Rumeli Hisarı ne zaman yapıldı ?

0 oy
77 gösterim
9 Temmuz 2017 Genel kategorisinde misafir sordu





Osmanlı Devleti'nin önemli padişahlarından biri olan, İstanbul'u 1453 yılında fetheden Fatih Sultan Mehmet Han tarafından yaptırılan Rumeli Hisarı boğazın kuzey tarafında düşmanlardan gelebilecek saldırılara karşı savunma amacıyla inşa edilmiş olup yapının inşaatında bizzati Fatih Sultan Mehmet'in kendisi de yer almıştır. İstanbul'un Sarıyer ilçesinde yer alan hisar, Osmanlı Devleti'nin yine önemli sultanlarından biri olan Yıldırım Beyazıt tarafından inşa ettirilen Güzelce Hisar olarak da bilinen Anadolu Hisarı'nın tam karşısında bulunmaktadır. Kuzeyden gelebilecek düşman işgallerine karşı yaptırılan bu iki hisardan Rumeli Hisarı 4.5 ay gibi kısa bir sürede bitirilmiştir. Günümüzde açık hava tiyatrosu, konser gibi çeşitli etkinlikler için halen kullanılmakta olan Rumeli Hisarı ne zaman yaptırılmıştır ? 15 Nisan 1942 tarihinde yapımına başlanan bu devasa yapının inşaat çalışmaları 31 Ağustos 1452 yılında tamamlanmıştır.


Cevabınız

Adınız (isteğe bağlı):
Gizlilik: E-posta adresiniz yalnızca bu bildirimlerin gönderilmesi için kullanılacak.
Spam Koruması:
Gelecekte bu doğrulamadan kurtulmak için, lütfen giriş yapınız veya üye olunuz.

İlgili sorular

0 oy
0 cevap 105 gösterim

Fatih Sultan Mehmet, Osmanlı padişahlarının 7.si olup İstanbul'u fethederek Fatih unvanını ... Fatih Camii'nin yapımı 1470 yılında tamamlanmıştır.

13 Temmuz 2017 Genel kategorisinde misafir sordu
0 oy
0 cevap 203 gösterim

Galatasaray, adını Galatasaray Lisesi'nden (Mekteb-i Sultani) alan öncü bir kurum ... biri olarak spor faaliyetlerini sürdürmeye devame etmektedir.

14 Temmuz 2017 Genel kategorisinde misafir sordu
0 oy
0 cevap 131 gösterim

Kamu düzenini ve vatandaşın can ve mal güvenliğini sağlamakla görevli olan polisler, canlarını ... Polis Teşkilatı 10 Nisan 1845 yılında kurulmuştur.

9 Temmuz 2017 Genel kategorisinde misafir sordu
0 oy
0 cevap 146 gösterim

Kütüphane nedir ? İçinde kitap, gazete, dergi gibi materyallerin bulunduğu ve bu ... Devleti zamanında kurulan Beyazıt Devlet Kütüphanesidir.

4 Temmuz 2017 Genel kategorisinde misafir sordu
0 oy
0 cevap 108 gösterim

Devlet, bozuk olan ekonomisini bir şekilde devam ettirebilmek için ihtiyaç duyduğu zaman diğer ... olan Abdülmecit döneminde 1854 yılında alınmıştır.

4 Haziran 2017 Genel kategorisinde misafir sordu
Aradığınız soruya cevap bulduysanız lütfen beğenerek bize destek olunuz!
...