Çiçek Aşısı ne zaman bulundu ?

0 oy
115 gösterim
5 Temmuz 2017 Sağlık kategorisinde misafir sorduÇiçek hastalığı nedir ?

Çiçek hastalığı : tıp literatüründe Variola diye bilinen vücutta halsizlik, kızarıklık, kaşıntı, döküntü, deride su toplanması gibi belirtilerle kendini gösteren bir mikrobun yol açmış olduğu bulaşıcı bir hastalıktır. Hemen hemen herkes tarafından bilinen bu virüs çok güçlü olduğundan dolayı milyonlarca insanın hayatına mal olmuştur. Çiçek hastalığı Vaccinia virüsü kullanılarak yapılan bir aşı ile tedavi edilebilmektedir.

Çiçek aşısı ne işe yarar ?

Variola ile aynı aileden olan Vaccinia virüsü ile elde edilen çiçek aşısı enjekte edildikten sonra hastalığa neden olabilecek Variola virüsü ile mücadele ederek onu vücuttan uzaklaştırmaktadır. Çiçek aşısı çiçek hastalığına karşı koruyucu bir tedavi olup hastalık ortada yokken yapılması gereklidir. Hastalık bulaştıktan sonra aşının bir önemi kalmamaktadır. Solunum yoluyla ile bulaşan bu ölümcül hastalığın aşısı uzun yıllar önce bulunmuştur.

Çiçek aşısı ne zaman kim tarafından bulunmuştur ?

İngiliz pratisyen doktor Edward Jenner çiçek hastalığına karşı çiçek aşısını 18.yy.da yapmıştır.
 


Cevabınız

Adınız (isteğe bağlı):
Gizlilik: E-posta adresiniz yalnızca bu bildirimlerin gönderilmesi için kullanılacak.
Spam Koruması:
Gelecekte bu doğrulamadan kurtulmak için, lütfen giriş yapınız veya üye olunuz.

İlgili sorular

0 oy
0 cevap 104 gösterim

HIV virüsü nedir ? İnsanın bağışıklık sistemini adeta felç eden HIV virüsü, cinsel ve ... 2018 yılının ortalarına doğru piyasaya sürülmesi bekleniyor.

4 Temmuz 2017 Sağlık kategorisinde misafir sordu
0 oy
0 cevap 152 gösterim

Verem nedir ? Tıp literatüründeki ismiyle Koch mikrobunun akciğere yerleşerek yol açtığı ... gibi yetişkinlere de bulaşabileceği unutulmamalıdır.

1 Temmuz 2017 Sağlık kategorisinde misafir sordu
0 oy
0 cevap 109 gösterim

Hepatit B nedir ? Hepatit'in A'dan E'ye kadar birçok çeşidi bulunmaktadır. Bunlardan ... doz şekilnde aşı uygulanarak tedavi süreci tamamlanmaktadır.

5 Temmuz 2017 Sağlık kategorisinde misafir sordu
0 oy
0 cevap 76 gösterim

Tetanoz paslı yüzeylerden geçen bir miktoptur. Paslı olan hemen her şeyden bu mikrop ... vakadan itibaren 24 saat içerisinde mutlaka yapılmalıdır.

8 Haziran 2017 Sağlık kategorisinde misafir sordu
0 oy
0 cevap 55 gösterim

Su çiçeği : tıptaki ismi varicella zoster olan bir virüsün yol açtığı deride ... su çiçeği aşısının güvenle yapılabildiğini belirtmektedir.

7 Mayıs 2017 Sağlık kategorisinde misafir sordu
Aradığınız soruya cevap bulduysanız lütfen beğenerek bize destek olunuz!
...