BM Ne Zaman Kuruldu?

0 oy
282 gösterim
15 Temmuz 2017 Genel kategorisinde misafir sordu

Birleşmiş Milletler yani kısa adıyla BM, ulusal bir örgüttür. Birleşmiş Milletler, adaleti, güvenliği, sosyal eşitliği, ekonomik kalkınmayı uluslararasında tüm ülkelerde sağlamayı amaçlamıştır. Kurulduğu ilk yıllarda 51 üyesi olan Birleşmiş Milletlerin, şu anda üyelikten çıkan Vatikan, değiştirilen Çin Halk Cumhuriyeti ve son katılan ülke olan Karadağ dahil olmak üzere toplam üye sayısı 192 olmuştur. Birleşmiş Milletlerin kurucu ülkeleri arasında Türkiye'de bulunmaktadır. Birleşmiş Milletler uluslararası ilişkilerde kuvvet kullanılmasını yasaklayan ilk evrensel anlaşma olan BM Sözleşmesi'ne imzasını atmıştır. Genel merkezi ve yönetimi New York'ta bulunan Birleşmiş Milletler'in üye ülkeleri arasında her yıl düzenli olarak toplantılar düzenlenir ve bu toplantılar da genel merkezde yapılır. BM ne zaman kuruldu? BM yani Birleşmiş Milletler 24 Ekim 1945'te dünya barışını sağlamak için Türkiye'nin de kurucu ülkeler arasında yer aldığı ülkelerle birlikte kurulmuştur. 


Cevabınız

Adınız (isteğe bağlı):
Gizlilik: E-posta adresiniz yalnızca bu bildirimlerin gönderilmesi için kullanılacak.
Spam Koruması:
Gelecekte bu doğrulamadan kurtulmak için, lütfen giriş yapınız veya üye olunuz.

İlgili sorular

0 oy
0 cevap 713 gösterim

Kısaca BM olarak bilinen Birleşmiş Milletler Örgütü uluslararası görev yapan dünyadaki ülkeler arası ... Türkiye, BM'ye resmen üye olmuştur.

21 Mayıs 2017 Genel kategorisinde misafir sordu
0 oy
0 cevap 359 gösterim

Galatasaray, adını Galatasaray Lisesi'nden (Mekteb-i Sultani) alan öncü bir kurum ... biri olarak spor faaliyetlerini sürdürmeye devame etmektedir.

14 Temmuz 2017 Genel kategorisinde misafir sordu
0 oy
0 cevap 439 gösterim

Avrupa Birliği yani kısaltılmış olarak yazımı ile AB, demokratik olan Avrupa ülkelerinin bir ... günümüzde hala aynı ad ile varlığını sürdürmektedir.

15 Temmuz 2017 Genel kategorisinde misafir sordu
0 oy
0 cevap 477 gösterim

Türk Kültüründe eğitim, geçmiş zamanlardan günümüze kadar her zaman önemli olmuştur. Eğitime çok ... ve batılı tarzda eğitim vermeye başlanmıştır.

17 Temmuz 2017 Genel kategorisinde misafir sordu
0 oy
0 cevap 440 gösterim

Bordo-mavi renklere sahip olan Trabzonspor, Türkiye'deki dört büyük takımdan biri olarak futbol ... almış ve dört büyük takım arasına girmiştir.

18 Temmuz 2017 Genel kategorisinde misafir sordu
Aradığınız soruya cevap bulduysanız lütfen beğenerek bize destek olunuz!
...