Hepatit B aşısı ne zaman yapılır ?

0 oy
109 gösterim
5 Temmuz 2017 Sağlık kategorisinde misafir sorduHepatit B nedir ?

Hepatit'in A'dan E'ye kadar birçok çeşidi bulunmaktadır. Bunlardan biri de Hepatit "B"'dir. Karaciğerde iltihaplanmaya neden olan Hepatit virüsünün yol açtığı Hepatit B hastalığı bulaşıcıdır ve tehlikelidir. Tedavi edilmediği takdirde hastayı ölüme bile götürebilmektedir.

Hepatit B nasıl bulaşır ?

Karaciğerde enfeksiyona yol açan hastalık kan, cinsel ve doğum yoluyla bulaşmaktadır. Toplumda bilinenin aksine öpüşme, tokalaşma ve buna benzer temas yolları ile bulaşmamakta olup Hepaiti B'den korunmanın en etkili yolu hastalığın aşısını zamanında yaptırmaktır. Enjekte edilen aşı ile birlikte vücut bu hastalığa karşı direnç kazandığından bağışıklık sistemi hastalığa karşı savunmaya geçmektedir.

Hepatit B aşısı ne zaman yapılır ?

Hepatit B aşısı genel olarak bebeklere uygulanmakta olup erişkinlere de uygulanmaktadır. Bebeklere uygulanan aşının zamanlaması ile yetişkinlere yapılacak aşının zamanı değişiklik göstermektedir. Bebeklere doğumdan sonra bir hafta içerisinde başlanan ve sonrasında bir ay dolduktan sonra ikinci doz ve 6 ay bittikten sonra son olarak üçüncü olarak uygulanan doz, yetişkinlere ise aynı şekilde toplamda üç doz olarak uygulanmakta olup birinci dozdan bir ay sonra ikinci doz ve ikinci dozdan sonra son olarak beş ay sonra da üçüncü doz şekilnde aşı uygulanarak tedavi süreci tamamlanmaktadır.


Cevabınız

Adınız (isteğe bağlı):
Gizlilik: E-posta adresiniz yalnızca bu bildirimlerin gönderilmesi için kullanılacak.
Spam Koruması:
Gelecekte bu doğrulamadan kurtulmak için, lütfen giriş yapınız veya üye olunuz.

İlgili sorular

0 oy
0 cevap 152 gösterim

Verem nedir ? Tıp literatüründeki ismiyle Koch mikrobunun akciğere yerleşerek yol açtığı ... gibi yetişkinlere de bulaşabileceği unutulmamalıdır.

1 Temmuz 2017 Sağlık kategorisinde misafir sordu
0 oy
0 cevap 76 gösterim

Tetanoz paslı yüzeylerden geçen bir miktoptur. Paslı olan hemen her şeyden bu mikrop ... vakadan itibaren 24 saat içerisinde mutlaka yapılmalıdır.

8 Haziran 2017 Sağlık kategorisinde misafir sordu
0 oy
0 cevap 55 gösterim

Su çiçeği : tıptaki ismi varicella zoster olan bir virüsün yol açtığı deride ... su çiçeği aşısının güvenle yapılabildiğini belirtmektedir.

7 Mayıs 2017 Sağlık kategorisinde misafir sordu
0 oy
0 cevap 36 gösterim

Kızamık: bebeklerde ve çocuklarda görülen kendini benek benek kırmızı noktalar ve ciltte ... 1 yaşını doldurduktan sonra yapılması gerekmektedir.

13 Nisan 2017 Sağlık kategorisinde misafir sordu
0 oy
0 cevap 743 gösterim

Hemen hemen her yaş grubunda görülmekte olan ve ishale sebebiyet veren Rotavirüsü ... bebeğe ağızdan uygulanmak şartıyla aşı uygulanabilmektedir.

30 Mart 2017 Sağlık kategorisinde misafir sordu
Aradığınız soruya cevap bulduysanız lütfen beğenerek bize destek olunuz!
...