Sümerbank ne zaman kuruldu ?

0 oy
73 gösterim
9 Temmuz 2017 Genel kategorisinde misafir sordu

Sümerbank, Türkiye Cumhuiyeti'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk tarafından devletin iktisadi teşebbüsü olarak devletin sanayi ihtiyaçlarını karşılamaya ve desteklemeye yönelik kurulmuştur. Sanayileştirmeyi geliştirmeye daha ileriye taşımaya yönelik kurulan Sümerbank, sanayilere destek sağlamanın yanında tekstil alanında da faaliyet gösteren bir kurumdur. Yani hem banka hem tekstil faaliyetlerini yürüten bir banka olarak Sümerbank, bankacılığının yanında tekstil ürünleri de üreten bir fabrika olarak yapılandırılmıştır. Bununla birlikte kurulan ilk demirçelik, çimento ve buna benzer inşa malzemeleri üreten fabrikalar Sümerbank çatısı altında faaliyetlerini yürütmekteydi. Türkiye Cumhuriyeti Dönemi'nde devletin sermayesi ile oluşturulan ilk kamu yatırımı olan Sümerbank 1987 yılında alınan karar ile özelleştirilmiştir. Özelleştirilmesi ile birlikte kamu teşebbüsü olmaktan çıkan Sümerbank ne zaman kurulmuştur ? Sümerbank, 11 Temmuz 1993 yılında Mustafa Kemal Atatürk öncülüğünde kurulmuştur.


Cevabınız

Adınız (isteğe bağlı):
Gizlilik: E-posta adresiniz yalnızca bu bildirimlerin gönderilmesi için kullanılacak.
Spam Koruması:
Gelecekte bu doğrulamadan kurtulmak için, lütfen giriş yapınız veya üye olunuz.

İlgili sorular

0 oy
0 cevap 162 gösterim

İsmini Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin kurucusu olan Mustafa Kemal Atatürk'ün manevi kızı aynı ... bulunan Pendik ilçesinde yer alan bir havaalanıdır.

23 Haziran 2017 Genel kategorisinde misafir sordu
0 oy
0 cevap 54 gösterim

Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu olan Mustafa Kemal Atatürk Türk Milletiyle birlikte birçok önemli ... Kemal Atatürk'e Mareşallık rütbesi verilmiştir.

6 Mart 2017 Genel kategorisinde misafir sordu
0 oy
0 cevap 203 gösterim

Galatasaray, adını Galatasaray Lisesi'nden (Mekteb-i Sultani) alan öncü bir kurum ... biri olarak spor faaliyetlerini sürdürmeye devame etmektedir.

14 Temmuz 2017 Genel kategorisinde misafir sordu
0 oy
0 cevap 195 gösterim

Birleşmiş Milletler yani kısa adıyla BM, ulusal bir örgüttür. Birleşmiş Milletler, adaleti, ... arasında yer aldığı ülkelerle birlikte kurulmuştur.

15 Temmuz 2017 Genel kategorisinde misafir sordu
0 oy
0 cevap 229 gösterim

Avrupa Birliği yani kısaltılmış olarak yazımı ile AB, demokratik olan Avrupa ülkelerinin bir ... günümüzde hala aynı ad ile varlığını sürdürmektedir.

15 Temmuz 2017 Genel kategorisinde misafir sordu
Aradığınız soruya cevap bulduysanız lütfen beğenerek bize destek olunuz!
...