KKTC ne zaman kuruldu ?

0 oy
75 gösterim
6 Temmuz 2017 Genel kategorisinde misafir sordu

Yavru vatan olarak bilinen Türkiye'nin güneyinde yer alan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ada üzerinde kurulu olan bir ülkedir. Çoğunluğunu Kıbrıs Türklerinin oluşturduğu Kıbrıs Rumlardan çok çekmiştir. Halen de Rumlarla yıldızı bir türlü barışmayan Kıbrıs Türkleri, Kuzey Kıbrıs tarafında yaşamakta olup Rumlar ise Güney Kıbrıs Rum Kesiminde yaşamaktadır. Her ne kadar KKTC kesiminde de Rum yaşasa da Rum kesimindeki gibi yoğunlukta değildirler. Osmanlı Devleti tarafından 1 Ağustos 1571 yılında fethedilen Kıbrıs oldukça zorlu bir süreçten sonra alınmıştır. Ecevit zamanında düzenlenen Kıbrıs Türklerine nefes aldıran Kıbrıs Barış Harekatı ile birlikte Kıbrıs yeniden şekillenmiştir. Harekat, EOKA'cıların Kıbrıs Türklerini Kıbrıs'tan atarak Kıbrıs'ı Yunanistan'a bağlama isteğinden dolayı yapılmıştır. KKTC ne zaman kuruldu ?  15 Kasım 1983 yılında Rauf Denktaş tarafından kurulmuştur.


Cevabınız

Adınız (isteğe bağlı):
Gizlilik: E-posta adresiniz yalnızca bu bildirimlerin gönderilmesi için kullanılacak.
Spam Koruması:
Gelecekte bu doğrulamadan kurtulmak için, lütfen giriş yapınız veya üye olunuz.

İlgili sorular

0 oy
0 cevap 203 gösterim

Galatasaray, adını Galatasaray Lisesi'nden (Mekteb-i Sultani) alan öncü bir kurum ... biri olarak spor faaliyetlerini sürdürmeye devame etmektedir.

14 Temmuz 2017 Genel kategorisinde misafir sordu
0 oy
0 cevap 195 gösterim

Birleşmiş Milletler yani kısa adıyla BM, ulusal bir örgüttür. Birleşmiş Milletler, adaleti, ... arasında yer aldığı ülkelerle birlikte kurulmuştur.

15 Temmuz 2017 Genel kategorisinde misafir sordu
0 oy
0 cevap 229 gösterim

Avrupa Birliği yani kısaltılmış olarak yazımı ile AB, demokratik olan Avrupa ülkelerinin bir ... günümüzde hala aynı ad ile varlığını sürdürmektedir.

15 Temmuz 2017 Genel kategorisinde misafir sordu
0 oy
0 cevap 217 gösterim

Türk Kültüründe eğitim, geçmiş zamanlardan günümüze kadar her zaman önemli olmuştur. Eğitime çok ... ve batılı tarzda eğitim vermeye başlanmıştır.

17 Temmuz 2017 Genel kategorisinde misafir sordu
0 oy
0 cevap 267 gösterim

Bordo-mavi renklere sahip olan Trabzonspor, Türkiye'deki dört büyük takımdan biri olarak futbol ... almış ve dört büyük takım arasına girmiştir.

18 Temmuz 2017 Genel kategorisinde misafir sordu
Aradığınız soruya cevap bulduysanız lütfen beğenerek bize destek olunuz!
...