verem nedir ? Tıp literatüründeki ismiyle Koch mikrobunun akciğere yerleşerek yol açtığı ... gibi yetişkinlere de bulaşabileceği unutulmamalıdır.

1 Temmuz 2017 Sağlık kategorisinde misafir sordu
0 oy
0 cevap 76 gösterim

Tetanoz paslı yüzeylerden geçen bir miktoptur. Paslı olan hemen her şeyden bu mikrop ... vakadan itibaren 24 saat içerisinde mutlaka yapılmalıdır.

8 Haziran 2017 Sağlık kategorisinde misafir sordu
Aradığınız soruya cevap bulduysanız lütfen beğenerek bize destek olunuz!
...