Rahim ağzı Smear Testi ne zaman yapılmalıdır ?

0 oy
84 gösterim
5 Temmuz 2017 Sağlık kategorisinde misafir sorduSmear Testi nedir ?

Kadınlarda sıklıkla görülen rahmin alınmasına kadar gidebilen bir tablo oluşturabilen rahim ağzı kanserini teşhis etmek için rahimden alınan bir sıvı üzerinden yapılan testtir. Rahim ağzı kanseri belli bir süreçte oluştuğundan dolayı testinde belli bir zamana yayılarak yapılması gerekmektedir.

Smear Testi nasıl yapılır ?

Oldukça basit bir şekilde yapılan Smear Testi için ilk aşamada rahim ağzının görülmesi spekulum ile sağlanmakta sonrasında ise spekulum aracılığıyla rahim ağzına yumuşak ince bir çubuk sokularak ilgili sıvı bölgeden kolayca alınmaktadır. Alınan sıvının içinde bulunan hücreler özel bir sıvıya konularak ayrıştırıldıktan sonra inceleme için patalojiye yönlendirilmektedir.

Rahim ağzı Smear Testi ne zaman yapılır ?

Ağrısız ve acısız 15-30 saniyede uygulanan test genelde 3 yılda bir yapılmaktadır. Bu test için kadının öncelikle kanamasız olması gerekmektedir. Doktorlar adetten sonra 10 gün içerisinde bu testin yapılmasını önermektedir. Smear Testi adetten sonra yapılabildiği gibi adete yakın bir dönemde de yapılabilmektedir. Fakat sağlıklı sonuç alabilmek için kanamasız dönemde uygulanması şarttır.


Cevabınız

Adınız (isteğe bağlı):
Gizlilik: E-posta adresiniz yalnızca bu bildirimlerin gönderilmesi için kullanılacak.
Spam Koruması:
Gelecekte bu doğrulamadan kurtulmak için, lütfen giriş yapınız veya üye olunuz.

İlgili sorular

0 oy
0 cevap 43 gösterim

İnsanın hayatında sporun oldukça önemli bir yeri vardır. Yapılan araştırmalar düzenli olarak ... sporun ağırlığına göre kalori alınması önemlidir.

7 Nisan 2017 Sağlık kategorisinde misafir sordu
0 oy
0 cevap 34 gösterim

Genel olarak doktorların kısırlıktan şüphelendikleri zaman kullandığı tetkiklerden biri olan rahim filmi ... maksimum 30 dk içerisinde alınmaktadır.

30 Ocak 2017 Sağlık kategorisinde misafir sordu
0 oy
0 cevap 80 gösterim

İdrar testi nedir ? İdrar tahlili olarak da bilinen tıbbi test kişiden bir miktar idrar ... adet gecikmesi döneminde yapılmasına dikkat etmek gerekir.

5 Temmuz 2017 Sağlık kategorisinde misafir sordu
0 oy
0 cevap 55 gösterim

AIDS hastalığına neden olan HIV, insan sağlığını tehdit eden, bulaştığı kişiye ciddi ... taşıyan hastalara ise hemen yapılması gerekmektedir.

11 Mayıs 2017 Sağlık kategorisinde misafir sordu
0 oy
0 cevap 46 gösterim

Hormon : kısaca organların çalışma sistemini düzenleyen adrenalin, insülin, troksin maddelerine ... seyrini inceleyen doktor karar verecektir.

30 Mart 2017 Sağlık kategorisinde misafir sordu
Aradığınız soruya cevap bulduysanız lütfen beğenerek bize destek olunuz!
...