Harf İnkılabı ne zaman yapıldı ?

0 oy
57 gösterim
5 Temmuz 2017 Genel kategorisinde misafir sordu

Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucu lideri Mustafa Kemal Atatürk, Türk Milletinin eğitimine çok önem vermiş ve kara tahtada okuma yazma bilmeyenlere bizzati kendisi ders vermiştir. İnternette ve birçok kaynakta halka alfabeleri öğretirken resimleri bulunan Mustafa Kemal Atatürk ülkesindeki okuma yazma bilmeyen vatandaşlara okuma yazma konusunda oldukça yardımcı olmuştur. Latin alfabesine geçmeden önce okuma yazma oranı oldukça düşüktü. Latin alfabesine geçilmesiyle birlikte okuma yazma oranı giderek artmış ve eğitim seviyesi de buna bağlı olarak yükselmiştir. 1 Kasım 1928'de Arap alfabesinden latin alfabesine geçilerek hem halk ile devlet arasındaki iletişim daha çok kuvvetlenmiş hem de uluslararası iletişim, ithalat - ihracat ve benzeri durumlarda ortak alfabe kullanılarak kolaylık sağlanmıştır.


Cevabınız

Adınız (isteğe bağlı):
Gizlilik: E-posta adresiniz yalnızca bu bildirimlerin gönderilmesi için kullanılacak.
Spam Koruması:
Gelecekte bu doğrulamadan kurtulmak için, lütfen giriş yapınız veya üye olunuz.

İlgili sorular

0 oy
0 cevap 105 gösterim

Fatih Sultan Mehmet, Osmanlı padişahlarının 7.si olup İstanbul'u fethederek Fatih unvanını ... Fatih Camii'nin yapımı 1470 yılında tamamlanmıştır.

13 Temmuz 2017 Genel kategorisinde misafir sordu
0 oy
0 cevap 77 gösterim

Osmanlı Devleti'nin önemli padişahlarından biri olan, İstanbul'u 1453 yılında fetheden Fatih ... çalışmaları 31 Ağustos 1452 yılında tamamlanmıştır.

9 Temmuz 2017 Genel kategorisinde misafir sordu
0 oy
0 cevap 75 gösterim

Müslümanlar tarafından kutsal topraklar olarak kabul edilen Kudüs'te yer alan Mescid-i ... Hz.Süleyman tarafından yapıldığına rivayet edilmektedir.

5 Temmuz 2017 Genel kategorisinde misafir sordu
0 oy
0 cevap 74 gösterim

FETÖ (Fethullahçı Terör Örgütü) tarafından gerçekleştirilen hain daha darbe girişiminde Gölbaşı ... 2016 tarihinde akşam saatlerinde gerçekleşmiştir.

5 Temmuz 2017 Genel kategorisinde misafir sordu
0 oy
0 cevap 66 gösterim

Uçak nedir ? Uçak: dışı alüminyumdan yapılmış, her iki tarafında metrelerce uzunlukta kanatlara ... sanayisinin de o yıl da başladığı bilinmektedir.

5 Temmuz 2017 Genel kategorisinde misafir sordu
Aradığınız soruya cevap bulduysanız lütfen beğenerek bize destek olunuz!
...